Kurkuma uważana jest za jedną z najzdrowszych przypraw na świecie: działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco, przeciwnowotworowo, wspomaga pracę serca oraz łagodzi dolegliwości w stawach (kurkuma na stawy). Niektórzy polecają ją na kamienie żółciowe. Niestety nie ma zbyt wielu badań, które w ogóle dowodziłyby skuteczności naturalnych sposobów w usuwaniu kamieni żółciowych. Doniesienia naukowe na temat zastosowania kurkumy na złogi w drogach żółciowych nie są jednoznaczne.
Spis treści:
- Czym są kamienie żółciowe?
- Kurkuma na kamienie żółciowe – wyniki badań
- Kurkuma na kamienie żółciowe – jak stosować?
- Kurkuma na kamienie żółciowe – dawkowanie
- Kurkuma na kamienie żółciowe – bezpieczeństwo
- Jak można zapobiegać powstawaniu kamieni żółciowych?
Czym są kamienie żółciowe?
Kamienie żółciowe to złogi powstające w woreczku żółciowym, składające się głównie z cholesterolu, bilirubiny i żółci. W większości przypadków na dają objawów i są odkrywane przypadkowo. Zdarza się, że kamienie powodują:
- ból w prawej górnej części brzucha, po spożyciu ciężkostrawnych, tłustych lub pikantnych posiłków,
- nudności,
- wymioty,
- ból brzucha promieniujący do łopatki lub pleców.
Na kamienie żółciowe częściej skarżą się kobiety niż mężczyźni, a ryzyko ich powstania zwiększa otyłość ze względu na nasilone wydzielanie cholesterolu z żółcią. Do czynników ryzyka należą również:
- siedzący tryb życia,
- predyspozycja genetyczna,
- ciąża,
- przyjmowanie niektórych leków (np. estrogenów, fibratów),
- szybka utrata wagi,
- zbyt długie głodówki,
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- chirurgiczne leczenie otyłości.
Kamienie żółciowe powstają wskutek wolnego opróżniania pęcherzyka żółciowego z żółci. Może to być spowodowane przeszkodą w przewodzie żółciowym (np. guz), nieprawidłową przemianą cholesterolu, marskością wątroby, przewlekłą hemolizą.
Standardową terapią w przypadku kamieni żółciowych jest laparoskopia, stosuje się także dietę i terapię falami dźwiękowymi, a także leczenie farmakologiczne.
Kurkuma na kamienie żółciowe – wyniki badań
Istnieją doniesienia sugerujące, że kurkuma, a dokładniej jej składnik aktywny – kurkumina, może wspomagać usuwanie kamieni żółciowych.
W pracy na łamach „The Indian Journal of Medical Research” dowiedziono, że pomimo zastosowania u szczurów diety sprzyjającej kamieniom żółciowym podawanie kurkuminy w ciągu 10 tygodni zmniejszyło częstość formowania się złogów do 26% w porównaniu ze 100% zachorowalności w grupie bez kurkuminy. Zatem składniki aktywne kurkumy chronią przed szkodliwymi efektami diety sprzyjającej powstawaniu kamieni żółciowych.
Z drugiej strony National Institutes of Health wskazują, że kurkuma może powodować skutki uboczne związane z drogami żółciowymi. Jedno z badań, które pojawiło się w czasopiśmie „American Journal of Clinical Nutrition”, dowiodło, że spożywanie kurkumy zwiększa poziom szczawianu w moczu i może skutkować formowaniem się z kolei kamieni nerkowych u osób z taką predyspozycją.
Ograniczeniem w stosowaniu kurkumy na kamienie żółciowe lub inne problemy zdrowotne jest jej słaba przyswajalność. Wchłanianie znacznie podnosi piperyna, składnik pieprzu. Powinniśmy łączyć te składniki w diecie lub ewentualnie stosować suplementy wzbogacone o związki poprawiające biodostępność kurkuminy.
Kurkuma na kamienie żółciowe - jak stosować?
Kurkuma na kamienie żółciowe może być stosowana jako przyprawa w codziennej diecie albo suplement. Jeśli wybierzesz suplement z kurkumą, zwróć uwagę na to, czy jest odpowiednio testowany, ponieważ zdarzają się przypadki zanieczyszczenia kurkuminy metalami ciężkimi.
Napój z kurkumą na kamienie żółciowe
Kurkuma ma przyjemny smak i doskonale nadaje się jako dodatek również do napojów. Możesz przygotować mieszankę, która dodatkowo rozgrzewa i poprawia odporność.
Potrzebujesz:
- szklankę wody,
- pół łyżeczki kurkumy w proszku,
- sok z połowy cytryny,
- łyżeczkę miodu,
- małą szczyptę cynamonu i kardamonu,
- anyż (opcjonalnie),
- pół łyżeczki startego świeżego imbiru.
Aby przygotować napój z kurkumą, zalej imbir i anyż wrzątkiem i przykryj na 15 minut. Do lekko przestudzonego naparu dodaj pozostałe składniki i wymieszaj. Możesz przecedzić przed wypiciem.
Kurkuma na kamienie żółciowe – dawkowanie
Spożywanie kurkumy przez osobę dorosłą w ilości mniejszej niż 8 g dziennie jest uważane za ogólnie bezpieczne. Długotrwałe stosowanie albo bardzo wysokie dawki mogą powodować skutki uboczne takie jak wymioty lub biegunki.
Kurkuma na kamienie żółciowe – bezpieczeństwo
Przyjmowana w zalecanych ilościach kurkuma nie powinna szkodzić. Niektóre źródła mimo wszystko odradzają spożywanie kurkumy osobom z problemami w obrębie dróg żółciowych.
Kurkuma nie powinna być stosowana u pacjentów z kamieniami żółciowymi lub niedrożnością dróg żółciowych
- przeczytamy na stronie internetowej Drug Information Database.
Jak można zapobiegać powstawaniu kamieni żółciowych?
Niestety nie ma sprawdzonego sposobu na zapobieganie powstawaniu kamieni żółciowych, jednak pewne nawyki mogą ograniczyć problem. Poleca się dobrze zbilansowane posiłki, regularną aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Istnieją badania sugerujące, że kobiety, których dieta zawierała większe ilości błonnika, a także orzechów, miały mniejsze szanse na to, że będą musiały mieć operację woreczka żółciowego.
Źródła:
M.S. Hussain, N. Chandrasekhara, Effect on curcumin on cholesterol gall-stone induction in mice, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1459671,
A. Rasyid i inni, Effect of different curcumin dosages on human gall bladder, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12495265.
Czytaj także:
Czy kurkuma szkodzi nerkom? Poznaj właściwości i skutki uboczne tej wyjątkowej przyprawy
Kurkuma na odchudzanie - czy kurkuma przyspiesza spalanie tłuszczu?
Cola na kamienie żółciowe i inne domowe sposoby
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!