choroba Hashimoto badanie fot. Adobe Stock

Choroba Hashimoto – objawy, badania, leczenie, Hashimoto w ciąży

Choroba Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. Jej objawy to: senność, sucha skóra, wypadające włosy, brak koncentracji. Może utrudniać zajście w ciążę.
Agnieszka Czechowska / 20.11.2019 15:10 / aktualizacja: 04.12.2019 10:37
choroba Hashimoto badanie fot. Adobe Stock

Hashimoto to choroba o podłożu autoimmunologicznym. W jej leczeniu bardzo ważne jest regularne przyjmowanie leków oraz stosowanie specjalnej diety, która m.in. ogranicza tycie. Warto pamiętać, że cierpią na nią, choć rzadziej, również mężczyźni i dzieci oraz że bywa ona przeszkodą w zajściu w ciążę.

Spis treści – Hashimoto:

Na czym polega choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto to inaczej przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy typu Hashimoto. Ze statystyk wynika, że to typowa kobiece schorzenie – panie cierpią na nie 10-20 razy częściej niż mężczyźni. Zwykle na początku daje dość niejednoznaczne objawy, takie jak zmęczenie, nadmierne tycie, senność, zmiany nastroju. Można je zdiagnozować, wykonując proste badania.

Jest to choroba z tak zwanej autoagresji, w której występuje niszczenie tarczycy przez mechanizmy traktujące tarczycę jako wroga. Jest to tak zwana reakcja antygen-przeciwciało, o której większość osób nie wie, dopóki nie wykona odpowiednich badań
– mówi dr n. med. Elżbieta Rusiecka-Kuczałek, endokrynolog w Centrum Medycznym Damiana.

Objawy Hashimoto?

Na początku symptomy są dość niejednoznaczne. Choroba powoli „zjada” tarczycę, stopniowo doprowadzając do jej zaniku, a co za tym idzie niedoczynności tego gruczołu. Dopiero wtedy pojawiają się objawy Hashimoto takie jak:

 • senność,
 • kłopoty z koncentracją,
 • skłonności do depresji,
 • przesuszenie skóry,
 • wypadanie włosów (zobacz, co stosować na wypadanie włosów),
 • podniesiony poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Niekiedy dochodzi również do zatrzymania owulacji, a co za tym idzie zaburzeń miesiączkowania i kłopotów z zajściem w ciążę. Często pojawiają się także zaburzenia cukrzycowe (insulinooporność).

choroba Hashimoto

fot. Adobe Stock

Diagnostyka Hashimoto

Badania na Hashimoto są dość proste. W pierwszej kolejności warto poprosić lekarza POZ o skierowanie na określenie poziomu TSH, czyli hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową, ale sprzężonego z hormonami tarczycy. Jego podniesiony poziom (powyżej 4) może zwiastować niedoczynność tarczycy (która najczęściej związana jest właśnie z chorobą Hashimoto).

Kolejnym krokiem jest skierowanie do endokrynologa i badania szczegółowo określające poziom hormonów tarczycy:

a także USG tarczycy i stężenie przeciwciał TPO. Przy chorobach tarczycy mogą pojawić się zmiany w obrębie narządu, czyli guzki tarczycy.

Choroba Hashimoto może przebiegać na początku z przejściową „wstawką” nadczynności tarczycy – szczególnie u młodych kobiet. Później przeradza się w niedoczynność. Najpierw jest to niedoczynność subkliniczna, czyli taka, która nie daje jeszcze żadnych objawów, a już są podwyższone parametry hormonów – m.in. TSH (tzw. hormon tyreotropowy).
– mówi dr n. med. Elżbieta Rusiecka-Kuczałek.

„Jeżeli tych hormonów będzie za mało na obwodzie, to poziom TSH będzie podwyższony. Właśnie na tej podstawie możemy rozpoznać niedoczynność tarczycy (nawet jeśli nie ujawnia się ona jeszcze w postaci objawów klinicznych). W takim przypadku należy się zgłosić do endokrynologa i rozpocząć odpowiednie leczenie lub rozszerzenie dalszej diagnostyki w celu potwierdzenia lub wykluczenia występowania chorób tarczycy, m.in. Hashimoto” - dodaje dr n. med. Elżbieta Rusiecka-Kuczałek.

Jeśli diagnoza się potwierdzi, konieczne będzie leczenie. Leczenie Hashimoto polega na uzupełnianiu poziomu hormonów. Leki przyjmuje się najczęściej do końca życia.

Dieta w Hashimoto

Dieta stosowana w chorobie Hashimoto pomaga zmniejszyć objawy choroby i wzmocnić osłabiony chorobą organizm. Oto jej najważniejsze zasady:

 •  Zadbaj, by twoje menu zawierało duże ilości błonnika. Jest on ratunkiem dla spowolnionych chorobą jelit. Sięgaj więc po warzywa, owoce, rośliny strączkowe oraz produkty pełnoziarniste.   
 •  Wzbogać menu w duże ilości białka, które ograniczy tycie i wzmocni  komórki tarczycowe. Sięgaj więc po strączki, białe mięso, jaja. Ogranicz natomiast nabiał (oprócz jogurtu i kefiru), mimo że też zawiera białko. Hashimoto często idzie bowiem w parze z nietolerancją laktozy.  
 • Wprowadź do diety selen. Najnowsze badania potwierdzają, że może on redukować aktywność zapalną tarczycy. Sięgaj więc po orzechy, ryby i owoce morza.
 • Ogranicz produkty sojowe, bo mogą zaburzać wchłanianie leków stosowanych w niedoczynności tarczycy.
 • Ogranicz tłuszcze zwierzęce. Z niedoczynnością tarczycy charakterystyczna dla Hashimoto często wiąże się podwyższony poziom cholesterolu. Po czerwone mięso sięgaj więc nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Masło zaś zastąp miękką margaryną, a smalec olejem rzepakowym.
 • Pamiętaj, że osoby chorujące na Hashimoto mają 10 razy większe ryzyko zachorowania na celiakię. Wykonaj badania sprawdzające, czy możesz jeść gluten.

Jak schudnąć z Hashimoto?

Niestety, ale tycie i Hashimoto mają wiele wspólnego. Nie oznacza to jednak, że każda chorująca osoba będzie miała problemy z wagą.

Pod wpływem stanu zapalanego, który rozwija się w tarczycy, organizm zwalnia, dlatego tempo spalania kalorii jest również ograniczone. Odpowiednia dieta pomoże je podkręcić.

Zatem jak nie tyć i schudnąć przy Hashimoto? Poza przestrzeganiem zaleceń endokrynologa (leki, badania) ważne są też następujące zasady:

 • Jedz małe posiłki 5-6 razy dziennie. To pozwoli przyspieszyć metabolizm.
 • Pij każdego dnia ok. 2 litów wody.
 • Ogranicz produkty węglowodanowe - wyeliminuj cukry proste (białe pieczywo, słodycze), 2 razy dziennie spożywaj cukry złożone (pełnoziarniste pieczywo, razowy makaron, grube kasze).
 • Włącz do diety olej kokosowy. Pomaga on szybciej spalać kalorie.
 •  Postaw na białko - przyczynia się ono do zwiększenia tempa metabolizmu. Jedz chude mięso, jaja, ryby (głównie słodkowodne), strączki.
 • Każdego dnia znajdź czas na 45 min intensywnego treningu.
 • Włącz do diety produkty fermentowane. Badania potwierdziły, że osoby z nadwagą częściej miewają zaburzenia flory bakteryjnej jelit.

Odśwież swoją garderobę bez debetu na koncie, robiąc zakupy za pośrednictwem strony Monnari.pl kody rabatowe

Hashimoto a ciąża

Nieleczona choroba Hashimoto może niestety zaburzać płodność i utrudniać zajście w ciążę, ponieważ często prowadzi do zaniku owulacji. Zwiększa także ryzyko poronienia lub wad płodu (może powodować upośledzenie intelektualne, fizyczne, powodować niska masę urodzeniową). Zobacz więcej na temat - Hashimoto a ciąża.

Sprawa nie jest jednak przegrana. Jeśli choroba Hashimoto jest prawidłowo leczona (poziom hormonów tarczycy jest dzięki lekom w normie), kobieta może urodzić zdrowe dziecko. Konieczne są jednak regularne kontrole endokrynologiczne.

Uwaga! Zdarza się, że choroba ta ujawnia się właśnie w ciąży lub w czasie połogu. Jeśli więc podejrzewasz, że coś nie tak dzieje się w twoim organizmie, na wszelki wypadek powiedz o tym lekarzowi.

Hashimoto u mężczyzn

Hashimoto u mężczyzn występuje 10-20 razy rzadziej niż u kobiet. Jeśli się pojawia, to raczej koło 40.-50. roku życia. Charakteryzuje się przede wszystkim upośledzeniem funkcji seksualnych: obniżeniem libido i zaburzeniami erekcji (u 80% chorych).

W badaniach ujawnia się obniżony poziom testosteronu i niska ilość plemników w nasieniu. Leczenie przebiega tak samo jak w przypadku kobiet – konieczne jest uzupełnianie poziomu hormonów tarczycy.

Więcej o chorobie Hashimoto:
Jak wygląda życie kobiet z Hashimoto?
Dlaczego nie wolno lekceważyć Hashimoto?Hashimoto u dzieciSuplementy łagodzące objawy w Hashimoto

Elżbieta Rusiecka-Kuczałek
dr n. med.
Elżbieta Rusiecka-Kuczałek
endokrynolog, lekarz chorób wewnętrznych

Jest lekarzem chorób wewnętrznych, endokrynologiem z wieloletnim doświadczeniem. Na co dzień pracuje w Centrum Medycznym Damiana.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)