Jak zrobić lewatywę w domu? Kiedy jest potrzebna, a kiedy nie należy jej stosować

Jak zrobić lewatywę fot. Adobe Stock, ulianna19970
Lewatywa to zabieg medyczny, który można wykonać samodzielnie w domu, gdy dokuczają silne zaparcia albo przed badaniem diagnostycznym w obrębie jelita grubego. Lewatywa jest bezbolesna i bezpieczna, ale nie u każdego można ją wykonać. Aby samodzielnie zrobić lewatywę w domu, najlepiej wykorzystać gotowy zestaw dostępny w aptece.
/ 16.01.2023 08:50
Jak zrobić lewatywę fot. Adobe Stock, ulianna19970

Spis treści:

 1. Wskazania do lewatywy
 2. Jak zrobić lewatywę?
 3. Kiedy nie wolno robić lewatywy?

Kiedy wykonuje się lewatywę?

Lewatywa jest procedurą medyczną, którą polega na wlewaniu przez odbyt płynu do jelita grubego, co umożliwia usunięcie zalegającej w nim treści. Lewatywę wykonuje się m.in. w przypadku nawracających, uporczywych zaparć. Trzeba jednak pamiętać, że regularne stosowanie metod o działaniu przeczyszczającym powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu nerwów, mięśni i naczyń, i może paradoksalnie pogłębić problem zaparć. Długotrwałą i bezpieczną metodą jest zmiana nawyków żywieniowych. Lewatywa jest więc sposobem doraźnym.

Lewatywę wykonuje się też prawie zawsze u kobiet w ciąży przed porodem, aby zapobiec mimowolnemu wypróżnieniu w trakcie porodu. Jest to także zabieg przeprowadzany przed operacjami obejmującymi jelito grube oraz badaniami diagnostycznymi przeprowadzanymi w jego obrębie. 

Celem lewatywy jest rozpuszczenie i zmiękczenie mas kałowych, które zalegają w jelicie. Lewatywa również pozwala usunąć gazy, które powstają w wyniku zalegania kału.

Jak zrobić lewatywę w domu?

Lewatywę można zrobić samodzielnie w domu. Najlepiej wykorzystać do tego zestaw do lewatywy dostępny w aptece - są to specjalne gruszki lub wlewniki - oraz roztwór przeznaczony do tego celu. Lepiej nie stosować dowolnych mieszanek, ponieważ płyn powinien mieć określony skład i właściwości, aby był skuteczny. Niektóre źródła podają, że można wykorzystać do lewatywy również delikatne mydliny lub roztwór soli (1 łyżeczka soli kuchennej na 1 litr wody). Po zabiegu należy pić dużo płynów oraz jeść warzywa i kasze, które korzystnie wpływają na pracę jelit. Lewatywa jest zabiegiem bezbolesnym.

Kiedy nie wolno robić lewatywy?

Lewatywa jest bezpiecznym zabiegiem, lecz nie zawsze można ją przeprowadzić. Nie stosuj lewatywy, gdy występuje:

 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
 • guz w okrężnicy lub odbytnicy,
 • choroba serca,
 • odwodnienie,
 • niewydolność nerek,
 • stan po zabiegu operacyjnym,
 • choroba uchyłkowa jelita grubego,
 • podejrzenie niedrożności jelita lub perforacji jelita.

Czytaj także:
Najskuteczniejsze zioła na zaparcia. 5 ziół o udowodnionej skuteczności
Domowe sposoby na zaparcia. Jak pozbyć się zatwardzenia naturalnymi metodami?
Soda na zaparcia - jak działa, jakie są skutki uboczne?
Co zjeść na zaparcia? 10 produktów polecanych przez dietetyków
Zaparcia u dzieci. Skąd się biorą i jak je leczyć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA