Soda na wzdęcia to popularny i tani środek. Pod żadnym pozorem nie stosuj jej w ten sposób

soda na wzdęcia fot. Adobe Stock, Pixel-Shot
Soda oczyszczona to popularny domowy środek na dolegliwości trawienne, w tym wzdęcia. Stosując sodę na gazy, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad bezpieczeństwa, nie wolno np. przyjmować jej na przepełniony żołądek, ani przekraczać zalecanej dawki. Soda na wzdęcia może być stosowana tylko doraźnie. Oto jak ją przygotować, aby złagodzić dolegliwości, oraz jakie są przeciwwskazania.
/ 16.07.2024 13:05
soda na wzdęcia fot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Wzdęcia to częsty objaw, który od czasu do czasu przytrafia się każdemu. Główną przyczyną są niewłaściwe nawyki żywieniowe i brak ruchu. Jednym z domowych środków polecanych na wzdęty brzuch jest soda oczyszczona, która neutralizuje kwas żołądkowy. Może być skuteczna, ale z jej stosowaniem wiąże się też ryzyko. 

Spis treści:

  1. Soda na dolegliwości trawienne
  2. Soda na wzdęcia – czy działa?
  3. Jak stosować sodę na wzdęcia?
  4. Bezpieczeństwo stosowania sody na kłopoty trawienne
  5. Stosowanie sody na wzdęcia – przeciwwskazania
  6. Soda oczyszczona na wzdęcia – skutki uboczne
  7. Najlepsze domowe sposoby na wzdęcia

Soda na dolegliwości trawienne

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, jest popularnym nieorganicznym związkiem, stosowanym w kuchni. Jest składnikiem proszku do pieczenia, tabletek i proszków musujących, a także substancją stosowaną do czyszczenia.  Soda oczyszczona jest też znanym domowym środkiem na dolegliwości trawienne. Wciąga wodę z przewodu pokarmowego i pobudza skurcze mięśni, a przede wszystkim neutralizuje kwas solny w żołądku i działa wiatropędnie. Dzięki temu łagodzi zgagę (soda na zgagę) i niestrawność, a według niektórych również zaparcia i wzdęcia. 

Soda na wzdęcia – czy działa?

Teoretycznie soda oczyszczona może zmniejszyć wzdęcia. Działa wiatropędnie oraz zobojętnia kwas żołądkowy, dzięki czemu u niektórych osób łagodzi uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej. Badania sugerują, że jedną z przyczyn wytwarzania nadmiaru gazów w brzuchu jest nadmierna ilość kwasu żołądkowego. Stosując roztwór z sodą do picia, można zmniejszyć objawy. Niestety nie ma wystarczających dowodów na to, aby soda działała bezpośrednio na zmniejszenie produkcji gazów w układzie trawiennym. 

Jak stosować sodę na wzdęcia?

Aby pozbyć się wzdęć, sodę oczyszczoną możesz stosować w formie roztworu do picia. Przygotowanie mikstury na wzdęcia jest banalnie proste. Wystarczy dodać pół łyżeczki sody do szklanki ciepłej wody, wymieszać do pełnego rozpuszczenia i wypić około 30 minut po posiłku. Pij powoli, nie na raz, aby uniknąć nieprzyjemnych objawów, takich jak nudności. Nie pij sody na czczo, bo może to sprzyjać zakłóceniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Sodę doustnie można stosować wyłącznie doraźnie, nie częściej niż jeden raz dziennie, przez maksymalnie kilka dni.

Bezpieczeństwo stosowania sody na problemy trawienne

Soda oczyszczona stosowana w niewielkich ilościach jest bezpieczna, lecz mały błąd może kosztować nas zdrowie. O tych zasadach bezpieczeństwa stosowania sody na wzdęcia trzeba pamiętać:

  • Nigdy nie pij sody, gdy żołądek jest przepełniony jedzeniem lub piciem. Istnieją doniesienia o przypadkach pęknięcia żołądka. Jak wiadomo, soda pieni się po kontakcie z kwaśnym płynem, dlatego w wyniku interakcji z sokiem w żołądku może dojść do wytworzenia nadmiernej ilości gazu, która doprowadzi do urazu.
  • Nie przekraczaj zalecanej dawki sody. Stosuj tylko pół łyżeczki sody na szklankę wody jednorazowo w ciągu dnia.
  • Nie stosuj sody na wzdęcia przez długi czas, to doraźny środek. 
  • Sodę przyjmuj co najmniej 30 minut po posiłku. Nigdy nie pij na czczo.
  • Pamiętaj, że soda zawiera dużą ilość sodu, przez co może prowadzić do zatrzymania wody w organizmie i podwyższenia ciśnienia krwi.
  • Nadmierne stosowanie sody oczyszczonej może prowadzić do rozwoju zasadowicy metabolicznej – wzrostu pH krwi spowodowanego zaburzeniem równowagi kwasowo-zasadowej.

Jeśli problem wzdęć się powtarza, udaj się do lekarza rodzinnego lub gastrologa, który zleci badania i przepisze odpowiednie leki.

Stosowanie sody na wzdęcia – przeciwwskazania

Soda oczyszczona nie może być przyjmowana przez każdego. Na wzdęcia i inne objawy trawienne nie powinny jej stosować:

  • kobiety w ciąży,
  • dzieci,
  • osoby na diecie niskosodowej,
  • chorzy na nadciśnienie (z powodu zawartości sodu),
  • osoby przyjmujące leki moczopędne,
  • osoby z objawami zasadowicy metabolicznej. 

Jeśli przyjmowane są na stałe leki, należy skonsultować się wcześniej z lekarzem, ponieważ wodorowęglan sodu może zmieniać ich działanie. 

Soda na wzdęcia – skutki uboczne

Niektórzy po zastosowaniu sody na wzdęcia skarżą się na skutki uboczne, głównie ze strony przewodu pokarmowego, ale nie tylko. Do działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem wodorowęglanu sodu należą:

    • bóle głowy,
    • nudności,
    • wymioty, 
    • ból brzucha, 
    • wzdęcia, 
    • zgaga,
    • utrata apetytu,
    • dezorientacja,
    • drażliwość,
    • obrzęki,
    • zwiększone pragnienie lub potrzeba oddawania moczu.

    Jeżeli wystąpi u ciebie którykolwiek z tych skutków ubocznych, przerwij stosowanie sody i skonsultuj się z lekarzem.

    Najlepsze domowe sposoby na wzdęcia

    Soda oczyszczona może pomóc w minimalizowaniu wzdęć, ale jest wiele bezpieczniejszych sposobów na tę przypadłość. Jeżeli wzdęcia są sporadyczne, lepiej sięgać po takie domowe środki jak: 

    • probiotyki,
    • ziołowe napary (gazy zmniejszają: rumianek, mięta pieprzowa, szałwia, dziurawiec, melisa, owoc kopru włoskiego, owoc anyżu),
    • przyprawy (np. kminek, lubczyk, owoc kopru, majeranek, kolendra, cząber, anyż),
    • masaż lub ciepła kąpiel,
    • preparaty bez recepty na gazy (np. simetikon, leki ziołowe czy enzym laktaza w przypadku nietolerancji laktozy). 

    Zobacz też: Domowe sposoby na wzdęcia

    Jeśli wzdęcia są częstym problemem, pomyśl o swoim stylu życia: czy wystarczająco dużo się ruszasz i odpowiednio jesz? Pomoże ci zmiana nawyków żywieniowych (mniejsze porcje, posiłki lekkostrawne, picie dużej ilości wody) oraz aktywność fizyczna.  

    Źródła:

    Han YJ, Roy S, Siau AMPL, Majid A. Binge-eating and sodium bicarbonate: a potent combination for gastric rupture in adults-two case reports and a review of literature. J Eat Disord. 2022 Nov 9;10(1):157. doi: 10.1186/s40337-022-00677-9,
    Senewiratne NL, Woodall A, Can AS. Sodium Bicarbonate. 2024 Feb 12. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan–. PMID: 32644565,
    Carr AJ, Slater GJ, Gore CJ, Dawson B, Burke LM. Effect of sodium bicarbonate on [HCO3-], pH, and gastrointestinal symptoms. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2011 Jun;21(3):189-94. doi: 10.1123/ijsnem.21.3.189. PMID: 21719899,
    Jensen S, Skriver S. [Self-treatment with baking soda can lead to severe metabolic alkalosis]. Ugeskr Laeger. 2014 Dec 15;176(25A):V11120678,
    Al-Abri SA, Olson KR. Baking soda can settle the stomach but upset the heart: case files of the Medical Toxicology Fellowship at the University of California, San Francisco. J Med Toxicol. 2013 Sep;9(3):255-8. doi: 10.1007/s13181-013-0300-4.

    Czytaj także:
    Ból brzucha po jedzeniu - zwykła niestrawność czy objaw choroby?
    Masaż, soda, a może ziołowe napary? Poznaj najlepsze domowe sposoby na gazy
    Zasady diety na wzdęty brzuch plus jadłospis antywzdęciowy na 5 dni. Sprawdź jak się odgazować nie tylko szybko, ale i na dłużej
    Soda na zaparcia - jak działa, jakie są skutki uboczne?

    Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

    Redakcja poleca

    REKLAMA