Boswellia serrata – na co pomaga kadzidłowiec indyjski i jak go stosować?

Boswellia serrata fot. Adobe Stock, Stepan Popov
Ekstrakt z rośliny Boswellia serrata (kadzidłowiec indyjski) ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, uspokajające, a także hamujące namnażanie komórek rakowych. Wchodzi w skład niektórych suplementów diety, głównie na reumatyzm i zwyrodnienie stawów. Oto najważniejsze informacje na temat prozdrowotnych właściwości Boswellia serrata oraz możliwych skutków ubocznych terapii.
/ 05.09.2023 16:35
Boswellia serrata fot. Adobe Stock, Stepan Popov

Spis treści: 

  1. Boswellia serrata (kadzidłowiec indyjski) - czym jest?
  2. Zastosowanie i właściwości Boswellia serrata
  3. Boswellia serrata - jaki suplement wybrać?
  4. Boswellia serrata (kadzidłowiec indyjski) - skutki uboczne
  5. Boswellia serrata (kadzidłowiec indyjski) - przeciwwskazania

Boswellia serrata (kadzidłowiec indyjski) - co to za roślina?

Boswellia serrata, inaczej kadzidłowiec indyjski, to wieloletnia roślina z rodziny osoczynowatych, pochodząca z półpustynnych obszarów Indii. Produkuje wyjątkową żywicę stosowaną w kadzidłach, ale też w medycynie tradycyjnej i konwencjonalnej. Roślina jest wykorzystywana zwłaszcza w medycynie ajurwedyjskiej, ale też w preparatach leczniczych konwencjonalnej medycyny. Są to najczęściej suplementy diety zawierające ekstrakt z żywicy Boswellia serrata  (olibanum) lub ekstrakt z rośliny. 

Zastosowanie i właściwości prozdrowotne Boswellia serrata

Korzystne dla zdrowia działanie Boswellia serrata jest w dużej mierze zasługą zawartych w roślinie należących do terpenów kwasów bosweliowych. Ekstrakt z Boswellia serrata ma liczne właściwości prozdrowotne. Działa:

  • silnie przeciwzapalnie,
  • przeciwbólowo,
  • stymulująco na układ odpornościowy,
  • uspokajająco,
  • wykrztuśnie,
  • przeciwbakteryjnie, 
  • hamuje namnażanie komórek nowotworowych,
  • moczopędnie, 
  • ściągająco,
  • przeciwgorączkowo.

Boswellia serrata tradycyjnie jest stosowana przy chorobach zapalnych, reumatyzmie, bólu kręgosłupa, infekcjach układu oddechowego, biegunce, owrzodzeniach jamy ustnej, grzybicy, klasterowym bólu głowy, bólu gardła, hemoroidach, żółtaczce, kile oraz nieregularnych miesiączkach. Roślina może zmniejszać objawy astmy.

Boswellia serrata na stawy

Badanie z udziałem 545 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów dowiodło, że ekstrakt Boswelii może być skuteczną i bezpieczną opcją leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Ekstrakt wspiera integralność i elastyczność stawów. Zalecany czas leczenia Boswellią według autorów pracy wynosi co najmniej 4 tygodnie

Inne badanie potwierdziło, że Boswellia serrata jest pomocna w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Spożywanie jej ekstraktu zmniejszało ból stawu, obrzęk i poprawiało sprawność fizyczną już po pięciu dniach od rozpoczęcia leczenia. Korzyści utrzymywały się przez miesiąc po zakończeniu leczenia.

Roślina była dobrze tolerowana. Czasami zdarzały się dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Boswellia serrata na tarczycę

Dowiedziono w badaniach, że mieszanka ziół zawierająca Boswellię, Cyperus rotundus, szafran i pieprz, działa neuroprotekcyjnie u osób z niedoczynnością tarczycy, poprawiała pamięć i inne zdolności poznawcze. W innym niewielkim badaniu z udziałem 34 pacjentów dzięki podawaniu preparatu z kurkuminą, spiruliną i Boswellią udało się doprowadzić u większości osób do zmniejszenia guzków tarczycy. Dzięki temu badani mogli uniknąć operacji.  

Boswellia serrata na zapalenie jelit

Istnieją niewielkie dowody na to, że roślina łagodzi objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i może działać równie korzystnie jak sulfasalazyna, lek przepisywany na recepcie. Naukowcy zauważyli też, że stosowanie wyciągu Boswellia serrata poprawia skład mikroflory jelitowej i przyspiesza pasaż jelitowy. 

Boswellia serrata - jaki suplement wybrać? 

Preparaty z Boswellią można kupić w formie kapsułek, ekstraktu lub tabletek w aptekach. Część z tych produktów zawiera inne substancje aktywne, które wspomagają leczenie chorób takich jak reumatyzm. Warto wybierać preparaty standaryzowane, czyli zawierające określoną ilość składników leczniczych. Znajdziemy na nich mniej więcej taki komunikat: ekstrakt z żywicy Boswellia serrata standaryzowany na 70% kwasu bosweliowego. Nie należy kupować produktów niewiadomego pochodzenia z niesprawdzonych źródeł. Najlepiej udać się do apteki i skonsultować z farmaceutą.

Boswellia serrata (kadzidłowiec indyjski) - skutki uboczne

Boswellia jest dobrze tolerowana i powoduje niewiele działań niepożądanych. Zażywanie ekstraktu z rośliny może u niektórych osób wywołać skutki uboczne takie jak:

  • ból brzucha,
  • nudności,
  • biegunkę,
  • zgaga,
  • ból głowy.

Przypuszcza się, że ekstrakt z Boswellia serrata można stosować bezpiecznie w dawkach do 1000 mg dziennie przez pół roku.

Boswellia serrata (kadzidłowiec indyjski) - przeciwwskazania

Preparaty na bazie Boswellia są przeznaczone dla osób dorosłych. Dzieciom nie należy ich podawać. Są też niewskazane dla kobiet w ciąży i karmiących. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Produkty ziołowe mogą wchodzić w interakcję z lekami, dlatego skonsultuj się wcześniej z lekarzem, jeżeli przyjmujesz leki na stałe. 

Źródła:
Yu G, Xiang W, Zhang T, Zeng L, Yang K, Li J. Effectiveness of Boswellia and Boswellia extract for osteoarthritis patients: a systematic review and meta-analysis. BMC Complement Med Ther. 2020 Jul 17;20(1):225. doi: 10.1186/s12906-020-02985-6
Kimmatkar N, Thawani V, Hingorani L, Khiyani R. Efficacy and tolerability of Boswellia serrata extract in treatment of osteoarthritis of knee--a randomized double blind placebo controlled trial. Phytomedicine. 2003 Jan;10(1):3-7. doi: 10.1078/094471103321648593,
Stancioiu F, Mihai D, Papadakis GZ, Tsatsakis A, Spandidos DA, Badiu C. Treatment for benign thyroid nodules with a combination of natural extracts. Mol Med Rep. 2019 Sep;20(3):2332-2338. doi: 10.3892/mmr.2019.10453.

Czytaj także:
Wpływ zimna na stawy. Kiedy niska temperatura pomaga stawom, a kiedy szkodzi?
Czy istnieje warzywo, które rujnuje stawy? Jak powinna wyglądać dieta w chorobach stawów?
Protokół Buhnera to kompleksowa ziołowa kuracja na boreliozę. Czy jest to metoda bezpieczna i skuteczna?
Zioła tybetańskie na odchudzanie. Czy faktycznie działają i są bezpieczne?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA