Na co pomagają okłady z kapusty? To sposób polecany nie tylko na stan zapalny

okłady z kapusty fot. Adobe Stock, beats_
Okłady z kapusty to często stosowany na stany zapalne i obrzęki domowy środek leczniczy. Terapeutyczne działanie tego popularnego warzywa w wielu dolegliwościach jest potwierdzone naukowo. Na co mogą pomóc okłady z kapusty?
/ 26.02.2022 08:44
okłady z kapusty fot. Adobe Stock, beats_

Spis treści:

  1. Na co pomagają okłady z kapusty?
  2. Okłady z kapusty na obrzęk piersi
  3. Okłady z kapusty na kolano
  4. Okłady z kapusty na stany zapalne
  5. Okłady z kapusty na stawy
  6. Okłady z kapusty na zakrzepicę

Na co pomagają okłady z kapusty?

Kapusta to roślina o wielu odmianach, wywodząca się z rejonów Morza Śródziemnego, Azji Południowo-Wschodniej i atlantyckiego wybrzeża Europy. Surowcem leczniczym są sok i liście kapusty.

Kapusta zawiera w swoim składzie związki działające przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przeciwnowotworowo i przeciwbólowo. Jest źródłem witaminy C, PP, K, witamin z grupy B, fosforu, potasu, związków siarki i wapnia.

Okłady z kapusty można stosować na wiele problemów zdrowotnych, np.: 

  • obrzęki,
  • objawy zmian zwyrodnieniowych,
  • ból stawów,
  • zmiany zapalne. 

Stosowanie kapusty jest bezpieczne.

Okłady z kapusty na obrzęk piersi 

Obrzęk i ból piersi u kobiet karmiących to częste dolegliwości. Przyczyną jest nagłe zwiększenie ilości mleka, przekrwienie naczyń limfatycznych i naczyń krwionośnych oraz obrzęk śródmiąższowy, co jest typowe zwłaszcza w czasie 2 tygodni po porodzie. Niedrożność przewodów mlecznych i zbyt rzadkie karmienie potęgują objawy. Okłady z kapusty mają potwierdzony korzystny wpływ na leczenie obrzęku piersi w czasie karmienia.

Przykładowo naukowcy w pracy na łamach „Indian Journal of Community Medicine” porównywali skuteczność stosowania okładów z kapusty oraz zimnych i ciepłych okładów w leczeniu obrzęku i bólu piersi u kobiet po porodzie:

Oba zabiegi, tj. gorący i zimny okład oraz liście kapusty skutecznie zmniejszały obrzęk piersi i ból po porodzie. Zimne liście kapusty oraz ciepły i zimny okład były równie skuteczne w zmniejszaniu obrzęku piersi, podczas gdy ciepłe i zimne okłady okazały się bardziej skuteczne niż zimne liście kapusty w łagodzeniu bólu spowodowanego obrzmieniem piersi u matek po porodzie.

Przed użyciem okładów z kapusty u badanych kobiet liście schłodzono w zamrażarce przez około 20-30 minut. Następnie liście zimnej kapusty włożono na 30 minut do biustonosza. Okłady stosowano trzy razy dziennie przez dwa dni z rzędu.

Okłady z kapusty na kolano

Okłady z kapusty mogą przynieść ulgę w dolegliwościach spowodowanych zmianami zwyrodnieniowymi w kolanie. 

Opublikowane w piśmie naukowym „The Clinical Journal of Pain” wyniki badania nad skutecznością okładów z kapusty na kolano, wykazały, że zabieg zmniejsza wiele objawów choroby:

  • łagodzi ból w kolanie,
  • zmniejsza stan zapalny,
  • poprawia jakość życia,
  • zwiększa sprawność fizyczną,
  • zmniejsza wrażliwość kolana na ból pod wpływem ucisku.

W badaniu wzięło udział 81 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego w stadiach II-III. Metoda nie powodowała żadnych działań niepożądanych, była bezpieczna.

Okłady z kapusty na stany zapalne

Kapusta zawiera znaczne ilości flawonoidów i antocyjanów działających przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Z tego powodu okłady z liści tego warzywa można z powodzeniem stosować na różne zmiany zapalne na całym ciele. Aby zrobić okład z kapusty na stan zapalny, najpierw lekko rozbij liście kapusty, aby puściły soki, następnie połóż je na zaognione miejsce, okryj folią do żywności i szmatką. Kompres pozostaw na 10-15 minutJeśli jednak masz poważne infekcje, lepiej skonsultuj się z lekarzem.

Okłady z kapusty na stawy

Na ból stawów polecane są okłady z ciepłych liści kapusty. Taki zabieg ma łagodzić dolegliwości. Aby przygotować okłady, należy:

  • Pokroić i delikatnie zmiażdżyć liście kapusty, by uwolniły część soku.
  • Zawinąć liście kapusty w folię i wstawić do piekarnika na kilka minut. Staną się dzięki temu ciepłe i miękkie.
  • Po wyjęciu z piekarnika, poczekać aż liście będą ciepłe (nie gorące, bo mogą poparzyć).
  • Obłożyć staw ciepłymi liśćmi kapusty i owinąć go bandażem, a następnie przykryć całość folią do żywności lub folią aluminiową, aby zatrzymać ciepło.
  • Pozostawić okład z kapusty na stawie przez co najmniej 1 godzinę. Okład można zostawić na noc.

Po odwinięciu liście kapusty trzeba wyrzucić. Aby zrobić okład ponownie, użyj nowych liści kapusty. Jest to sposób bezpieczny i nie wywołuje skutków ubocznych. Jeśli jednak nie pomaga, zgłoś się z problemem do lekarza.

Okłady z kapusty na zakrzepicę

Zakrzepica żył w obrębie nóg może powodować ból, obrzęk, wrażliwość skóry na dotyk, zaczerwienienie, świadczące o stanie zapalnym. Przy takich objawach zawsze zalecany jest kontakt z lekarzem. Pomocniczo można stosować okłady z liści kapusty. Na zakrzepicę polecane są zamiennie ciepłe i chłodne okłady. Liście możesz podgrzewać w piekarniku w folii lub wcześniej schłodzić w lodówce. Kompresy z liści kapusty pomogą złagodzić ból, zmniejszyć zapalenie i obrzęk przy zakrzepicy żył.

Źródło:
S. Arora i inni, A Comparison of Cabbage Leaves vs. Hot and Cold Compresses in the Treatment of Breast Engorgement, doi: 10.4103/0970-0218.42053,
A. Munns, Cabbage leaves can help inflammation of any body part, doi: 10.1136/bmj.327.7412.451-b,
S. Rokayya, Cabbage (Brassica oleracea L. var. capitata) phytochemicals with antioxidant and anti-inflammatory potential, doi: 10.7314/apjcp.2013.14.11.6657,
R. Lauche i inni, Efficacy of Cabbage Leaf Wraps in the Treatment of Symptomatic Osteoarthritis of the Knee: A Randomized Controlled Trial, doi: 10.1097/AJP.0000000000000352.

Czytaj także:
Okłady z sody po szczepieniu, na opuchliznę, stan zapalny. Jak stosować?
Rumianek na oczy i inne okłady
Okład na kolano z octu jabłkowego to niezawodny sposób na obrzęk
Kiedy stosować ciepłe, a kiedy zimne okłady?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA