Okłady borowinowe – jak zrobić domowe okłady z borowiny?

okłady borowinowe fot. Adobe Stock, Africa Studio
Okłady borowinowe są naturalnym zabiegiem z użyciem borowiny, czyli leczniczego rodzaju torfu, które stosuje się m.in. w przypadku schorzeń stawów, mięśni, problemów ginekologicznych i skórnych. Okłady borowinowe można wykonywać samodzielnie w domu. Trzeba jednak wiedzieć, że nie są one przeznaczone dla każdego i mogą powodować skutki uboczne.
/ 26.07.2023 15:07


okłady borowinowe fot. Adobe Stock, Africa Studio

Borowina jest naturalnym surowcem, rodzajem torfu o określonych właściwościach, zawartości substancji organicznych, wody i dużym stopniu przetworzenia przez bakterie. Ten naturalny surowiec wykorzystuje się zazwyczaj do zabiegów okładów, zawijania i kąpieli (kąpiele borowinowe). Borowina słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych, a jej użycie w lecznictwie jest znane od tysięcy lat. Można zastosować ją samodzielnie, np. w formie okładów. 

Spis treści:

 1. Okłady borowinowe – czym są? 
 2. Okłady borowinowe – jak działają?
 3. Okłady borowinowe – na co pomagają?
 4. Jak stosować okłady borowinowe?
 5. Okłady borowinowe – skutki uboczne
 6. Przeciwwskazania do stosowania okładów z borowiny

Okłady borowinowe – czym są? 

Okłady borowinowe są rodzajem leczniczego zabiegu na ciało z zastosowaniem borowiny, w którym używa się papki borowinowej lub gotowych okładów borowinowych. Można je nakładać miejscowo na mniejszy lub większy obszar ciała w przypadku m.in. zmian reumatycznych, zwyrodnieniowych, chorób przewlekłych narządów wewnętrznych oraz problemów skórnych. 

Okłady z borowiny stosuje się głównie w sanatoriach i uzdrowiskach w celu łagodzenia objawów różnych schorzeń. Ale nie tylko. Niektórzy uważają, że torf leczniczy działa odprężająco, odmładzająco i pozwala schudnąć, dlatego cieszy się zainteresowaniem również w salonach kosmetycznych. 

Okłady borowinowe – jak działają?

Korzystne dla zdrowia działanie okładów borowinowych wynika z zawartości cennych składników o działaniu przeciwzapalnym, ściągającym i bakteriobójczym, dużej zdolności utrzymywania ciepła i małym przewodnictwie cieplnym. Podgrzana borowina powoli oddaje ciepło. Pod jego wpływem dochodzi do przekrwienia głębiej położonych tkanek, a to sprawia, że rozluźniają się np. bolące mięśnie. Ponadto poprzez skórę dostarcza ona cennych składników (kwasów organicznych i soli mineralnych), które działają m.in. przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. 

Okłady borowinowe – na co pomagają?

Okłady borowinowe mają szeroki zakres zastosowań. Mogą być pomocne w takich problemach zdrowotnych, jak:

 • bóle stawowe, 
 • reumatyzm,
 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego,
 • nieżyt żołądka,
 • przewlekłe stany bólowe,
 • przebyte urazy,
 • schorzenia ginekologiczne, w tym zaburzenia cyklu miesiączkowego, 
 • choroby skórne (egzema, trądzik, łuszczyca),
 • przewlekłe choroby narządów wewnętrznych.

Jak stosować okłady borowinowe?

Okłady borowinowe możesz stosować w domu, jednak wcześniej najlepiej skonsultuj się ze specjalistą. Do zrobienia domowych okładów z borowiny możesz użyć pasty borowinowej (szukaj w aptece). Pamiętaj, aby nie nakładać jej na uszkodzoną skórę (ranę, oparzenie). Samo przygotowanie okładów borowinowych jest bardzo proste:

 1. Pojemnik z pastą zanurz w naczyniu z gorącą wodą na około 15 minut. Podgrzej borowinę do 40°C. Pastę mieszaj, żeby równomiernie się ociepliła.
 2. Na chore miejsce nałóż warstwę o grubości co najmniej 0,5–1 cm i okryj płótnem.
 3. Okład przykryj folią i ręcznikiem lub kocem. Trzymaj pół godziny. Następnie spłucz borowinę strumieniem ciepłej wody.

Okłady z borowiny można wykonywać codziennie przez dwa tygodnie.

Okłady borowinowe na zimno

W przypadku urazów polecane są okłady z borowiny po uprzednim schłodzeniu papki lub gotowych kompresów do temperatury 2-5°C (trzymać w lodówce). Schłodzony okład nałóż na bolesne miejsce i pozostaw na około 15 minut. Czynność możesz powtarzać kilka razy dziennie. 

Okłady borowinowe na cellulit i przemianę materii

Okłady borowinowe są też stosowane w zabiegach na cellulit oraz w celu szybszego spalania tłuszczu. Ma to wynikać z działania przeciwzapalnego, odżywiającego i poprawiającego krążenie krwi.  

Okłady borowinowe – skutki uboczne

Stosowanie okładów borowinowych zazwyczaj nie powoduje żadnych działań niepożądanych i jest bezpieczne. Czasami mogą pojawić się podrażnienia skóry lub reakcje alergiczne. Pewnym zagrożeniem jest intensywne pocenie się wywołane rozgrzewającym działaniem borowiny, co może sprzyjać odwodnieniu.

Okładów z borowiny nie można stosować m.in. na zranioną lub oparzoną skórę, a także w przypadku chorób układu krążenia. W takich przypadkach jest większe ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Jeśli poczujesz się źle w trakcie stosowania okładów borowinowych, przerwij kurację. 

Przeciwwskazania do stosowania okładów z borowiny

Chociaż borowina jest uznawana za substancję bezpieczną, to nie każdy może korzystać z zabiegów. Do przeciwwskazań należą:

 • rany skóry, oparzenia,
 • owrzodzenia,
 • ostre stany zapalne (nie wolno ich ogrzewać),
 • ciąża,
 • karmienie piersią, 
 • cukrzyca,
 • żylaki, 
 • niewyrównane nadciśnienie,
 • choroby nowotworowe,
 • choroba wieńcowa, 
 • niedokrwistość, 
 • niewydolność krążenia,
 • choroby nerek,
 • miażdżyca, 
 • uczulenie na borowinę. 

Dobrym pomysłem jest zasięgnięcie porady specjalisty, np. fizjoterapeuty, zanim zastosujesz okłady borowinowe lub inne zabiegi z borowiną. Nie dla każdego taka kuracja będzie odpowiednia. Z pomocą eksperta uda się dobrać skuteczną i w pełni bezpieczną terapię dobraną do indywidualnych potrzeb. 

Źródła:

Odabasi E, Turan M, Erdem H, Tekbas F. Does mud pack treatment have any chemical effect? A randomized controlled clinical study. J Altern Complement Med. 2008 Jun;14(5):559-65. doi: 10.1089/acm.2008.0003,

Espejo Antúnez L, Caro Puértolas B, Ibáñez Burgos B, Porto Payán JM, Torres Piles ST. Effects of mud therapy on perceived pain and quality of life related to health in patients with knee osteoarthritis. Reumatol Clin. 2013 May-Jun;9(3):156-60. English, Spanish. doi: 10.1016/j.reuma.2012.09.005,

Dominique Poensin, Patrick H. Carpentier, Christiane Féchoz, Sylvie Gasparini, Effects of mud pack treatment on skin microcirculation, Joint Bone Spine, Volume 70, Issue 5, 2003, Pages 367-370, https://doi.org/10.1016/S1297-319X(03)00064-2,

Mennuni G, Fontana M, Perricone C, Nocchi S, Rosso R, Ceccarelli F, Fraioli A. A meta-analysis of the effectiveness of mud-bath therapy on knee osteoarthritis. Clin Ter. 2021 Jul 5;172(4):372-387. doi: 10.7417/CT.2021.2343,

Fraioli A, Serio A, Mennuni G, Ceccarelli F, Petraccia L, Fontana M, Grassi M, Valesini G. A study on the efficacy of treatment with mud packs and baths with Sillene mineral water (Chianciano Spa Italy) in patients suffering from knee osteoarthritis. Rheumatol Int. 2011 Oct;31(10):1333-40. doi: 10.1007/s00296-010-1475-5,

Antonelli M, Donelli D. Mud therapy and skin microbiome: a review. Int J Biometeorol. 2018 Nov;62(11):2037-2044. doi: 10.1007/s00484-018-1599-y. 

Czytaj także:
Okłady z sody po szczepieniu, na opuchliznę, stan zapalny. Jak stosować?
Na co pomagają okłady z kapusty? To sposób polecany nie tylko na stan zapalny
Wpływ zimna na stawy. Kiedy niska temperatura pomaga stawom, a kiedy szkodzi?
3 babcine sposoby na ból kolan, które zmniejszą ból i stan zapalny

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA