Uporczywe zaparcia to już choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób. Niestety ta dolegliwość zaburza nie tylko pracę jelita ale i funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego większość osób, które borykają się z zaparciami, chcąc sobie pomóc stale stosuje różnorodne środki przeczyszczające.
Fot. Depositphotos
Jednak wbrew pozorom nie jest to dobry sposób walki z zaparciami. Regularne stosowanie środków o działaniu przeczyszczającym powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu nerwów, mięśni i naczyń. Po ich odstawieniu jelita przestają wydajnie funkcjonować. Jeśli cierpisz na zaparcia nawykowe zmień sposób odżywiania a w razie potrzeby skorzystaj z dobroczynnych właściwości wody tzn. wykonaj lewatywę czyli płukanie jelit.
Celem lewatywy jest rozpuszczenie i zmiękczenie mas kałowych, które zalegają w jelicie. Lewatywa również pozwala usunąć gazy, które powstają w wyniku zalegania kału.
W wyniku zmiany trybu życia i stosowania lewatywy, oddawanie stolca będzie występowało w sposób naturalny i niewymuszony.
Lewatywę najczęściej wykonuje się z czystej wody. Temperatura wody stosowanej w przypadku zaparć powinna wynosić około 28-30 stopnia C. Można również wykonać lewatywę z dodatkiem ziół.
Lewatywa z dodatkiem rumianku
Lewatywę możesz stosować gdy masz skurcze brzucha.
Składniki:
- kwiaty rumianku,
- woda.
Aby przygotować lewatywę 5 łyżek kwiatu rumianku zalej 1 litrem wrzącej wody. Napar pozostaw pod przykryciem na około pól godziny. Gdy napar uzyska odpowiednią temperaturę przelej go do specjalnej gruszki gumowej i wykonaj lewatywę.
Lewatywa z dodatkiem nasion lnu i rumianku
Lewatywę możesz zastosować gdy cierpisz na stan zapalny jelita grubego.
Składniki:
- siemię lniane,
- kwiat rumianku,
- woda.
Litrem wody zalej 1 łyżkę lnu. Całość gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Następnie, gdy zdejmiesz naczynie z ognia, w syp 2 łyżki rumianku. Pozostaw do naciągnięcia na około 30 minut. Przecedź przez sitko lub gazę. Tak przygotowany płyn użyj do wykonania lewatywy.
Lewatywa z dodatkiem krwawnika
Składniki:
- ziele krwawnika,
- woda.
Wrzącą wodą w ilości około litra zalej 2 łyżki krwawnika. Naczynie z płynem odstaw na pół godziny. Napar przecedź. Gdy płyn będzie miał odpowiednią temperaturę wykonaj lewatywę.
Pamiętaj!
Nie stosuj lewatywy gdy:
- stwierdzono u ciebie obecność guza w okrężnicy lub odbytnicy,
- chorujesz na serce,
- cierpisz na niewydolność nerek,
- cesteś krótko po zabiegu operacyjnym,
- masz uchyłki jelita grubego,
- masz hemoroidy wewnętrzne (w tym przypadku niestety zdania są podzielone).
Źródło: M. Tombak „Jak żyć długo i zdrowo”, A. Szymański „Medycyna naturalna dla kobiet”, E. Uberhuber „Leki z Bożej apteki”
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!