Majeranek na kaszel i katar – jak działa i jak go stosować?

majeranek na kaszel fot. Adobe Stock, 5ph
W fitoterapii majeranek jest stosowany najczęściej na katar oraz problemy trawienne, ale jest też skuteczny w łagodzeniu kaszlu. Majeranek na kaszel może być używany nawet u dzieci. Jest to roślina bezpieczna dla zdrowia, o ile nie przesadzamy z jej ilością.
/ 15.12.2021 12:02
majeranek na kaszel fot. Adobe Stock, 5ph

Spis treści:

  1. Majeranek – właściwości
  2. Majeranek na kaszel i przeziębienie
  3. Majeranek na kaszel i katar – jak stosować?
  4. Skutki uboczne i przeciwwskazania

Majeranek – zastosowanie i właściwości

Majeranek (łac. Origanum majorana) to bardzo stara przyprawa i roślina lecznicza. Pochodzi z obszarów między Azją Mniejszą a Indiami. Majeranek zawiera aromatyczne olejki eteryczne, garbniki, prowitaminę A, witaminę C i P.

Dzięki zawartości substancji czynnych biologicznie, majeranek jest polecany na wiele dolegliwości, zwłaszcza:

  • kaszel,
  • katar,
  • zatkane zatoki,
  • problemy trawienne (majeranek pomaga w przyswajaniu składników odżywczych żywności i działa łagodnie rozkurczowo),
  • napięcie, stany lękowe i bezsenność (działa uspokajająco),
  • biegunki,
  • ból głowy, np. napięciowy ból głowy.
  • bolesne miesiączkowanie,
  • objawy menopauzy.

Według badań naukowych majeranek wykazuje m.in. działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwpłytkowe i przeciwnowotworowe. Roślina zawiera składniki o silnym działaniu przeciwutleniającym.

Majeranek na kaszel i przeziębienie

Majeranek wyróżnia się korzystnym działaniem na układ oddechowy. Jest polecany w domowym leczeniu zakażenia górnych dróg oddechowych (szczególnie przeziębienia) i objawy takie jak kaszel, katar lub zatkane zatoki.

Działanie majeranku na kaszel polega na udrażnianiu dróg oddechowych, rozrzedzaniu wydzieliny, wspomaganiu pracy śluzówki dróg oddechowych, która jest odpowiedzialna za usuwanie drażniących i szkodliwych czynników, w tym bakterii czy wirusów. Dodatkowo właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe rośliny również łagodzą stany powodujące kaszel.  

Majeranek na kaszel i katar – jak stosować?

Na drogi oddechowe wykorzystuje się napary z liści majeranku, inhalacje oraz olejek majerankowy.

Aby złagodzić kaszel, można przygotować inhalację parową z majeranku. W tym celu w dużym naczyniu trzeba umieścić 2 łyżki suszonego majeranku, zalać je wrzątkiem, a następnie pochylić głowę nad parującą wodą i spokojnie oddychać. Głowę oraz naczynie należy nakryć ręcznikiem.

Inna dobra metoda to kąpiel z użyciem olejku majerankowego. Wystarczy ok. 5-10 kropli olejku dodać do wanny z ciepłą wodą, wypełnioną do połowy.

Na kaszel pomocne będzie również wcieranie olejku majerankowego w klatkę piersiową. Należy wcześniej kilka kropel olejku majerankowego zmieszać z innym olejem bazowym, np. słonecznikowym lub oliwą, i taką mieszanką nacierać skórę.

Majeranek na katar najlepiej stosować w formie inhalacji lub smarować olejkiem klatkę piersiową. Można również wykorzystać maść majerankową dostępną w aptekach (smaruje się nią skórę pod nosem, może być stosowana u dzieci powyżej 3 lat).  

Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania majeranku

Majeranek jest rośliną bezpieczną dla zdrowia, gdy jest spożywany w umiarkowanych ilościach przez niedługi czas. W przypadku długofalowego przyjmowania majeranek może powodować dolegliwości. Roślina zawiera potencjalnie uczulające związki, dlatego może powodować reakcje alergiczne – dotyczy zwłaszcza osób uczulonych na bazylię, lawendę, hyzop, oregano, miętę lub szałwię. Z racji zawartości olejków eterycznych używanie świeżego majeranku bezpośrednio na skórę lub oczy może powodować podrażnienia.

Stosowanie majeranku jest przeciwwskazane u osób uczulonych na aspirynę, u których występuje astma aspirynowa. Olejek majerankowy nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży, karmiących oraz dzieci poniżej 6. roku życia. Te grupy nie powinny stosować majeranku w ilościach leczniczych. Mogą jednak stosować bez problemu niewielkie ilości w potrawach jako przyprawę. 

Źródła:
F. Bina, R. Rahimi, Sweet Marjoram. A Review of Ethnopharmacology, Phytochemistry, and Biological Activities, doi: 10.1177/2156587216650793,
I.Kaczmarczyk-Sedlak, A. Ciołkowski, Zioła w medycynie. Choroby układu oddechowego, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2017,
Marjoram, www.rxlist.com,
Dieta bez salicylanów, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, www.su.krakow.pl.

Czytaj także:
Domowe sposoby na kaszel suchy i mokry – sprawdzone metody
Inhalacje z soli fizjologicznej - jak przygotować i na co działają
Inhalacja - kiedy stosować i jak ją prawidłowo wykonać?
Mokry kaszel u dziecka – przyczyny, domowe sposoby, leki
Co na przeziębienie? Skuteczne leki i domowe sposoby
Zioła szwedzkie – zastosowanie, właściwości, skład

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA