Tani i skuteczny środek na odciski. Nałóż go na noc i ciesz się gładkimi stopami

soda oczyszczona na odciski fot. Adobe Stock, Photo Sesaon
Prostym i jednocześnie bardzo skutecznym domowym środkiem na odciski i modzele jest soda oczyszczona. Ma ona silne właściwości zmiękczające, a dodatkowo przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i antyseptyczne. Po zastosowaniu sody oczyszczonej na odciski łatwiej usunąć je mechanicznymi metodami np. z użyciem pilnika do stóp.
/ 10.09.2023 05:41
soda oczyszczona na odciski fot. Adobe Stock, Photo Sesaon

Spis treści:

  1. Odciski i modzele – jak powstają?
  2. Soda oczyszczona na odciski – działanie sody
  3. Soda oczyszczona na odciski – jak stosować?
  4. Soda oczyszczona na odciski – na co uważać?
  5. Domowe środki na odciski

Odciski i modzele – jak powstają i czym się różnią?

Odciski (inaczej nagniotki) i modzele są rodzajem pogrubionego zrogowaciałego naskórka, powstałego w wyniku powtarzającego się ucisku i tarcia. Zmiany tego typu zazwyczaj są zlokalizowane na podeszwie stóp, ale często pojawiają się też na dłoniach.

Są to twarde w dotyku żółte zmiany skórne. Odcisk w przeciwieństwie do modzelu posiada twardy rdzeń w środku i może być bolesny. Modzele na stopach nie są bolesne. Bez względu na objawy, zarówno odciski, jak i modzele są zmianami mało estetycznymi, i warto się ich pozbyć, np. korzystając z prostych domowych środków zaradczych. 

Przeczytaj: Jak usunąć odcisk na stopie?

Soda oczyszczona na odciski – działanie sody

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, to nieorganiczny, zasadowy związek obecny z proszku do pieczenia, niektórych dodatkach do żywności, tabletkach i proszkach musujących. Ze względu na swoje właściwości soda jest wykorzystywana jako środek na problemy zdrowotne. Może być stosowana zewnętrznie na skórę. Działa:

  • przeciwzapalnie,
  • antyseptycznie, 
  • zmiękczająco,
  • przeciwgrzybiczo,
  • łagodzi podrażnienia,
  • łagodzi swędzenie skóry.

Soda ma działanie zmiękczające skórę, dzięki czemu ułatwi usunięcie odcisku. Jest też polecana na suche, pękające pięty, nadmierną potliwość stóp i grzybicę, ponieważ działa przeciwgrzybiczo, pochłania wilgoć i brzydki zapach.

Soda stosowana jest od wieków w leczeniu chorób skóry, takich jak łuszczyca czy rybia łuska. Niektórzy polecają ją na trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, ukąszenia i ugryzienia owadów. Przeczytaj: Okłady z sody oczyszczonej 

Soda oczyszczona na odciski – jak stosować?

Soda oczyszczona na odciski może być stosowana na kilka sposobów. Używa się jej jako substancji ściernej w pilingach, dlatego po zmieszaniu z niewielką ilością wody można sodę wmasowywać w odcisk. Można moczyć stopy w wodzie z sodą oraz nakładać papkę z sodą oczyszczoną na noc na odciski.

Sposób 1. Wymieszaj 2 łyżki wody z taką ilością sody oczyszczonej, aby utworzyć gęstą pastę. Dodaj kilka kropel soku z cytryny. Nałóż miksturę na zrogowaciałe miejsca, następnie załóż skarpetki (lub rękawiczki, jeśli stosujesz sodę na odciski na dłoniach), albo połóż na odcisk gazik i owiń stopę bandażem. Zabieg wykonuj codziennie przez 7 dni (na noc). Dzięki temu zmiękczysz skórę i łatwiej będzie usunąć odciski. Dodatkowo soda złuszcza martwe komórki naskórka i chroni skórę przed zakażeniem.

Sposób 2. Pastę z sody oczyszczonej możesz też nałożyć na odcisk w ciągu dnia. Pozostaw taki okład na przynajmniej 20-30 minut. Po tym czasie usuń mieszankę oraz przetrzyj odcisk pilnikiem.

Sposób 3. Inną opcją jest moczenie stóp w wodzie z sodą oczyszczoną. Dodaj do ciepłej wody w misce 3 łyżki sody i mocz stopy ok. 20 minut. Powtarzaj zabieg przez kilka dni, a następnie usuń odcisk. 

Soda oczyszczona na odciski – na co uważać?

Chociaż soda ma wiele zastosowań, to pamiętaj, że może podrażniać skórę u osób wrażliwych. U niektórych powoduje zaczerwienienie, przesuszenie, stan zapalny skóry, dlatego stosuj ją z ostrożnością i zacznij od mniejszych ilości.

Sody oczyszczonej nie wolno zewnętrznie stosować na rany i duże zmiany skórne z objawami infekcji. Wodorowęglan sodu jest związkiem zasadowym, dlatego nałożony na skórę będzie zaburzać jej pH i wpływać na naturalną barierę ochronną. Dlatego lepiej nie stosować sody zbyt długo lub na duże partie ciała.

Prozdrowotne działanie sody oczyszczonej jest potwierdzone badaniami naukowymi, jednak wiele zastosowań nadal należy do metod domowych o niepotwierdzonej skuteczności. 

Domowe sposoby na odciski

Jest wiele sposobów, które pomogą w pozbyciu się odcisków. Ważna jest przede wszystkim konsekwencja w ich stosowaniu. Polecane metody na odciski to:

  • dobrze dobrane obuwie – nieuciskające, oddychające, wygodne; należy unikać butów na obcasach oraz na twardych podeszwach,
  • plaster na odciski – zawiera specjalny żel, który nawilża i zmiękcza odcisk, co ułatwia jego usunięcie,
  • pumeks lub pilnik – urządzenia pomocne do usuwania zrogowaciałej skóry, trzeba ją jednak wcześniej dobrze namoczyć i zmiękczyć,
  • rumianek – moczenie stóp w naparze z rumianku działa zmiękczająco, a do tego przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo, 
  • preparaty z mocznikiem na odciski – mocznik działa silnie złuszczająco i zmiękczająco, co ułatwia likwidację zrogowaciałej skóry,
  • kremy do stóp zawierające kwas salicylowy, mleczan amonu lub mocznik mają za zadanie nawilżyć i zmiękczyć skórę, przy regularnym stosowaniu likwidują odciski i modzele, a także im zapobiegają. 

Jeśli dokucza ci odcisk, możesz też od razu udać się do podologa lub dermatologa. Zawsze trzeba zgłosić się do specjalisty, gdy domowe metody leczenia zawodzą, albo gdy zmianom na stopach towarzyszą alarmujące objawy, np. ból, rana, infekcja. Do specjalisty powinny zgłosić się od razu osoby, które mają cukrzycę lub choroby układu krążenia, ponieważ u nich w miejscu odcisku szybko mogą powstać trudno gojące się owrzodzenia.

Przeczytaj też: Babcine sposoby na odciski

Czytaj także:
Jak wygląda kurzajka? Można ją pomylić z odciskiem
Ból pod stopami. Pierwsze objawy metatarsalgii
Soda oczyszczona na ostrogi piętowe. Ten tani środek zmniejszy ból i stan zapalny

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA