Zioła szwedzkie – zastosowanie, właściwości, skład

zioła szwedzkie fot. Adobe Stock, beats_
Zioła szwedzkie to unikatowa kompozycja 11 ziół, polecana na wiele dolegliwości m.in. niestrawność, infekcje, bóle menstruacyjne czy pasożyty. Można stosować je w postaci nalewki lub okładów.
Marta Kosakowska / 19.07.2021 17:25
zioła szwedzkie fot. Adobe Stock, beats_

Spis treści:

 1. Czym są zioła szwedzkie?
 2. Zioła szwedzkie - zastosowanie
 3. Zioła szwedzkie - właściwości lecznicze
 4. Zioła szwedzkie - skład
 5. Nalewka z ziół szwedzkich
 6. Przeciwwskazania do stosowania ziół szwedzkich

Czym są zioła szwedzkie

Zioła szwedzkie to mieszanka 11 ziół, która słynie z wielu właściwości leczniczych. Recepturę szwedzkich ziół miał według przekazów opracować lekarz Claus Samst, który dożył 104 lat. Kompozycja jest doskonale znana wszystkim wielbicielom medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. Skład mieszanki i jej stosowanie są niezmienne od lat, a nalewkę z ziół szwedzkich można przygotować samodzielnie w domu.

Dzięki swoim właściwościom, zioła szwedzkie znajdą zastosowanie w każdym domu. Według starego rękopisu austriackiej zielarki Marii Treben, propagatorki ziołolecznictwa, można je podawać w przypadku wielu powszechnych dolegliwości. Warto je mieć w domowej apteczce.

Zioła szwedzkie - zastosowanie

Zioła szwedzkie mają zastosowanie w wielu dolegliwościach i chorobach:

 • bólu głowy i migrenie,
 • gdy dopada nas melancholia, jesienna chandra, brak apetytu, bezsenność, ogólne osłabienie lub gdy walczymy z depresją,
 • przy gorączce, infekcjachzapaleniu gardła, zapaleniu migdałków, bólach zębów, bólu i szumach w uszach,
 • przy różnego rodzaju dolegliwościach skórnych, wysypkach, trądziku,
 • wzdęciach, zaparciach, kolkach, problemach żołądkowo-jelitowych,
 • wspomagająco w leczeniu ospy wietrznej,
 • przy obrzękach, różnego rodzaju ranach, bliznach, zapaleniu piersi, odmrożeniach, hemoroidach, odciskach, wrzodach, guzach, pęcherzach,
 • robaczycy u dzieci i dorosłych (szczególnie w przypadku tasiemczycy),
 • wspomagająco przy leczeniu nowotworów.

Zioła szwedzkie - właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze ziół szwedzkich wynikają ze złożonego składu mieszanki, do której należą rośliny różnorodne o odmiennych zaletach. Niektóre z nich działają na siebie synergicznie, dzięki czemu mają jeszcze silniejsze właściwości razem niż osobno. 

Aloes działa nawilżająco i przeciwzapalnie. Manna ma właściwości żółciopędne i również przeciwzapalne. Arcydzięgiel zapobiega problemom układu pokarmowego (wzdęciom, zaparciom i zgadze), a także ma działanie uspokajające. Wyciszająco działa także driakiew, a do tego poprawia odporność organizmu, zwalcza zarazki i gorączkę. Właściwości rozkurczowe i odkażające zioła szwedzkie zawdzięczają dodatkowi korzenia rabarbaru. Senes zawarty w mieszance to roślina znana z tego, że wspiera pracę jelit i działa przeczyszczająco, jest więc stosowana m.in. na odchudzanie. Kamfora z kolei zapobiega rozwojowi stanów zapalnych, rozgrzewa i znieczula. Zawarta w ziołach szwedzkich kurkuma jest przede wszystkim rośliną żółciopędną, rozkurczającą, wspomagającą układ trawienny, ma także właściwości antynowotworowe. Korzeń dziewięćsił działa moczopędnie, napotnie i przeciwgorączkowo. Przeciwbólowe działanie ziół szwedzkich to zasługa mirry. Zaś szafran uspakaja, poprawia nastrój i chroni przed depresją. 

Zioła szwedzkie - skład mieszanki

Zioła szwedzkie to staranna, sprawdzona i znana od pokoleń mieszanka, na którą składają się:

Nalewka z ziół szwedzkich - przepis i zastosowanie

Kompozycję ziół szwedzkich można stosować dwojako: w postaci nalewki lub okładów. Gotowe nalewki z ziół szwedzkich są dostępne w aptece, lecz możemy również zaopatrzyć się jedynie w susz, z którego następnie sami przygotujemy nalewkę.

Aby to zrobić, należy mieszankę ziołową zalać nie więcej niż dwoma litrami 38%-40% alkoholu (najlepiej 1,5 litra). Następnie odstawić w miejsce o temperaturze pokojowej na dwa tygodnie.

Po 14 dniach nalewkę z ziół szwedzkich przecedzamy, przelewamy do ciemnej butelki i odstawiamy w chłodne miejsce.

Ważne! Nalewkę należy pić po rozcieńczeniu wodą.

Nalewkę z ziół szwedzkich można stosować na dwa sposoby: doustnie lub w postaci okładów.

 • Profilaktycznie – po jednej łyżeczce rano i wieczorem.
 • Leczniczo  trzy łyżeczki dziennie. Jeśli zmagamy się z poważniejszą chorobą, nawet 2-3 łyżki stołowe dziennie.

Okłady z nalewki z ziół szwedzkich

Przed wykonaniem okładu chore miejsce należy posmarować tłustą maścią, kremem lub olejem. Następnie ligninę lub gazę zwilżoną nalewką przyłożyć w chore miejsce, owinąć bandażem i pozostawić na co najmniej 2 godziny, a nawet całą noc.

Uwaga! Zanim przystąpimy do wykonywania okładów z ziół szwedzkich, warto najpierw wykonać próbę alergiczną, by sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na któryś ze składników mieszanki. Jeśli wystąpi jakakolwiek reakcja alergiczna, należy przerwać stosowanie nalewki.

Zioła szwedzkie - przeciwwskazania

Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania ziół szwedzkich. Są to:

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 20.11.2019.

Czytaj także:
Polskie zioła lecznicze - 7 ziół na zdrowotne dolegliwości
Zioła na wątrobę - 3 najlepsze zioła dla zdrowia wątroby
Zioła na depresję. Jak sobie radzić z obniżeniem nastroju bez leków?
Zioła na przeziębienie - jak je stosować, by szybko wyzdrowieć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!