Czy wiesz jak prawidłowo mierzyć oddech? fot. Czy.wieszjak.pl

Czy wiesz jak prawidłowo mierzyć oddech?

Obserwując oddech zwracamy uwagę na jego regularność, głębokość oraz czy jest utrudniony wdech lub wydech. Kontrolujemy także czy dana osoba oddycha przez usta czy przez nos.
/ 13.12.2010 18:20
Czy wiesz jak prawidłowo mierzyć oddech? fot. Czy.wieszjak.pl

Prawidłowy oddech jest regularny i odpowiednio głęboki. Oddychanie powinno odbywać się bez żadnych trudności przez nos.

Normy częstości oddechów na 1 minutę: Noworodek ok. 40 oddechów/minutę, Dzieci ok. 20-25 oddechów/minutę, Osoby dorosłe 16-20 oddechów/minutę.

Oddech badamy tak, aby osoba badana o tym nie wiedziała. (jeżeli wie, może kontrolować swój oddech).

Badanie oddechu: -Prosimy osobę badaną aby ułożyła przedramię na klatce piersiowej. -Ujmujemy okolice jego nadgarstka tak jak do liczenia tętna, równocześnie opierając własną dłoń na jego klatce piersiowej. - Wyczuwamy ruch towarzyszące oddychaniu. -Liczymy oddechy przez 1 minutę.

W wielu chorobach może być przyśpieszenie lub zwolnienie oddechu. Na przyśpieszenie wpływają m.in.: upośledzenie krążenia, choroby płuc, stany zapalne, krwotoki. W przypadkach oddechów przyśpieszonych są one jednocześnie spłycone.

Zwolnienie oddechu występuje w przypadkach urazów, wylewów krwi do mózgu, zatruć, śpiączki cukrzycowej i in. Oddechy zwolnione są pogłębione. Oddychanie przez usta występuje w przypadkach niedrożności nosa (nieżyty nosa, polipy i in.).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/11.10.2015 11:32
Mam 54 lata i od zawsze - gdy odpoczywam , mam 8 oddechów na minutę i tętno 58 - 62 Nigdy na nic nie chorowałem