Dokuczają ci hemoroidy? Ten tani i bezpieczny środek zmniejszy szybko przykre dolegliwości

szare mydło na hemoroidy fot. Adobe Stock, dark_blade
Hemoroidy to przykra dolegliwość, z którą można sobie radzić domowymi sposobami. Jednym z polecanych środków na żylaki odbytu jest szare mydło. Ma ono właściwości przeciwzapalne, kojące, przyspiesza gojenie, a przy tym ma prosty i bezpieczny skład. Szare mydło na hemoroidy można stosować do codziennej higieny oraz do leczniczych nasiadówek.
/ 27.10.2023 05:22
szare mydło na hemoroidy fot. Adobe Stock, dark_blade

Spis treści:

  1. Jak leczy się hemoroidy?
  2. Szare mydło na hemoroidy – czy działa?
  3. Szare mydło na hemoroidy – jak stosować?
  4. Inne domowe sposoby na hemoroidy

Jak leczy się hemoroidy?

Hemoroidy, inaczej żylaki odbytu lub guzki krwawnicze, to potoczne określenie na bolesne poszerzenia splotów żylnych w okolicach odbytu. Ich objawami są ból, swędzenie, pieczenie, niekiedy też krwawienie z odbytu. Często jest wyczuwalny guzek lub zgrubienie.

W większości przypadków hemoroidy samoistnie ustępują, jednak objawy są na tyle dokuczliwe, że chory poszukuje sposobów na ich zmniejszenie. Pomocne są preparaty na hemoroidy dostępne w aptekach bez recepty. Zawierają one na ogół takie substancje jak tribenozyd (ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przyspieszające gojenie), lidokaina (o działaniu znieczulającym), benzokaina (o działaniu przeciwbólowym i znieczulającym). Jeśli po kilku dniach leczenia domowego, hemoroidy są nadal tak samo bolesne lub bardziej, trzeba udać się lekarza. Jednym z domowych środków na hemoroidy jest m.in. szare mydło.

Szare mydło na hemoroidy – czy działa?

Szare mydło to produkt myjący znany od dziesięcioleci, przez nasze babcie stosowane do mycia ciała, włosów, twarzy oraz do prania. Szare mydło na hemoroidy może pomóc w łagodzeniu bólu, działa obkurczająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, koi i zmniejsza obrzęk. Znane jest też z właściwości przyspieszających gojenie, co również sprawdzi się w przypadku bolesnych żylaków odbytu. 

Szare mydło wraca aktualnie do łask głównie za sprawą prostego naturalnego składu. To przede wszystkim mieszanina soli potasowych, dlatego nazywane jest często mydłem potasowym. Oprócz tego w mydle szarym znajdziemy kwasy tłuszczowe, kwas cytrynowy, chlorek sodu, czasami glicerynę. Mydło nie zawiera substancji zapachowych i sztucznych barwników. 

Szare mydło na hemoroidy – jak stosować?

Szare mydło na hemoroidy można stosować na kilka sposobów: do podmywania, jako nasiadówkę, a niektórzy polecają je do samodzielnie wykonywanej lewatywy. 

Woda z szarym mydłem na hemoroidy

Hemoroidy mogą być mniej dokuczliwe, jeśli będziesz codziennie mył odbyt ciepłą wodą z szarym mydłem. Wykonuj tę czynność również po wypróżnieniu. Osusz bolesne miejsca delikatnie miękkim ręcznikiem, nie trzyj.

Nasiadówka w szarym mydle na hemoroidy

Nasiadówka to rodzaj kąpieli leczniczej obejmującej dolną część tułowia z zanurzeniem ud i bioder. Na hemoroidy poleca się nasiadówki z kory dębu, soli, szałwii, rumianku i właśnie szarego mydła. Rozgrzewa chore okolice oraz łagodzi dolegliwości, może zmniejszać swędzenie, ból, działać obkurczająco, przeciwzapalnie, rozluźniająco i przyspieszać gojenie.

Aby zrobić nasiadówkę z szarego mydła na hemoroidy:

  1. Namocz szare mydło w gorącej wodzie w misce (lub użyj szarego mydła w proszku).
  2. Gdy część mydła rozpuści się, przelej wodę z miski do wanny.
  3. Dolej do wanny tyle wody, aby jej ilość nie przekraczała linii nerek, gdy w niej usiądziesz. Kąpiel powinna być przyjemnie ciepła.
  4. Usiądź w wodzie. Nasiadówka powinna trwać maksymalnie 20 minut.
  5. Po skończonej nasiadówce najlepiej owinąć się ręcznikiem i pozostać w cieple przez 1 godzinę.

Nasiadówkę najlepiej robić wieczorem, przed spaniem, aby unikać wychłodzenia chorej okolicy. Na dłużej zachowamy też lecznicze i kojące działanie ciepła.

Lewatywa z szarego mydła na hemoroidy

Jedną z naturalnych metod łagodzenia zaparć, które są główną przyczyną hemoroidów, jest lewatywa z szarego mydła. Do ciepłej wody dodaj szare mydło w proszku. Wprowadź wodę do odbytnicy przy pomocy gumowej gruszki lub specjalnego irygatora. Dzięki temu usuniesz stwardniały stolec, który podrażnia i uszkadza śluzówkę oraz przyczynia się do wystąpienia żylaków odbytu.

Inne domowe sposoby na hemoroidy

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne w walce z tą przypadłością. Mogą łagodzić wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak ból, swędzenie i pieczenie, zmniejszać stan zapalny i obrzęk. Oto kilka z nich:

  • Stosuj dietę bogatą w błonnik.
  • Dbaj o higienę: dwa razy dziennie podmywaj odbyt, również po wypróżnieniu.
  • Unikaj długiego przesiadywania w toalecie.
  • Unikaj długotrwałego siedzenia.
  • Prowadź aktywny tryb życia.
  • Pij co najmniej 1,5 litra płynów dziennie.
  • Stosuj ziołowe kąpiele i nasiadówki; sprawdzą się: kora dębu, rumianek, szałwia, oczar, kasztanowiec, rdest, olejek lawendowy, rozmarynowy.
  • Przemywaj odbyt ziołowymi naparami.
  • Stosuj okłady z herbaty.
  • Sięgnij po leki bez recepty na hemoroidy zawierające tribenozyd, benzokainę, lidokainę albo wyciągi ziołowe.

Hemoroidy nie znikają od razu, dlatego trzeba się uzbroić w cierpliwość. Ból zmniejsza się z dnia na dzień. Jeśli w ciągu kilku dni objawy utrzymują się albo nasilają, należy skonsultować się z lekarzem.

Czytaj także:
Co oznacza krwawienie z odbytu? Możliwe przyczyny i leczenie
Swędzenie odbytu: przyczyny i leczenie
Objawy szczeliny odbytu przypominają hemoroidy. Jak rozpoznać chorobę i jak się ją leczy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA