Spis treści:
- Nalewka z bursztynu – właściwości lecznicze
- Nalewka z bursztynu – przepis
- Jak stosować nalewkę z bursztynu?
- Kto nie powinien stosować nalewki z bursztynu?
Nalewka z bursztynu – właściwości lecznicze
Właściwości lecznicze bursztynu są imponujące. Według zwolenników medycyny naturalnej bursztyn (zwany płonącym kamieniem) pomaga w leczeniu wysokiego ciśnienia, zapalenia stawów, a nawet astmy. Bardzo popularna nalewka z bursztynu jest szczególnie polecana do picia w niewielkich ilościach na choroby gardła, katar, bezsenność, problemy z tarczycą, choroby płuc i reumatyzm. Nacieranie pleców i klatki piersiowej nalewką bursztynową ma wspomagać leczenie zapalenia płuc i oskrzeli. Stosowana miejscowo jest polecana na bóle reumatyczne oraz bóle mięśniowe. Jej składniki mają też poprawiać odporność, pracę układu krążenia i spowalniać starzenie.
Wyjątkowe właściwości nalewki bursztynowej, tak jak i samego bursztynu, to zasługa zawartych w tej skamieniałej żywicy składników:
- kwasu bursztynowego - ma liczne właściwości prozdrowotne, m.in. przeciwutleniające, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, usuwa toksyny z organizmu, działa korzystnie na układ nerwowy,
- składników mineralnych: potasu, magnezu, wapnia, żelaza, krzemu,
- związków fenolowych o działaniu przeciwutleniającym i antyseptycznym.
Nalewka z bursztynu – przepis
Przepis na nalewkę z bursztynu jest bardzo prosty.
Składniki na nalewkę z bursztynu:
- 50 g nieoszlifowanych kamieni bursztynu,
- 3/4 l spirytusu 95%
Przygotowanie nalewki z bursztynu:
Bursztyn wypłucz w letniej wodzie, możesz go rozdrobnić w moździerzu, następnie przesyp do szklanej butelki i zalej spirytusem. Zakręć butelkę i odstaw w ciepłe miejsce na 10 dni. W tym czasie potrząśnij kilka razy butelką. Gotowa nalewka z bursztynu powinna mieć jasnozłocisty kolor. Nie przecedzaj zawartości. Bursztyn można później wykorzystać ponownie do przygotowania jeszcze jednej nalewki.
Gotowe nalewki z bursztynu można również kupić w sklepach zielarskich oraz aptekach.
Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn?
Aby odróżnić prawdziwy bursztyn od podróbki, można przeprowadzić test solankowy. Bursztyn powinien unosić się w słonej wodzie. Aby to sprawdzić, w szklance wody trzeba rozpuścić 5 łyżeczek soli. Jeśli kamień spada na dno, nie jest autentyczny.
Inna metoda polega na potarciu bursztynu i przyłożeniu go do lekkich okruchów, np. kawałeczków papieru. Powinien je przyciągać. Bursztyn wyróżnia się właściwościami elektrostatycznymi.
Uważa się też, że autentyczny bursztyn po ogrzaniu go np. w dłoniach wydziela specyficzny żywiczy zapach. Bursztyn nie jest niestety tanim surowcem.
Jak stosować nalewkę z bursztynu?
Nalewkę z bursztynu przed zastosowaniem należy rozcieńczyć. W stanach osłabienia, przeziębienia, w okresie infekcyjnym, lub na ból głowy, zaleca się pić rano herbatkę z 3 kroplami nalewki. Także na inne dolegliwości nalewkę z bursztynu wypija się, dodając kilka kropel do kubka ciepłej herbaty. Nalewka może być również wcierana w skórę na stany zapalne i dolegliwości bólowe. Ma właściwości przeciwbakteryjne, dlatego polecana jest również do miejscowego stosowania w przypadku trądziku.
Kto nie powinien stosować nalewki z bursztynu?
Nalewka bursztynowa jest uważana ogólnie za bezpieczną. Może być źle tolerowana przez osoby nadwrażliwe na olejki eteryczne, które zawarte są naturalnie w bursztynie. Nalewki z bursztynu z racji obecności alkoholu nie mogą spożywać dzieci, kobiety w ciąży, oraz osoby uzależnione od alkoholu.
Czytaj także:
Nalewka sosnowa - jak ją zrobić? Właściwości i przeciwwskazania do stosowania nalewki z sosny
Nalewka z kwiatów czarnego bzu – czy jest trująca? Jak ją zrobić, by nie szkodziła?
Syrop z mniszka lekarskiego na wzmocnienie i kaszel. Jak zrobić miód z mniszka?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!