Zioła mogą wspierać terapię i leczenie dny moczanowej bardzo skutecznie. Włączenie ziół i innych naturalnych substancji do diety, pozwala poczuć się lepiej i przestać odczuwać objawy dny moczanowej. Sprawdź, jak zaplanować leczenie dny moczanowej ziołami i innymi naturalnymi substancjami, by przyniosło najlepszy efekt.
Spis treści:
Jak zioła mogą pomóc na dnę moczanową?
Zioła nie wyleczą całkiem dny moczanowej, ale mogą być dobrym uzupełnieniem diety w dnie moczanowej i klasycznego leczenia. Zioła i inne naturalne substancje spełniają przy dnie moczanowej następujące funkcje:
- obniżają stan zapalny,
- pozwalają pozbyć się nadmiaru kwasu moczowego z organizmu,
- ułatwiają wypijanie zalecanej dziennej dawki płynów (w dnie moczanowej trzeba bardzo dużo pić),
- działają przeciwbólowo,
- ograniczają najczęstsze powikłania dny moczanowej np. uszkodzenia nerek i stawów.
Zioła i naturalne substancje na dnę moczanową
Leczenie dny moczanowej ziołami potraktuj jedynie jako terapię wspierającą. Przede wszystkim stosuj się do zasad diety ubogopurynowej i przestrzegaj zaleceń lekarza. Zioła nie wyleczą cię z dny moczanowej, ale niektóre mogą naprawdę ulżyć w bólu.
Pokrzywa na dnę moczanową
Pokrzywa zwyczajna jest ziołem tradycyjnie stosowanym w leczeniu dny moczanowej ze względu na jej właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Napar z pokrzywy działa moczopędnie, pobudza więc do wydzielania kwasu moczowego (substancji, która występuje w dnie moczanowej w nadmiarze).
Pokrzywa może mieć też właściwości ochraniające nerki (narażone na uszkodzenia w dnie moczanowej), ale do tej pory udowodniono to jedynie w badaniach z wykorzystaniem zwierząt.
Żeby stosować pokrzywę na dnę moczanową:
- Wsyp 1-2 łyżeczki suszonej pokrzywy do kubka.
- Zalej gorącą wodą.
- Po ostudzeniu wypij.
- Pij do 3 filiżanek dziennie.
fot. Pokrzywa/ Adobe Stock, 5ph
Kurkuma na dnę moczanową
Kurkuma to nieformalnie najzdrowsza przyprawa świata. Właściwości kurkumy są bardzo szerokie i imponujące, jednak najbardziej ceniona jest za działanie przeciwzapalne.
Okazuje się, że kurkuma działa też bezpośrednio na dnę moczanową. Wykazano, że kurkumina z kurkumy obniża stężenie kwasu moczowego u osób ze stłuszczoną wątrobą. To bardzo obiecujące wyniki badań.
Zastosowana dawka to 1g kurkuminy dziennie, stosowanej przez 8 tygodni. To dość dużo. Jeśli chcesz czerpać korzyści z kurkumy, po prostu włącz ją do codziennej diety, albo przygotuj specjalną miksturę łączącą kilka ziół i naturalnych substancji dobrych w dnie moczanowej. Na przykład napój z wody, kurkumy i soku z cytryny.
Sok z cytryny na dnę moczanową
Choć polecenie picia ciepłej wody z sokiem z cytryny na czczo, jest dla większości osób korzystne jedynie przez efekt placebo i nawadniające właściwości wody, dla tych z dną moczanową może być to wręcz naturalne lekarstwo.
Naukowcy są na tropie właściwości soku z cytryny, które czynią go remedium na dnę moczanową. W badaniu pilotażowym udało się im ustalić, że sok z cytryny obniża stężenie kwasu moczowego we krwi dzięki alkalizacji moczu. Jeszcze niewiele wiadomo na ten temat, ale wygląda na to, że mikstura na dnę moczanową złożona z wody, soku z cytryny i kurkumy może realnie działać!
fot. Napój z kurkumy i soku z cytryny/ Adobe Stock, teatian
Wiśnie (szczególnie sok z cierpkich wiśni) na dnę moczanową
Wiśnie w różnej formie, na czele z wszelkimi ekstraktami i sokami, obniżają ryzyko ataków dny moczanowej. Co ciekawe, działają tutaj wszystkie wiśnie: słodkie, cierpkie, czerwone, czarne... spożywane nie tylko w formie suplementów i ekstraktów (jak to zazwyczaj ma miejsce w badaniach), ale też po prostu dodane do diety.
Jeśli cierpisz na dnę moczanową, koniecznie zaopatrz się w:
- mrożone wiśnie,
- sok wiśniowy,
- ekstrakt z wiśni.
- suszone wiśnie.
Warto wykorzystać potencjał tych niedocenianych owoców.
fot. Sok z wiśni/ Adobe Stock, nolonely
Nasiona selera i seler na dnę moczanową
Seler w różnej formie jest tradycyjnie stosowany jako środek na dnę moczanową. Nie ma na to twardych dowodów w badaniach naukowych, ale dodatek selera do diety na pewno nie zaszkodzi. Seler działa prawdopodobnie dzięki poprawie wydzielania produktów przemiany materii z moczem, a do tego ma właściwości przeciwzapalne.
Jedz seler przy okazji w formie:
- bulw - selera korzeniowego,
- selera naciowego,
- soku z selera naciowego,
- ekstraktu z selera,
- nasion selera.
Mniszek lekarski na dnę moczanową
Właściwości mniszka lekarskiego są najbardziej powiązane z pozytywnym wpływem na zdrowie wątroby i nerek. Herbatki z mniszka lekarskiego pomagają obniżać stężenie kwasu moczowego u osób w grupie ryzyka chorób nerek. Nie wiadomo jednak, czy mniszek lekarski pomaga bezpośrednio na dnę moczanową każdemu. Możesz za to pić herbatki z mniszka, by zwiększyć dzienną podaż płynów.
Imbir na dnę moczanową
Właściwości imbiru to nie tylko pomoc w przeziębieniach i właściwości ułatwiające odchudzanie. Imbir może też pomagać w dnie moczanowej i jest to potwierdzone naukowo.
- Imbir pomaga uporać się z bólem powiązanym z dną moczanową.
- Imbir obniża stężenie kwasu moczowego we krwi.
- Miejscowe okłady z imbiru pomagają w nagłych atakach dny moczanowej.
Okłady z imbiru możesz robić poprzez mieszanie tartego imbiru, z niewielką ilością wody. Warto też pić napary i herbatki imbirowe w ciągu dnia.
Ostropest plamisty na dnę moczanową
Ostropest plamisty jest znany szczególnie ze swoich właściwości wspierających wątrobę. W kilku badaniach z udziałem zwierząt wykazano, że ostropest plamisty pomaga też zwalczać objawy dny moczanowej. Szczególnie zauważalne jest to u osób z chorobami nerek.
Hibiskus na dnę moczanową
Hibiskus to efektowny kwiat, który jest składnikiem wielu owocowych mieszanek herbat i naparów. Herbata z hibiskusa jest smaczna, a do tego poprawia stan pacjentów z dną moczanową. Dodawaj hibiskus do swojej ulubionej herbaty, albo pij go osobno, a pomożesz zwalczyć ból i zapobiegniesz nawrotom ataków dny moczanowej.
fot. Napar z hibiskusa/ Adobe Stock, Maria Medvedeva
Źródła:
Zdrowie jest najważniejsze, jednak możesz na nim zaoszczędzić, wykorzystując nasze kody rabatowe Super Pharm!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!