Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.)

Kasztany fot. Fotolia
Kiedy owoce kasztanowca leczą i pomagają się poczuć lepiej, a kiedy mogą być szkodliwe? Dlaczego kasztanowce nie rosną w większych skupiskach niż kilka, kilkanaście drzew? Co poza kasztanami jest surowcem leczniczym pozyskiwanym z kasztanowca? Czy kasztanowiec o czerwonych kwiatach również jest leczniczy?
/ 20.07.2011 09:02
Kasztany fot. Fotolia

Kasztanowiec i kasztany

Kasztanowiec jest okazałym drzewem, które nie tworzy większych skupisk. Dlaczego tak jest? Japońscy i niemieccy naukowcy stwierdzili, że kasztanowce pozyskują określone pierwiastki promieniotwórcze z gleby. Jest to konieczne dla prawidłowego rozwijania się kasztanów. Owoce kasztanowca są naturalnie napromieniowywane w czasie wzrostu, co bywa później wykorzystywane np. w leczeniu chorób reumatycznych.

 Surowce lecznicze

Leczniczymi surowcami pozyskiwanymi z kasztanowca są owoce (kasztany) i kwiaty. W celach terapeutycznych wykorzystywana jest także kora tego drzewa. Kasztanowiec wytwarza okazałe kwiaty w postaci złożonego grona, zwykle białe lub czerwone (te ostatnie nielecznicze). Natomiast dojrzałe kasztany zbiera się jesienią, rozdrabnia i suszy w przewiewie, po czym dosusza w temperaturze około 60°C. Kwiaty, zebrane w czasie słonecznej pogody, suszy się w temperaturze otoczenia. Z kolei kora jest pozyskiwana wiosną z młodych gałązek.

Polecamy też: Sylwoterapia - czy drzewa mogą leczyć?

Działanie lecznicze

Preparaty z owoców, kwiatów i kory kasztanowca działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i ściągająco.

Stosowane wewnętrznie pomagają uśmierzyć dolegliwości związane z pękającymi żylakami, guzami krwawniczymi odbytnicy. Wspomagają również leczenie sklerozy i reumatyzmu, a dzięki działaniu wykrztuśnemu przynoszą ulgę w zastarzałych bronchitach i zaflegmieniu płuc u nałogowych palaczy. Wzmacniają także układ krwionośny - uszczelniają ściany naczyń włosowatych i przywracają im prawidłową przepuszczalność (zmniejszają kruchość naczyń włosowatych). Dzięki temu usprawnia się przepływ krwi w naczyniach żylnych, co hamuje krzepliwość krwi i przeciwdziała powstawaniu zakrzepów wewnątrznaczyniowych. Garbniki zawarte w kasztanowcu działają rozkurczowo w przewodzie pokarmowym, ponadto preparaty lecznicze z kasztanowca ułatwiają wydalanie moczu przy przeroście prostaty.

Kiedy pomaga?

Zewnętrznie wyciągi  z kasztanowca podaje się w postaci okładów w leczeniu oparzeń, odmrożeń, ubytków naskórka, zapalenia naczyń włosowatych skóry. Intrakt ze świeżych, niedojrzałych owoców leczy zakrzepy i zastoje żylne oraz nadmierną przepuszczalność naczyń. Jest także stosowany w stanach zapalnych i nieżytach żołądka i jelit.

Preparaty lecznicze wyprodukowane z substancji zawartych w poszczególnych częściach rośliny wykorzystuje się również w leczeniu stanów zapalnych wątroby, gruczołu krokowego, miednicy mniejszej, żylaków nóg, żylaków powrózka nasiennego, odmrożeń, obrzęków skóry i tkanki podskórnej, krwiaków, zapaleń ścięgien oraz obrzęków głośni, płuc, a nawet mózgu. Substancje te leczą także hemoroidy i łagodzą dolegliwości w okresie klimakterium.

Polecamy też:Czy leki ziołowe są bezpieczne?

Działanie szkodliwe

Warto pamiętać, że pomimo dobroczynnego działania, owoce kasztanowca mogą nam w pewnych okolicznościach zaszkodzić. O ile noszenie kilku kasztanów w kieszeni może pomóc uniknąć dolegliwości reumatycznych, to gromadzenie w swoim otoczeniu ich dużej ilości może niekorzystnie wpływać na zdrowie. Dlaczego? Kasztany silnie promieniują, a przebywanie w miejscu silnie napromieniowanym może sprawić, że nasze samopoczucie i zdrowie się pogorszą.

Substancje zawarte w  owocach kasztanowca silnie działają na układ krwionośny - rozszerzają naczynia. Dlatego preparaty lecznicze sporządzone z kasztanów należy stosować z umiarem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA