5 domowych sposobów na wysypkę od słońca

wysypka od słońca domowe sposoby fot. iStock, verona_S
Domowe sposoby na wysypkę od słońca to m.in. płatki owsiane, zioła oraz okłady ze zsiadłego mleka. Naturalne środki mogą łagodzić świąd i pieczenie towarzyszące wysypce po ekspozycji na promienie słoneczne. Można też zastosować środki dostępne bez recepty, takie jak maść przeciwhistaminowa, albo preparaty na bazie alantoiny. Jeżeli objawy uczulenia na słońce są bardzo nasilone, należy skontaktować się z dermatologiem.
/ 27.06.2023 08:24
wysypka od słońca domowe sposoby fot. iStock, verona_S

Spis treści:

  1. Wysypka od słońca – jak wygląda?
  2. Wysypka od słońca – domowe sposoby
  3. Jak złagodzić wysypkę od słońca – leki bez recepty
  4. Uczulenie na słońce – zapobieganie

Wysypka od słońca – skąd się bierze i jak wygląda?

Wysypka może być jednym z objawów nadwrażliwości na słońce, często określanej jako alergia na słońce. Zmiany skórne wywołane ekspozycją na promienie słoneczne nazywane są fotodermatozą.

Wysypka od słońca może pojawić się u każdego, również u dzieci. Często skóra nadmiernie reaguje na początku sezonu na pierwszy kontakt ze słońcem, wówczas uczulenie pojawia się zwykle na odkrytych fragmentach ciała i eksponowanych na promienie słoneczne, tj. kark, dekolt, ręce, ramiona. Warto pamiętać, że niektóre wysypki od słońca rozwijają się nawet w miejscach osłoniętych przed promieniami.

Wysypka od słońca może mieć różne postaci: 

  • swędzących pęcherzyków z płynem, grudek lub „kaszki pojawiających się kilka godzin po opalaniu (czasami po kilku dniach) – taka wysypka na ogół samoistnie ustępuje w czasie od kilkunastu godzin do kilku dni,
  • pokrzywki, czyli swędzących bąbli z rumieniem podobnych do tych pojawiających się po poparzeniu pokrzywą; taka wysypka pojawia się w krótkim czasie (5-10 minut) przebywania na słońcu i zazwyczaj ustępuje w ciągu doby,
  • wysypka przypominająca oparzenie – ma postać pęcherzy z rumieniem i obrzękiem, odczuwane są ból i pieczenie; wysypka pojawia się bardzo szybko, nawet po krótkim czasie przebywania na słońcu; takie objawy mogą świadczyć o reakcji fototoksycznej,
  • drobne pęcherzyki powstające wyłącznie u dzieci 1-2 dni po ekspozycji na słońce, najczęściej na twarzy i rękach; charakterystycznym objawem jest swędzenie i pieczenie skóry przed powstaniem wysypki (tzw. opryszczka ospówkowata).

Po przebywaniu na słońcu może też dojść do zaostrzenia się istniejących chorób skórnych, np. liszaja, tocznia albo atopowego zapalenia skóry.

wysypka od słońcafot. Wysypka od słońca / iStock, Ivan-balvan

Wysypce od słońca mogą towarzyszyć dodatkowe symptomy:

  • świąd skóry,
  • zaczerwienienie,
  • obrzęk,
  • pieczenie,
  • ból głowy,
  • zmęczenie, 
  • nudności,
  • gorączka.

Istnieją różne możliwe przyczyny wystąpienia wysypki od słońca. Mogą one mieć związek zarówno z osobniczą nadwrażliwością skóry, jak i działaniem zażytych leków lub ziół, albo preparatów nałożonych na skórę, które w połączeniu z promieniowaniem słonecznym powodują dolegliwości. 

Wysypka od słońca – domowe sposoby

Wysypkę od słońca możesz złagodzić, stosując domowe środki zaradcze. Jeśli zmiany są bardzo nasilone lub nie ustępują po zastosowaniu naturalnych metod, skonsultuj się z dermatologiem. Konieczne może być zastosowanie leków na receptę lub zabiegów naświetlania. Jeśli wysypka jest niewielka i pojawiła się w miejscach wcześniej opalanych, to warto zacząć od sprawdzonych domowych sposobów.

Płatki owsiane na wysypkę od słońca

Przy łagodnej wysypce od słońca sprawdzą się płatki owsiane. Aby zmniejszyć objawy uczulenia na słońce, kilka łyżek płatków owsianych zalej gorącą wodą, poczekaj aż namiękną i ostygną, a powstałą papkę nałóż na miejsca objęte wysypką. W ten sposób złagodzisz podrażnienie, swędzenie i stan zapalny.

Zioła na wysypkę od słońca

Zioła, które sprawdzą się przy wysypce od słońca, to np. rumianek, szałwia, nagietek. Zmniejszają reakcję alergiczną, łagodzą świąd i zaczerwienienie skóry. Nałóż na zmienione chorobowo miejsca kompresy z przestudzonego naparu ziołowego. 

Uważaj: niektóre zioła mogą uczulać. Gdy zauważysz, że obajwy się pogarszają, przerwij stosowanie ziół. Przeczytaj też: Których substancji unikać, gdy świeci słońce?

Okłady ze zsiadłego mleka na wysypkę od słońca

Okłady ze zsiadłego mleka lub kefiru przede wszystkim zmniejszają  obrzęk, zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Mogą też niwelować świąd towarzyszący wysypce od słońca. Zamiast zsiadłego mleka można wykorzystać ogórki, wcześniej schłodzone w lodówce. Zetrzyj ogórka na tarce, a następnie połóż na skórę. 

Chłodne okłady lub kąpiel na wysypkę od słońca

Ulgę w swędzeniu dadzą też chłodne okłady lub letnia kąpiel. Zimno ogranicza przy tym obrzęk i stan zapalny. Następnie nałóż delikatny krem nawilżający — zmniejszy podrażnienie i swędzenie suchej skóry. 

Soda oczyszczona na wysypkę od słońca

Soda oczyszczona działa łagodząco na wysypkę. Niweluje swędzenie, podrażnienie i stan zapalny skóry. Soda normalizuje jej pH. Wymieszaj proszek z niewielką ilością wody tak, by powstała gęsta papka. Nałóż ją na miejsce występowania wysypki. Uważaj: soda nie nadaje się dla każdego. Zrezygnuj z tego sposobu, jeżeli masz bardzo podrażnioną skórę, wrażliwą, suchą lub naczyniową. 

Jak złagodzić wysypkę od słońca – leki bez recepty

Aby złagodzić wysypkę od słońca, możesz wypróbować dostępne bez recepty preparaty przeciwświądowe np. na bazie naturalnych składników (alantoiny, aloesu) lub leki przeciwhistaminowe (dimetynden), a także wapń na alergię (potocznie  wapno), które także może zmniejszyć objawy uczulenia. Pomocne są także środki z beta-karotenem.  

Przeczytaj: Wapno na alergię. Jakie wapno na swędzenie skóry? 

Uczulenie na słońce – zapobieganie

Wysypce od słońca można zapobiec poprzez:

  • smarowanie skóry kremem z filtrem UV,
  • noszenie kapelusza,
  • noszenie jasnej odzieży osłaniającej skórę,
  • unikanie nadmiernej ekspozycji słonecznej (zwłaszcza w godzinach 11-15),
  • stosowanie łagodnych kosmetyków bez substancji mogących powodować reakcje fotouczulające i fototoksyczne,
  • unikanie opalania po zastosowaniu leków, które mogą powodować reakcje fotouczulające i fototoksyczne (leki moczopędne, niektóre antybiotyki, środki hormonalne),
  • stosowanie dermokosmetyków z filtrem UV u osób z wrażliwą skórą (np. u dzieci).

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się uczulenia, należy też "dawkować" skórze kontakt z promieniowaniem słonecznym po zimie, zaczynając od krótkotrwałej ekspozycji. 

Czytaj także:
Jak wygląda wysypka alergiczna? Sposoby leczenia uczulenia na skórze
Uczulenie na słońce u dzieci - objawy i leczenie alergii na słońce
Białe plamki po opalaniu – co je powoduje i jak je usunąć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA