Spis treści:
Kiedy wykonuje się lewatywę?
Lewatywa jest procedurą medyczną, którą polega na wlewaniu przez odbyt płynu do jelita grubego, co umożliwia usunięcie zalegającej w nim treści. Lewatywę wykonuje się m.in. w przypadku nawracających, uporczywych zaparć. Trzeba jednak pamiętać, że regularne stosowanie metod o działaniu przeczyszczającym powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu nerwów, mięśni i naczyń, i może paradoksalnie pogłębić problem zaparć. Długotrwałą i bezpieczną metodą jest zmiana nawyków żywieniowych. Lewatywa jest więc sposobem doraźnym.
Lewatywę wykonuje się też prawie zawsze u kobiet w ciąży przed porodem, aby zapobiec mimowolnemu wypróżnieniu w trakcie porodu. Jest to także zabieg przeprowadzany przed operacjami obejmującymi jelito grube oraz badaniami diagnostycznymi przeprowadzanymi w jego obrębie.
Celem lewatywy jest rozpuszczenie i zmiękczenie mas kałowych, które zalegają w jelicie. Lewatywa również pozwala usunąć gazy, które powstają w wyniku zalegania kału.
Jak zrobić lewatywę w domu?
Lewatywę można zrobić samodzielnie w domu. Najlepiej wykorzystać do tego zestaw do lewatywy dostępny w aptece - są to specjalne gruszki lub wlewniki - oraz roztwór przeznaczony do tego celu. Lepiej nie stosować dowolnych mieszanek, ponieważ płyn powinien mieć określony skład i właściwości, aby był skuteczny. Niektóre źródła podają, że można wykorzystać do lewatywy również delikatne mydliny lub roztwór soli (1 łyżeczka soli kuchennej na 1 litr wody). Po zabiegu należy pić dużo płynów oraz jeść warzywa i kasze, które korzystnie wpływają na pracę jelit. Lewatywa jest zabiegiem bezbolesnym.
Kiedy nie wolno robić lewatywy?
Lewatywa jest bezpiecznym zabiegiem, lecz nie zawsze można ją przeprowadzić. Nie stosuj lewatywy, gdy występuje:
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- guz w okrężnicy lub odbytnicy,
- choroba serca,
- odwodnienie,
- niewydolność nerek,
- stan po zabiegu operacyjnym,
- choroba uchyłkowa jelita grubego,
- podejrzenie niedrożności jelita lub perforacji jelita.
Czytaj także:
Najskuteczniejsze zioła na zaparcia. 5 ziół o udowodnionej skuteczności
Domowe sposoby na zaparcia. Jak pozbyć się zatwardzenia naturalnymi metodami?
Soda na zaparcia - jak działa, jakie są skutki uboczne?
Co zjeść na zaparcia? 10 produktów polecanych przez dietetyków
Zaparcia u dzieci. Skąd się biorą i jak je leczyć?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!