Spis treści:
- Chiropraktyka - czym jest?
- Kim jest chiropraktyk?
- Skuteczność chiropraktyki
- Zagrożenia związane z chiropraktyką
- Kręgosłup, układ nerwowy i choroby
- Skąd pochodzi chiropraktyka?
- Chiropraktyka a profilaktyka
Chiropraktyka - czym jest?
Chiropraktyka jest rodzajem terapii manualnej, należącej do tzw. kręgarstwa, której celem jest badanie i przywracanie do optymalnej funkcji przede wszystkim kręgosłupa, ale też miednicy i czaszki. Chiropraktyka zajmuje się leczeniem problemów z kręgosłupem, wszelkich odkształceń, obniżeń jego kręgów poprzez masaż i ucisk palcami lub całymi dłońmi.
Obszarem działania chiropraktyków jest nie tylko układ mięśniowy i szkieletowy, ale również układ nerwowy, w myśl przyświecającej im teorii, że choroby kręgosłupa oddziałując na odchodzące z rdzenia kręgowego nerwy są przyczyną różnorodnych schorzeń organizmu.
Chiropraktycy stosują różne metody leczenia problemów z mięśniami i stawami, w tym:
- manipulację kręgosłupa - rękami wywierają siłę na mięśnie, kości i stawy i okolice kręgosłupa,
- krótkie, mocne ruchy pchające,
- stopniowe przesuwanie stawów w różne pozycje,
- ciągnięcie lub rozciąganie mięśni w różnych kierunkach.
Zabieg nie powinien być bolesny. Może być odczuwany dyskomfort. Jeżeli pojawiają się dolegliwości bólowe, należy od razu poinformować o tym terapeutę.
Kim jest chiropraktyk?
Chiropraktyk jest zawodem wpisanym do Polskiej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności. W Polsce tytuł chiropraktyka otrzymuje się po ukończeniu studiów wyższych, zwykle podyplomowych, które są skierowane do fizjoterapeutów i lekarzy.
Niestety z powodu tego, że za chiropraktyków podają się często osoby niewykwalifikowane, nie posiadające wykształcenia medycznego, terapia ta budzi nadal u niektórych dystans i niechęć. Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia, sprawdzić czy osoba, do której dotarliśmy, posiada odpowiednie kwalifikacje.
Obowiązkiem chiropraktyka jest: ocena stanu zdrowia pacjenta, poznanie historii choroby, przeprowadzenie badania fizykalnego, ocena postawy ciała, analiza zdjęć rentgenowskich, bezpieczne leczenie, a także doradztwo w zakresie profilaktyki dotyczącej zdrowego stylu życia. W razie potrzeby chiropraktyk powinien zalecić pacjentowi udanie się do konkretnego specjalisty.
Skuteczność chiropraktyki
To, jak działa chiropraktyka i czy jest skuteczną terapią, było przedmiotem analiz w badaniach medycznych. Niektóre z nich nie potwierdzają skuteczności chiropraktyki, inne wskazują na jej pozytywne działanie, zwłaszcza w łagodzeniu bólu pleców.
Według National Center for Complementary and Integrative Health - amerykańskiej rządowej jednostki zajmującej się badaniem alternatywnych metod leczenia, badania nad chiropraktycznym leczeniem bólu pleców sugerują, że chiropraktyka może złagodzić ostry ból równie skutecznie, jak dostępne bez recepty środki przeciwbólowe lub fizjoterapia.
Zagrożenia związane z chiropraktyką
Jeżeli terapia manualna wykonywana jest przez doświadczonego, zarejestrowanego specjalistę, jest uznawana za całkowicie bezpieczną. Problem pojawia się wtedy, gdy za "leczenie" zabiera się osoba nieprzygotowana do tego. Jak informuje serwis brytyjskiego systemu zdrowotnego (National Health Service), niektóre osoby po zabiegu chiropraktyki mogą odczuwać:
- ból,
- sztywność,
- zmęczenie.
Te łagodne skutki uboczne mijają zwykle w ciągu kilku dni i nie są szkodliwe.
Chiropraktyka wykonywana nieprawidłowo może skutkować też poważniejszymi problemami, np. udarem w wyniku manipulacji kręgosłupa, jednak ryzyko jest bardzo niewielkie.
Kręgosłup, układ nerwowy i choroby
Kręgosłup stanowi oś organizmu, a wraz z innymi kośćmi i mięśniami – osłonę nerwów. To przez niego przechodzi rdzeń kręgowy, który stanowi centrum wszelkich odruchów i przekazuje sygnały do mózgu. Ponadto przez otwory międzykręgowe przebiegają nerwy.
Dlatego wszelkie uszkodzenia kręgów uniemożliwiają odpowiednią pracę nerwów i mogą doprowadzić nawet do ich zaniku. Z kolei uszkodzenia poszczególnych nerwów mogą wywoływać wiele dolegliwości i chorób, np. impotencję, bóle mięśni, bóle głowy. Ponadto mogą mieć wpływ na rozwój schorzeń wątroby, śledziony, osierdzia, opłucnej, jelita grubego, wyrostka robaczkowego, macicy i serca.
Skąd pochodzi chiropraktyka?
Nazwa chiropraktyka wywodzi się od dwóch greckich słów – chir (ręka) oraz practicos (praktyka). Nie wiadomo dokładnie, kiedy i gdzie ten rodzaj terapii powstał. Liczne źródła podają, że doceniał ją Hipokrates (460-377 r. p.n.e.), którego uznaje się za ojca medycyny. Starożytny medyk uważał, że problemy z kręgosłupem i poszczególnymi kręgami są przyczynami wielu chorób.
Ta metoda stała się popularna na początku XIX wieku w Stanach Zjednoczonych (USA). Za prekursora chiropraktyki uznaje się Daniela Davida Palmera pochodzącego z USA, który założył szkołę chiropraktyków.
Chiropraktyka a profilaktyka
Chiropraktyka, która jest skoncentrowana na dolegliwościach układu ruchu, duży nacisk kładzie na profilaktykę w postaci zdrowego stylu życia. Zaleca się regularne wykonywanie ćwiczeń, które wzmacniają mięśnie wokół kręgosłupa i go stabilizują.
Należy również znaleźć czas na intensywniejsze formy aktywności fizycznej, które pomogą utrzymać odpowiednią masę ciała. Ponadto należy unikać przeciążania kręgosłupa i garbienia się.
Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 01.04.2011.
Źródła: Chiropractic, National Health Service, www.nhs.uk/conditions/chiropractic,
Bureau of Labor Statistics, www.bls.gov/ooh/healthcare.
Więcej na podobny temat:
Ćwiczenia na kręgosłup pomogą ci w walce z bólem! Jakie powinnaś wykonywać?
Ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa – jak sobie z nim radzić?
Zdrowy kręgosłup
Jak nie przeciążać kręgosłupa? Kilka praktycznych rad!
Objawy problemów z kręgosłupem - 7 nietypowych symptomów
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!