Krótka historia pewnego chińskiego chirurga
Hua Tuo, nazywany także Yuan Hua z okręgu Hao w prowincji Anhui, był pierwszym chińskim chirurgiem, który rozwinął wiedzę na temat anestezji (narkozy) i zgłębił wiedzę na temat anatomii.
Podczas stosowania akupunktury czy ziół preferował proste metody. Stosował małą liczbę punktów akupunktury i receptury zawierające niewiele ziół. Rozumiał, że leczenie skutków jest tylko niewielkim aspektem leczenia chorób i dobrego samopoczucia.
Praktykował Chi-kung (Qi Gong) i wymyślił tzw. Ćwiczenia Pięciu Zwierząt, co jest praktykowane do dnia dzisiejszego. Zwierzęta te to tygrys, jeleń, niedźwiedź, małpa i żuraw. Hua Tuo zginął z rozkazu generała Zao Cao, który nie chciał poddać się operacji.
Zobacz też: Dogoterapia - gdy pies jest terapeutą
Czym są Ćwiczenia Pięciu Zwierząt?
Dzięki systematycznym obserwacjom zwierząt: tygrysa, niedźwiedzia, jelenia, małpy i żurawia i ich sposobów walki, stworzył system ruchów, które obecnie znajdujemy w większości systemów Kung Fu. Następnie, łącząc ten system z ćwiczeniami taoistycznych ascetów, został twórcą własnego stylu Wu Qin Xi (Ćwiczenia Pięciu Zwierząt).
Zalety tych ćwiczeń
Początkowo nie był on używany jako system walki i miał na celu "usprawnić ciało i pobudzić umysł". Niemal dwa tysiące lat praktyki pokazało wielką skuteczność tego zestawu w leczeniu wielu chorób i utrzymywaniu zdrowia. Ćwiczenia te usprawniają przepływ krwi, wzmacniają ciało, redukują napięcie.
Jak ćwiczyć?
Jako że ćwiczenia te mają tak długą historię występują różne ich warianty. Można wykonywać każde ćwiczenie oddzielnie lub do jednego ćwiczenia włączyć elementy z pozostałych czterech albo wykonywać różne ćwiczenia dla każdego ze zwierząt.
Żuraw
Ćwiczenia wzmacniają serce oraz krążenie krwi.
Niedźwiedź
Ćwiczenia wzmacniają nerki, układ moczowo-płciowy, organy wewnętrzne i układ trawienny.
Jeleń
Ćwiczenia wzmacniające śledzionę, mięśnie, także ćwiczenia relaksujące i poprawiające gibkości ciała.
Małpa
Ćwiczenia wzmacniają wątrobę, ścięgna i więzadła.
Tygrys
Ćwiczenia wzmacniające narządy układu oddechowego, rozwijają też siłę ciała.
Zobacz też: Czy akupunktura jest skuteczna?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!