Rumianek - właściwości lecznicze i zdrowotne

rumianek właściwości fot. Adobe Stock, Gresei
Właściwości rumianku obejmują działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Rumianek można pić w formie herbaty, albo stosować zewnętrznie na skórę. Poznaj właściwości lecznicze rumianku, uznawanego za magiczną roślinę.
/ 06.08.2021 07:02
rumianek właściwości fot. Adobe Stock, Gresei

Właściwości lecznicze rumianku pozwalają na jego szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Najcenniejsze są kwiaty rumianku, z których suszu najczęściej przyrządza się napar. Picie rumianku pomoże w wielu dolegliwościach, ale nie należy przesadzać z ilością wypitych herbatek rumiankowych.

Spis treści:

  1. Właściwości lecznicze rumianku
  2. Rumianek - przeciwwskazania

Właściwości lecznicze rumianku

Właściwości rumianku zgromadzone są w jego kwiatach. Kwiaty rumianku są bogate w witaminy i minerały, posiadają cenne flawonoidy i poliacetyleny, fenolokwasy, fitosterole, związki śluzowe i kumarynowe, cholinę, spiroeter. Dzięki tak bogatemu składowi, rumianek posiada właściwości lecznicze i dlatego tak chętnie po niego sięgamy.

Oto cenne właściwości rumianku:

  • przyspiesza gojenie się ran,
  • działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo,
  • rozkurcza mięśnie gładkie i pobudza przemianę materii w skórze,
  • łagodzi bóle kostne i nerwobóle,
  • wspomaga leczenie hemoroidów (stosowany w formie nasiadówki i okładów),
  • działa wiatropędnie (to jeden z domowych sposobów na wzdęcia),
  • przyspiesza trawienie i zapobiega nadmiernemu wydzielaniu kwasów żołądkowych,
  • płukanka z rumianku pomaga zwalczyć infekcję gardła,
  • hamuje wydzielanie histaminy,
  • regeneruje skórę oparzoną,
  • łagodzi zmiany trądzikowe,
  • picie rumianku działa uspokajająco i pomaga zasnąć,
  • kąpiel z dodatkiem rumianku odpręża i łagodzi ból,
  • może zapobiegać cukrzycy (zapobiega wzrostowi poziomu glukozy we krwi),
  • łagodzi bóle miesiączkowe, wykazując działanie przeciwskurczowe,
  • ma działanie moczopędne.

Rumianek  działa na zapalenie spojówek

Rumianek hamuje wydzielanie histaminy, dlatego warto stosować rumianek na oczy przy zapaleniu spojówek u dorosłych, a także przemywać skórę wacikiem przy alergiach skórnych.

Składniki rumianku działają ściągająco i antyseptycznie, dlatego możesz przemywać nim oczy. Pamiętaj jednak, że rumianek może uczulać. Przed próbą wykorzystania tych właściwości rumianku najlepiej przeprowadź próbę uczuleniową.

Rumianek na włosy

Rumianek posiada właściwości rozjaśniające, dlatego jest to naturalny sposób na to, by rozjaśnić włosy o 1 - 2 tony. Rumianek znajduje się w składzie wielu kosmetyków do pielęgnacji włosów.

Rumianek zapobiega powstawaniu łupieżu i sprawia, że włosy stają się błyszczące. Odżywia też cebulki, dzięki czemu zapobiega ich wypadaniu.

właściwości rumianku suszfot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Rumianek na żołądek

Rumianek wspomaga trawienie, dlatego picie rumianku po sytym obiedzie to dobry sposób na dolegliwości trawienne. Zioła na trawienie wspomagają organizmu w rozkładzie zjedzonych substancji. Rumianek zapobiega też nadmiernemu wydzielaniu soku żołądkowego, działa przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka. Można go też stosować w chorobie wrzodowej

Rumianek dla małych dzieci?

Rumianek w mieszance z pektynami z jabłek pomaga też ulżyć dzieciom w biegunkach, a w mieszance z innymi ziołami (lukrecją, fenkułem i webreną) chroni przed kolkami niemowlęcymi.

Choć te właściwości rumianku zostały potwierdzone badaniami naukowymi, przed zastosowaniem rumianku u dziecka lepiej skonsultować ten pomysł z lekarzem.

Rumianek na rany

Rumianek przyspiesza przemianę materii i odnowę komórek w skórze, dzięki czemu drobne rany szybciej się goją. Na rany warto stosować go w postaci kremu, maści lub żelu

Olejek z kwiatów rumianku działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. 

Rumianek na egzemę i AZS

Wywary z rumianku można też stosować zewnętrznie w celu łagodzenia objawów egzemy. Co ciekawe wykazano, że rumianek wykazuje aż 60% skuteczności tradycyjnie stosowanego na egzemę kremu ze sterydami (0,25% hydroksykortyzonem). 

Żeby wykorzystać tę właściwość rumianku, warto zastosować też kremy z wyciągami z tej rośliny. Bardzo ważne jest przeprowadzenie próby uczuleniowej, bo zamiast pomóc krem może zaostrzyć objawy AZS.

Rumianek na uspokojenie

Rumianek posiada właściwości rozluźniające, to jeden z naturalnych sposobów na uspokojenie. Odprężenie przyniesie kąpiel z dodatkiem naparu z rumianku, a także popijanie herbaty z rumianku.

Udowodniono, że rumianek poprawia jakość snu.

Suszone kwiaty włożone w poszewkę poduszki pomogą za to uspokoić nerwy i spokojnie zasnąć.

Rumianek na infekcję gardła

Ułatwia oddychanie przy infekcjach górnych dróg oddechowych - szczególnie pomocne są inhalacje rumiankiem. Wystarczy przygotować napar z rumianku (zalać gorącą wodą 2 łyżeczki suszu). Następnie wlej napar do gorącej wody i pochyl się nad garnkiem, nakrywając głowę ręcznikiem.

Na ból gardła pomoże także płukanie go naparem z rumianku. Gardło płucz naparem ostudzonym do temperatury ciała kilka razy w ciągu dnia. Podobne są właściwości szałwii.

Rumianek - przeciwwskazania

Warto wiedzieć, że rumianek może potencjalnie wchodzić w interakcję z lekami,  dlatego na czas kuracji lepiej zaprzestać picia rumianku. Nie ma informacji na temat konkretnych leków, które reagują z rumiankiem, ale to częsty przypadek we wszystkich ziołowych środkach i zawsze należy zachowywać ostrożność.

Rumianku powinny unikać też:

  • osoby z historią silnych reakcji alergicznych, szczególnie dotyczących pyłków;
  • osoby uczulone na rumianek, ambrozję i chryzantemy, nawet wyciągi obecne w kosmetykach.

Nie określono, jaka ilość rumianku jest bezpieczna do spożycia w ciągu doby, natomiast najlepiej nie przekraczać 3 - 5 filiżanek w ciągu dnia. Jeśli pijesz rumianek w ciąży, obserwuj swój organizm.

Bezpieczeństwo zastosowania rumianku u noworodków i małych dzieci nie zostało potwierdzone, lepiej więc zachować w tym wypadku ostrożność i skonsultować wątpliwości z lekarzem.

Stosując wywary z rumianku do przemywania oczu, bądź szczególnie ostrożna. Reakcje alergiczne po takiej ekspozycji są wyraźnie częstsze.

Rumianek może uczulać oraz dawać odczyny krzyżowe z innymi uczulającymi pyłkami. Zachowaj ostrożność, jeśli wiesz, że jesteś podatna na uczulenia.

Na podstawie artykułu opublikowanego pierwotnie 29.01.2021 przez Beatę Jasinę-Wojtalak.

Źródła:
Srivastava JK, Shankar E, Gupta S. Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future. Mol Med Rep. 2010;3(6):895-901. doi:10.3892/mmr.2010.377
Das S, Horváth B, Šafranko S, Jokić S, Széchenyi A, Kőszegi T. Antimicrobial Activity of Chamomile Essential Oil: Effect of Different Formulations. Molecules. 2019;24(23):4321. Published 2019 Nov 26. doi:10.3390/molecules24234321

Czytaj także:Syrop z lipy - właściwości i przepisPokrzywa zwyczajna - właściwości lecznicze i przeciwwskazaniaMniszek lekarski - właściwości i zastosowania

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA