Kaszel suchy, kaszel mokry – sposoby na kaszel

Co wziąć na kaszel?/ fot. Fotolia
Kaszel jest jedną z częstszych dolegliwości. Jego przyczyny mogą być różne, związane z mniej lub bardziej poważnymi chorobami. Kaszel może towarzyszyć gruźlicy, astmie oskrzelowej, zakażeniom górnych dróg oddechowych czy chorobie refluksowej przełyku. Jest to odruch obronny, mający na celu usunięcia ciała obcego bądź śluzu, albo pojawia się na skutek podrażnienia błon śluzowych dróg oddechowych przez stan zapalnych.
/ 27.10.2011 09:04
Co wziąć na kaszel?/ fot. Fotolia

Kaszel suchy czy kaszel mory

Kaszel jest typowym objawem wskazującym na chorobę dróg oddechowych. Najczęściej jest wywoływany przez infekcje wirusowe, na przykład w przeziębieniu albo wirusowym zapaleniu oskrzeli. Kaszlowi może towarzyszyć odkrztuszanie wydzieliny lub uczucie zatrzymania plwociny w piersiach, w takich przypadkach kaszel ma charakter mokry. Natomiast w przypadku braku odkrztuszania i braku uczucia zalegania plwociny mamy do czynienia z kaszlem suchym, któremu może towarzyszyć uczucie trudności w złapaniu powietrza.

Co wziąć na mokry kaszel?

Celem stosowanie leków na kaszel wilgotny, tak zwanych leków wykrztuśnych jest zwiększenie wydzielania rzadkiego śluzu. Rozrzedzenie, czyli zmniejszenie lepkości plwociny ułatwi oczyszczanie drzewa oskrzelowego. Oprócz stosowania odpowiednich preparatów leczniczych, wspomagająco zaleca się dostarczanie organizmowi dużej ilości płynów, prowadzenie inhalacji z pary wodnej oraz opukiwanie klatki piersiowej.

Opracowano wiele składników pomagających w odkrztuszaniu, takich jak gwajafenazyna, saponiny, olejki eteryczne, sole amonowe, wymiotnica, kreozot czy cebula morsa.

Drugą grupą środków stosowanych w terapii kaszlu mokrego są leki mukolityczne, których działanie polega na zmianie składu śluzu, w taki sposób, że dochodzi do jego upłynnienia i w rezultacie łatwiejszego usuwania śluzu z układu oddechowego. Do tej grupy związków zaliczamy pochodne cysteiny (np. popularna acetlocysteina), bromoheksynę i jej czynny metabolit ambroksol, czy simpret. Najbardziej polecanym związkiem, posiadającym również rekomendacją Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków jest gwajafenazyna, jednak wybór odpowiedniego środka niejednokrotnie zależy od indywidualnych preferencji chorego.

Na rynku występuje bardzo dużo preparatów na mokry kaszel, głównie syropów: na bazie gwajafenazyny Gujazyl, Robitussin Expectorans, GuajaVis; zawierające wyciąg z liści bluszczu pospolitego (saponiny) Hedelix, Hederasal, Prospan; posiadające w składzie wyciągi z tymianku lub dziewanny: Noverban, Syrop Tymiankowy Złożony, Bronchosol. Dostępny jest również Herbapect o działaniu wykrztuśnym, a także przeciwkaszlowym, który uzyskiwany jest głównie w oparciu o śluzy roślinne.

Przeczytaj: Kaszel - oczyszczanie dróg oddechowych

Jak leczyć suchy kaszel?

W leczeniu kaszlu suchego stosuje się substancje o działaniu przeciwkaszlowym, które hamują ośrodek kaszlu w rdzeniu przedłużonym, występują w postaci tabletek, kapsułek bądź syropów. Zaliczamy do nich kodeinę (preparaty: Thiocodin, Sirupus Pini, NeoAzarina) uznawaną za standard, dekstrometorfan (DexaCaps, DexaPini, Acodni 300, TussiDrill, Robitussin Antitussicum, Tussidex) . Stosuje się również substancje z grupy leków przeciwhistaminowych, których mechanizm działania prawdopodobnie polega na osuszaniu błon śluzowych. Najczęściej stosowanym środkiem tej grupy jest difenhydramina (jak na razie popularna na zachodzie).

Na polskim rynku dostępne są też środki łagodzące, które zawierają wyciągi z: prawoślazu, kwiatów malwy, liści babki lancetowate, liści podbiału i innych surowców zawierających śluzy, które zmniejszają podrażnienie błon śluzowych (AlteVit C, Althagem, ApiGardin, Babicum, GrinTuss).

Przed wyborem środka leczniczego na kaszel należy zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać i z jakiego rodzaju kaszlem chcemy wygrać.

Przeczytaj: Tymianek - na kaszel i nie tylko!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA