W aptekach brakuje Euthyroxu. Problem z dostawami leków pogłębia koronawirus

euthyrox fot. Adobe Stock
Chorzy na tarczycę z różnych miejsc w Polsce alarmują, że nie mogą dostać swojego leku. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie ograniczonej dostępności tabletek Euthyrox.
Małgorzata Germak / 26.02.2020 11:20
euthyrox fot. Adobe Stock

Problem z dostępnością leku Euthyrox N pojawił się już kilka miesięcy temu. Zapotrzebowanie na niego w Europie rośnie, a producent przyznał wtedy, że nie nadąża z produkcją. Teraz braki znów dotknęły wiele aptek w całym kraju. Według ekspertów problem może się pogłębiać w związku z epidemią koronawirusa w Chinach.

Kiedy pojawią się nowe dostawy leku Euthyrox?

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie dostępności do leku Euthyrox. „W związku z sygnałami w sprawie ograniczonej możliwości zakupu produktu leczniczego Euthyrox Ministerstwo informuje: Podmiot odpowiedzialny Merck Sp. z o. o. poinformował MZ, iż boryka się z trudnościami w zapewnieniu ciągłości dostaw leku Euthyrox w dawkach 75, 88 oraz 100 mcg na polski rynek farmaceutyczny”.

Najbliższe dostawy leku Euthyrox przewidziane są w drugiej połowie lutego oraz na początku marca b.r.
– zapewnia Ministerstwo Zdrowia.

W komunikacie Ministerstwo informuje też, że lekarz może przepisać pacjentowi zamienniki. „W obrocie na terytorium RP znajdują się inne produkty lecznicze zawierające w swoim składzie substancję czynną: Levothyroxinum natricum” - czytamy.

Euthyrox N to lek powszechnie stosowany u osób chorujących na tarczycę - w niedoczynności tarczycy, nadczynności i w chorobie Hashimoto. Zawiera substancję czynną lewotyroksynę sodową.

Braki w lekach przez koronawirusa?

Jak czytamy w serwisie internetowym „Gazety Wyborczej” - w Chinach produkuje się nawet 80% substancji używanych do produkcji leków zażywanych w Europie. Wiele koncernów farmaceutycznych, aby oszczędzić, przeniosło produkcje do Azji. Epidemia koronawirusa może wpłynąć na dostawy leków, więc braki w aptekach będą się powiększać.

Jeśli chorujesz na tarczycę przy najbliższej okazji zapytaj swojego lekarza, czy może ci przepisać inny lek zamiast Euthyroxu.

Więcej o lekach:Paracetamol dla dzieci - jak go bezpiecznie stosować i dawkowaćNowy Euthyrox – zmiana składu, jak dawkować?11 najważniejszych pytań jak bezpiecznie zażywać leki przeciwbólowe

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA