Zioła na zaparcia fot. Fotolia

Zioła na zaparcia - 3 skuteczne zioła

Zaparcia to wstydliwy, ale bardzo dokuczliwy problem. Podpowiadamy jak w naturalny sposób poradzić sobie z zaparciami
Marta Wilczkowska / 21.06.2018 14:26
Zioła na zaparcia fot. Fotolia

Są tak samo skuteczne, jak niektóre leki. I podobnie jak one mają swoje działania uboczne. Warto zatem poznać zasady stosowania najważniejszych ziół regulujących pracę przewodu pokarmowego, by móc leczyć się absolutnie bezpiecznie.

Próbowałaś już domowych sposobów na zaparcia, by pozbyć się uciążliwego problemu? Jeśli stosujesz dietę bogatą w błonnik, jesz dużo warzyw i owoców, jesteś aktywna (ćwiczysz lub maszerujesz co najmniej 2-3 razy w tygodniu) a zaparcia nadal ci dokuczają, pora spróbować ziołowego wspomagania. Oto kilka domowych recept, które ułatwią ci życie.

3 najlepsze zioła na zaparcia:

1. Senes

Liście tej rośliny (jej inna nazwa to strączyniec ostrolistny) stosowane są przy zaparciach, których przyczyną jest zbyt mała perystaltyka jelit i niedostateczne napięcie mięśni jelita grubego. Substancje czynne zawarte w senesie (glikozydy antranoidowe) działają przeczyszczająco oraz ułatwiają i przyspieszają przemieszczanie treści pokarmowej w jelitach. Napary z tego ziela senesu są szczególnie polecane w zaparciach nawykowych a także wówczas, gdy konieczne jest upłynnienie stolców (u osób z hemoroidami czy pęknięciami okolic odbytu). Nie wolno ich stosować u kobiet w ciąży oraz dzieci poniżej 12 lat.

Jak przygotować napar z liści senesu?
Weź 1/2 - 1 łyżeczki ziela i zalej gorącą wodą (ale nie wrzątkiem), pozostaw do naciągnięcia. Senes najlepiej zaparzać wieczorem, przed snem. Działa po 8-10 godzinach, więc wypróżnienie następuje rano, niedługo po przebudzeniu.

2. Babka płesznik

Jej nasiona mają dużo śluzu, działają zatem nie tylko przeczyszczająco, ale także osłaniająco na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Pomagają zatem nawet u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego (u tych chorych typowe środki przeczyszczające muszą być stosowane z dużą ostrożnością).

Jak przygotować lekarstwo z babki płesznik?
1-2 łyżeczki nasion namocz w małej ilości wody. Po około godzinie zażyj, popijając dwoma szklankami wody. Mikstura powinna podziałać po około 12 godzinach.

3. Rzewień

Korzeń rzewienia dłoniastego ułatwia wypróżnianie i reguluje pracę przewodu pokarmowego, łagodzi także wzdęcia. Jednak może być stosowany tylko przez kilka dni, gdyż długotrwałe przyjmowanie może doprowadzić do nadmiernej utraty elektrolitów, szczególnie potasu. W ogóle nie mogą go brać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Jak przygotować napar z rzewienia?
1/2-1 płaskiej łyżki wysuszonego korzenia zalej filiżanką wrzątku, gotuj kilka minut. Pij po ostudzeniu. Wypróżnienie powinno nastąpić po 8-12 godzinach.
Uwaga! Jeśli twój problem nie minie po kilku dniach stosowania ziół, koniecznie zgłoś się do lekarza. Uciążliwe zaparcia mogą być bowiem objawem wielu chorób, których nie wolno lekceważyć.

Zobacz również:
Jak leczyć się ziołami?
3 najlepsze zioła na wątrobę
4 skuteczne zioła na niestrawność


Na podstawie artykułu z magazynu "Vita"

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!