Komu zaleca się jedzenie pyłku?
Pyłek poleca się:
- osobom przy wzmożonym wysiłku fizycznym i umysłowym,
- rekonwalescentom,
- osobom osłabionym,
- ludziom starszym,
- dzieciom.
Zobacz też: Czy wiesz jak jeść pyłek kwiatowy?
Pyłek i jego liczne zalety dla zdrowia
Pyłek stosowany jest w lecznictwie i profilaktyce. Wykorzystuje się jego właściwości przeciwzapalne, odtruwające, przeciwalergiczne i adaptogenne.
Zawarte w pyłku polifenole i kwercetyna mają właściwości antyoksydacyjne, obniżają poziom cholesterolu we krwi a wraz z magnezem działają przeciwmiażdżycowo. Magnez działa też uodparniająco, a selen, mangan i cynk warunkują prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Żelazo, miedź, kobalt i mangan zapobiegają niedokrwistości, a cynk chroni przed chorobami włosów i reguluje działanie insuliny.
Pyłek działa odtruwająco, przyśpiesza regenerację tkanek uszkodzonych przez trucizny, działa osłonowo. Wykazuje też działanie antybiotyczne, tłumaczone rozkładanym z glukozy nadtlenkiem wodoru.
W praktyce klinicznej pyłek stosuje się w chorobach przewodu pokarmowego, w zaburzeniach metabolizmu, chorobach nerwowych i psychicznych.
Należy pamiętać, że u niektórych osób pyłek może nie być tolerowany i wywoływać objawy alergii. Dotyczy to najczęściej produktu z domieszką pyłków traw lub zarodników grzybów, co zdarza się rzadko.
Zobacz też: Dlaczego warto jeść pyłek kwiatowy?
Marcin Kijak, Twoje-zdrowie.info
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!