Co wiesz o medycynie tybetańskiej?

Co wiesz o medycynie tybetańskiej?

To paradoks, ale agresja chińskiego okupanta wobec buddyjskiej tradycji Tybetu sprawiła ostatnio, że bezcenne skarby tej starej kultury rozprzestrzeniły się po świecie. Integralną jej częścią jest medycyna tybetańska.
Marta Słupska / 10.02.2011 15:05
Co wiesz o medycynie tybetańskiej?

Początki medycyny tybetańskiej

Tybetański system medyczny jest oparty głównie na naukach Buddy-Siakjamuniego. Wśród jego niezliczonych nauk znajdują się cztery tantry medyczne – zmodyfikowana, spójna z filozofią buddyjską wersja ajurwedy.

W czasach przedbuddyjskich w Tybecie uprawiana była medycyna oparta na ówczesnym systemie filozoficzno-religijnym – bon. Tę tradycję kontynuuje także współczesna medycyna tybetańska.

Zobacz też: Czym jest ajurweda?

Kto jest uprawniony?

Lekarz medycyny tybetańskiej nabywa wszechstronnej wiedzy w czasie wieloletnich studiów.

Z powodu inwazji chińskich komunistów na Tybet, akademie medyczne reaktywowały się głównie na terenie Indii (Dharamsala, Dardżyling). Kształcą się tam też lekarze europejscy i amerykańscy.

Zobacz też: Jak wygląda leczenie w medycynie tybetańskiej?

Większe zainteresowanie

Warto zauważyć, że medycyna tybetańska cieszy się coraz większym szacunkiem w zachodnim świecie medycznym. W listopadzie 1998 roku odbył się w Waszyngtonie pierwszy międzynarodowy kongres medycyny tybetańskiej z udziałem wybitnych lekarzy tradycji tybetańskiej i medycyny konwencjonalnej. Honorowym jego gościem był J.Ś. Dalajlama.

Coraz więcej osób interesuje się też tybetańską farmakologią, która oferuje bogactwo skomplikowanych leków ziołowo-mineralnych – zalecenie ich stosowania może jednak wyłącznie lekarz, który ukończył studia w zakresie medycyny tybetańskiej.

Artykuł został opracowany na podstawie „Domowej Encyklopedii Zdrowia” Reader’s Digest.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!