Jak działa ajurweda?

Lekarze ajurwedy zalecają m.in. medytacje / fot. Fotolia.pl
Według ajurwedy urodziłeś się z charakterystyczną relacją trzech sił życiowych (doshy), z czego jedna jest dominująca. To ona decyduje o Twojej osobowości i podatności organizmu na różne choroby. Jej poznanie jest kluczem do dbania o własne zdrowie.
Marta Słupska / 10.02.2011 13:51
Lekarze ajurwedy zalecają m.in. medytacje / fot. Fotolia.pl

Kto jest uprawniony?

Aby rozpocząć w Indiach praktykę leczniczą, trzeba ukończyć (trwający pięć lub sześć lat) kurs szkolenia w tradycyjnych szkołach ajurwedy.

W Stanach Zjednoczonych szkolenie trwa zwykle kilka miesięcy, a w klinikach ajurwedy chorych leczy się zarówno metodami tradycyjnymi, jak i praktykami ajurwedy.

Praktyki ajurwedy stanowią element codziennego stylu życia - rządzą wszystkimi jego aspektami: od odżywiania, przez ruch fizyczny, aż do praktyk seksualnych.

Zobacz też: Czym jest ajurweda?

Jak działa ajurweda?

W każdym organizmie człowieka dominuje jedna z trzech sił życiowych, które pozostają ze sobą w relacji. Ta dominująca doshe decyduje o podatności danego człowieka na określone choroby i o jego typie osobowości.

Osoby pitta wykazują skłonność do wybuchowych zachowań – z tego powodu są podatne na rozwój nadciśnienia tętniczego i zaburzeń trawiennych. Należy je leczyć dietą lekką, nie podrażniającą jelit, a także preparatami ziołowymi. Zaleca się także medytacje i ćwiczenie jogi, gdyż umysł stanowi siłę integrującą, która decyduje o stanie zdrowia i pomaga przezwyciężyć chorobę.

Zobacz też: Ajurweda - wszechstronny system leczenia?

Jak pomóc sobie za pomocą ajurwedy?

Lekarze zajmujący się ajurwedą leczą cały organizm i umysł, a nie poszczególne narządy czy choroby. W kuracji bardzo ważne jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Pomagają w tym następujące zabiegi:

  • kąpiele parowe;
  • płukanie nosa;
  • upuszczanie krwi;
  • lewatywy;
  • masaże z użyciem olejków.

Zaleca się również:

  • odpowiednią dietę;
  • uprawianie medytacji i jogi;
  • zioła.

Artykuł został opracowany na podstawie „Domowej Encyklopedii Zdrowia” Reader’s Digest.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA