Wystarczy 1 łyżeczka musztardy, aby pozbyć się zgagi. Domowy środek na zgagę i refluks jest w każdej kuchni

musztarda na zgagę fot. Adobe Stock, Patryk Michalski
Musztarda jest dobrym domowym środkiem na zgagę i wiele osób ją poleca na pieczenie w przełyku. Należy ją jednak stosować ostrożnie, bo pomoże tylko w niektórych przypadkach. Chociaż musztarda jest na ogół odradzana przy zgadze ze względu na zawartość octu, to niektóre osoby poczują po niej poprawę. Oto jak i kiedy stosować musztardę na zgagę.
/ 08.08.2024 05:19
musztarda na zgagę fot. Adobe Stock, Patryk Michalski

Spis treści:

  1. Musztarda na zgagę – czy działa?
  2. Musztarda może nasilić zgagę
  3. Jak stosować musztardę na zgagę?
  4. Domowe środki na zgagę

Musztarda na zgagę – czy działa?

Musztarda prawdopodobnie pomaga osobom, które cierpią na niedokwasotę i z tego powodu mają zgagę. Zawarty w musztardzie ocet może podnieść poziom kwasu w żołądku, co wspomaga trawienie pokarmu, a dzięki temu łagodzi objawy refluksu. Jest to jedna z hipotez. Stosując musztardę na zgagę, mimo wszystko należy zachować ostrożność.

Badania naukowe nie potwierdzają skuteczności działania musztardy na zgagę lub refluks, ale wiele osób chwali sobie ten domowy specyfik w walce z pieczeniem w przełyku.

W skład musztardy wchodzą również inne składniki, które mogą pomóc w walce ze zgagą, to m.in. gorczyca oraz kurkuma.

Gorczyca jest polecana na problemy z układem pokarmowym, łagodzi niestrawność, wzdęcia, objawy nieżytu żołądka i jelitGorczyca jest też źródłem wielu cennych składników, w tym żelaza, magnezu, cynku, kwasów omega-3, wapnia i witamin z grupy B. 

Kurkuma z kolei ma działanie przeciwutleniające oraz przeciwzapalne. Według badań chroni przed refluksowym zapaleniem przełyku, przełykiem Barretta i uszkodzeniem błony śluzowej żołądka wywołanym przez niesteroidowe leki przeciwzapalne. Wspomaga też leczenie zakażenia H. pylori i wrzodów żołądka.

Warto wspomnieć, że w jednym z badań (publikacja w Journal of Dietary Supplementszauważono zmniejszenie zgagi i innych objawów refluksu po żuciu gumy zawierającej ocet jabłkowy. Oprócz octu w gumie obecne były też inne składniki, które mogły być pomocne (np. lukrecja), dlatego wyniki tego badania niczego nie przesądzają.

Musztarda może nasilić zgagę

W przypadku zgagi ogólnie produkty na bazie octu, takie jak musztarda, są odradzane. Mogą one działać drażniąco na śluzówkę żołądka i pogłębiać problem. Jeżeli ktoś odczuwa poprawę po zjedzeniu musztardy, to nie ma potrzeby, aby z niej rezygnować, ale warto przyjrzeć się, czy i kiedy objawy wracają.  Być może przyprawa pomaga tylko na chwilę, a w dłuższej perspektywie nasila pieczenie w żołądku.

Inne odradzane produkty przy zgadze to: słodycze, czekolada, herbata, kawa, tłuste, ciężkostrawne lub ostre potrawy, alkohol, kwaśne soki, sok pomidorowy, a także czosnek i cebula.

Jak stosować musztardę na zgagę?

Jeśli odczuwasz poprawę w przypadku zgagi po musztardzie, możesz jeść jedną łyżeczkę tej przyprawy, kiedy pojawią się objawy lub przed posiłkiem, aby uniknąć zgagi po jedzeniu. Pamiętaj, że jest to środek doraźny. Jeżeli problem zgagi jest bardzo dokuczliwy lub przewlekły, skonsultuj się z lekarzem. Zgaga może być objawem m.in. choroby wrzodowej, dróg żółciowych lub zakażenia H. pylori. 

Domowe środki na zgagę

Istnieje kilka naturalnych domowych środków, które skutecznie łagodzą zgagę i mogą być lepszym wyborem niż musztarda:

  • soda oczyszczona - pół łyżeczki sody dodaj do ciepłej wody i pij małymi łykami przed posiłkiem (więcej: soda na zgagę), 
  • siemię lniane - zalej gorącą wodą i pozostaw na 15 minut pod przykryciem, a następnie pij kleik małymi łykami,
  • migdały - neutralizują kwas żołądkowi,
  • zioła (np. ślaz, porost islandzki, prawoślaz, rumianek) - dzięki substancjom śluzowymi powlekają drogi pokarmowe i łagodzą zgagę; mają też właściwości przeciwzapalne i regenerujące,
  • imbir - niektórym na zgagę pomaga żucie plasterka imbiru; można też pić napar ze świeżego startego kłącza,
  • ciepłe mleko - wypijaj małymi łykami; również zobojętnia kwas żołądkowy i może zmniejszać zgagę,
  • banany - działają ochronnie na śluzówkę żołądka, neutralizują kwas żołądkowy,
  • produkty bogate w błonnik (np. płatki owsiane, chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż) - również mogą łagodzić zgagę; pamiętaj, aby popijać je wodą, inaczej spowodują wzdęcia. 

Więcej porad znajdziesz tutaj: domowe sposoby na zgagę i refluks.

Źródło:

Gomez Cifuentes JD, Sparkman J, Graham DY. Management of upper gastrointestinal symptoms in patients with autoimmune gastritis. Curr Opin Gastroenterol. 2022 Nov 1;38(6):600-606. doi: 10.1097/MOG.0000000000000878,

Kwiecien S, Magierowski M, Majka J, Ptak-Belowska A, Wojcik D, Sliwowski Z, Magierowska K, Brzozowski T. Curcumin: A Potent Protectant against Esophageal and Gastric Disorders. Int J Mol Sci. 2019 Mar 24;20(6):1477. doi: 10.3390/ijms20061477,

Peng C, Zhao SQ, Zhang J, Huang GY, Chen LY, Zhao FY. Chemical composition, antimicrobial property and microencapsulation of Mustard (Sinapis alba) seed essential oil by complex coacervation. Food Chem. 2014 Dec 15;165:560-8. doi: 10.1016/j.foodchem.2014.05.126.

Czytaj także:
Refluks dieta - zasady, jadłospis, tabela produktów zakazanych i polecanych
10 napojów dzięki którym pożegnasz refluks i zgagę. Większość jest tania i smaczna
Jakie owoce można jeść przy refluksie? Lista owoców dozwolonych

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA