Jak stosować liść laurowy na dnę moczanową? Przyprawa zmniejsza ból i stan zapalny

liść laurowy a dna moczanowa fot. Adobe Stock, nikolaydonetsk
W naturalnym leczeniu dny moczanowej warto wykorzystać popularną, znaną z każdej kuchni przyprawę. Liść laurowy może zmniejszać dolegliwości towarzyszące tej chorobie stawów. Liść laurowy obniża poziom kwasu moczowego, który jest odpowiedzialny za rozwój dny moczanowej, a związki zawarte w roślinie działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Dowiedz się, jak stosować liść laurowy na dnę moczanową.
/ 26.01.2023 05:50
liść laurowy a dna moczanowa fot. Adobe Stock, nikolaydonetsk

Aby złagodzić dnę moczanową, chorzy przyjmują leki obniżające poziom kwasu moczowego w organizmie. Podobne właściwości ma liść laurowy. Jego stosowanie jest na ogół bezpieczne i nie powoduje skutków ubocznych. Na dnę moczanową można pić wywar z liści laurowych, okładać nimi bolące miejsca lub stosować olejek eteryczny z tej rośliny.

Spis treści:

  1. Czym jest dna moczanowa i jak się ją leczy?
  2. Liść laurowy na dnę moczanową – jak działa?
  3. Jak stosować liść laurowy na dnę moczanową?
  4. Liść laurowy na dnę moczanową – bezpieczeństwo stosowania

Czym jest dna moczanowa i jak się ją leczy?

Dna moczanowa, inaczej podagra lub artretyzm, to choroba z nawracającym zapaleniem stawów wywołanym krystalizacją moczanu sodu w płynie stawowym i powstawaniem złogów. Występuje u ok. 2% ludzi. Najczęściej u mężczyzn.

Napady dny moczanowej są bardzo bolesne. Zwiastuje je silny ból stawów, zwłaszcza palucha stopy, ale czasami również kolan, dłoni, nadgarstka i innych stawów. Pojawia się też zaczerwienienie i obrzęk. Atak trwa od kilku lub kilkunastu dni. Między napadami dny przez pierwsze lata chory nie odczuwa żadnych dolegliwości. We krwi może występować podwyższone stężenie kwasu moczowego, ale nie musi. Po kilkunastu latach dna moczanowa przechodzi w postać przewlekłą, napady się nasilają, są częstsze i trwają dłużej, a stężenie kwasu moczowego jest stale podwyższone. Z czasem kryształki kwasu moczowego odkładające się pod skórą tworzą charakterystyczne guzki, zwane guzkami dnawymi. Stawy stają się zniekształcone. Nieleczona choroba prowadzi do niepełnosprawności. 

Leczenie dny moczanowej opiera się na stosowaniu środków farmakologicznych i niefarmakologicznych. Konieczny jest właściwy styl życia: dieta ubogopurynowa, aktywność fizyczna, kontrola masy ciała. W leczeniu farmakologicznym stosuje się kolchicynę (w napadach dny), leki hamujące produkcję kwasu moczowego i zwiększające jego wydalanie z organizmu oraz glikokortykosteroidy (działają przeciwzapalnie). Okazuje się, że skuteczne mogą być naturalne środki, które wiążą się też często z mniejszą liczbą skutków ubocznych. 

Liść laurowy na dnę moczanową – jak działa?

Liść laurowy to tradycyjny i skuteczny środek na dnę moczanową, co zostało udowodnione w badaniach naukowych. Dzięki zawartości przeciwzapalnych i przeciwutleniających flawonoidów, olejków eterycznych i związków przeciwbólowych, liść laurowy zmniejsza dolegliwości towarzyszące dnie moczanowej: ból stawów, dyskomfort, napięcie mięśni i stan zapalny. Liść laurowy hamuje też produkcję kwasu moczowego i działa moczopędnie, dlatego obniża jego stężenie w organizmie, a jest to efekt pożądany przy dnie moczanowej.

Jak stosować liść laurowy na dnę moczanową?

Liść laurowy na dnę moczanową można stosować w różnych postaciach, najczęściej jako wywar do picia lub ciepłe okłady na chore stawy. Sprawdzi się również olejek eteryczny.

Wywar z liści laurowych na dnę moczanową

Popularnym środkiem na dnę moczanową jest wywar z liści laurowych. Oto sposób przygotowania:

  1. Opakowanie suszonych liści laurowych (6 g) drobno pokrusz.
  2. Gotuj pokruszone liście laurowe przez 5-10 minut w 1,5 szklanki wody.
  3. Przecedź powstały napój przez gazę.
  4. Gotowy wywar pij małymi porcjami w ciągu dnia. Możesz pić też rano i wieczorem.

Kuracja powinna trwać maksymalnie 3 dni.

Okłady z liści laurowych na dnę moczanową

Stawy przy dnie moczanowej mogą być bolesne, opuchnięte i zaczerwienione. Według badań pomocne są ciepłe okłady. Można je wykonać z liści laurowych na dwa sposoby: przyrządzić wywar a z niego kompresy albo papkę ze sproszkowanych liści laurowych, którą nakłada się na chore stawy.

W pierwszym przypadku gotuj liście w niewielkiej ilości wody, zanurz w powstałym wywarze bawełnianą gazę i połóż na stawy na ok. 10 minut. Jeśli zdecydujesz się na drugi sposób, sproszkowane liście laurowe zagotuj w niewielkiej ilości wody, aby uzyskać papkę, i taką ciepłą miksturę połóż na bolące miejsce. Owiń gazą i pozostaw na godzinę. 

Olejek eteryczny z liścia laurowego na dnę moczanową

Silne właściwości ma olejek eteryczny z liścia laurowego. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Można go stosować miejscowo na bolące miejsca przy dnie moczanowej. 

Przeczytaj też: Liść laurowy na haluksy

Liść laurowy na dnę moczanową – bezpieczeństwo stosowania

Liść laurowy jest ogólnie bezpieczny. Nie wolno zjadać go w całości, ponieważ liście nie rozkładają się w układzie trawiennym i mają ostre zakończenia, mogą uszkodzić przewód pokarmowy. Nie należy też przesadzać z ilością rośliny w czasie kuracji. Uważać powinny osoby z cukrzycą, ponieważ wraz z lekami przeciwcukrzycowymi może niebezpiecznie obniżać stężenie glukozy w organizmie.

Spożywanie dużej ilości liści laurowych w dowolnej postaci może powodować senność, ponieważ roślina wpływa spowalniająco na pracę mózgu. Z tego samego powodu nie powinna być stosowana przez co najmniej 2 tygodnie przed operacjami. Liście laurowe mogą wywołać dolegliwości żołądkowo-jelitowe, np. biegunkę, ale też ból głowy. Niestety nie ma zbyt wielu wiarygodnych danych na temat bezpieczeństwa wykorzystywania liści laurowych w leczeniu chorób u kobiet ciężarnych i karmiących, dlatego w tym czasie lepiej powstrzymać się od kuracji z liści laurowych. 

Źródła:
Batool S, Khera RA, Hanif MA, Ayub MA. Bay Leaf. Medicinal Plants of South Asia. 2020:63–74. doi: 10.1016/B978-0-08-102659-5.00005-7,

Wijaya, S., Nurwijayanti, A., & Santoso, D. (2021). Effect of Giving Warm Compress Therapy and Bay Leaf Decoction to Scale Level Gout Arthritis Pain. Proceedings of the International Conference on Nursing and Health Sciences, 1(1), 217-228. Retrieved from https://jurnal.globalhealthsciencegroup.com/index.php/PICNHS/article/view/387,

S Asmira, P A Arza, N Hamizah, Effect of Bay Leaf Drink (Syzygium polyanthum) and Soursop Juice (Annona Muricata) on Uric Acid Levels in Patients with Gout, doi: 10.4108/eai.24-1-2018.2292381.

Czytaj także:
Dna moczanowa - dieta to najlepsze lekarstwo. Tabela produktów, zasady + jadłospis
Zioła na dnę moczanową – 9 naturalnych substancji, które przyniosą ulgę w bólu
Czosnek a dna moczanowa. Czosnek szkodzi, czy pomaga stawom objętym artretyzmem?
Atakuje nagle pod osłoną nocy. Czym jest artretyzm i jak mu zapobiegać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA