Spis treści:
- Noszenie biustonosza a rak piersi
- Spanie w biustonoszu – wpływ na zdrowie
- Chodzenie bez biustonosza a zwiotczenie piersi
- Czy biustonosz może szkodzić zdrowiu?
- Jak dopasować stanik – kilka wskazówek
Noszenie biustonosza a rak piersi
Według Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (American Cancer Society) noszenie biustonosza nie powoduje raka piersi. Błędne doniesienia opierały się na teorii, że uciskanie ciała przez stanik blokuje przepływ limfy, dzięki której z organizmu usuwane są toksyny i produkty przemiany materii. Hamowanie drenażu limfatycznego miałoby powodować gromadzenie się tych związków we krwi i sprzyjać zachorowaniu na nowotwór piersi. Dowody naukowe jednak tego ostatecznie nie potwierdziły.
Badanie z 2014 roku przeprowadzone na ponad 1500 kobietach nie wykazało związku między noszeniem biustonosza a ryzykiem raka piersi
– podsumowują przedstawiciele American Cancer Society.
Zauważono jednak związek nadwagi i otyłości z rakiem piersi. To również mogłoby stawiać pod znakiem zapytania bezpieczeństwo noszenia biustonosza, ponieważ statystycznie nosi go więcej kobiet otyłych niż szczupłych. Mogłoby to wskazywać, że podwyższa ryzyko nowotworu. Tak jednak nie jest.
Spanie w biustonoszu – wpływ na zdrowie
Nie ma dowodów na to, aby noszenie stanika w czasie snu powodowało pogorszenie zdrowia, raka piersi, hamowało wzrost piersi czy zapobiegało ich opadaniu.
Do tych mitów odnieśli się naukowcy z Johns Hopkins Hospital na swojej stronie internetowej. Ich zdaniem jeśli biustonosz jest miękki i wygodny, najlepiej bez fiszbin, może być noszony w nocy bez większych zastrzeżeń, jeśli kobieta czuje się w nim wygodnie.
Stanik, w którym zdecydujesz się spać, nie powinien być zbyt ciasny ani mieć wystających części: mogłoby to zakłócić sen lub spowodować podrażnienie piersi. Jeśli chodzi o wygodę, noszenie biustonoszy, które są bardzo obcisłe lub źle dopasowane, nigdy nie jest dobrym pomysłem, w dzień ani w nocy
– radzą eksperci z Johns Hopkins Hospital.
Chodzenie bez biustonosza a zwiotczenie piersi
Paradoksalnie, głośne badanie prof. Jean-Denisa Rouillona, specjalisty medycyny sportowej w Szpitalu Uniwersyteckim w Besancon (Francja), zasugerowało, że to noszenie biustonosza powoduje opadanie piersi, a nie, jak mogłoby się wydawać, jego brak.
Według lekarza bielizna sprawia, że mięśnie klatki piersiowej stają się słabsze, rozleniwiają się, a biust traci jędrność. Pozbycie się staników, to, według naukowca, dobra praktyka. Uwolnienie piersi pobudzi mięśnie do pracy i poprawi ich wygląd.
Badanie jednak nie było recenzowane i niewiele kobiet wzięło w nim udział, dlatego jest uważane za nieodzwierciedlające faktycznego stanu.
Według wielu ekspertów opadaniu piersi sprzyjają jednak inne czynniki:
- starzenie się,
- genetyka,
- ciąża i karmienie,
- tycie i chudnięcie,
- zmiany hormonalne.
Dziewczęta, i zwłaszcza kobiety w pewnym wieku, powinny nosić biustonosz. W rzeczywistości zachowuje on subtelne połączenia między płaszczyzną podstawną gruczołu mlekowego a mięśniami piersiowymi zwanymi więzadłami Coopera
– uważa Marco Klinger, kierownik oddziału operacyjnego chirurgii plastycznej w Humanitas Research Hospital.
Czy biustonosz może szkodzić zdrowiu?
Zdrowiu może szkodzić przede wszystkim nieprawidłowo dopasowany biustonosz. Gdy będzie za luźny albo zbyt ciasny może powodować otarcia, odparzenia, wysypkę, a także sprzyjać nadmiernej potliwości, co z kolei stwarza dobre warunku do rozwoju grzybów drożdżakowych.
Źle dobrany biustonosz może również powodować ból pleców, szyi, ramion, a także ból głowy.
Wpływa też na postawę. Biustonosz, który niewystarczająco podtrzymuje duże piersi, sprawi, że sylwetka będzie przygarbiona. Z czasem może to prowadzić do zwyrodnienia kręgosłupa. Noszenie dobrze dopasowanego stanika będzie wymuszało poprawienie sylwetki, co jest szczególnie ważne u kobiet z dużym biustem.
Jak dopasować stanik – kilka wskazówek
Kobiety mają bardzo różnorodne piersi, dlatego dobór odpowiedniego biustonosza powinien być indywidualny. Tak dobrana bielizna nie powinna w żaden sposób szkodzić. Jest kilka ważnych zasad, których należy się trzymać:
- Pas obwodu biustonosza powinien zapewniać 80% podtrzymania biustu. Nie może uciskać, ani utrudniać oddychania, a podczas wyciągania ręki, nie powinien się przemieszczać.
- Jeśli na plecach stanik jest za wysoko, to oznacza, że obwód jest zbyt luźny.
- Miseczki biustonosza powinny obejmować piersi i gładko do nich przylegać. Nie powinny ściskać biustu i tworzyć wybrzuszeń.
- Fiszbiny powinny obejmować całą pierś u ich podstawy. Fiszbiny, które wbijają się w pierś lub sięgają po pachy, świadczą o źle dobranym staniku.
- W przypadku gdy fiszbiny odstają na mostku od klatki piersiowej, należy wybrać większą miseczkę.
- Ramiączka biustonosza powinny być wyregulowane tak, aby stanowić dodatkowe podtrzymanie biustu (20%) i nie powinny wbijać się w ramiona, ani z nich spadać.
Choć są ważne, to tylko część wskazówek, dlatego przed zakupem biustonosza najlepiej poradzić się kogoś, kto zna się na rzeczy, czyli brafitterki.
Źródła:
The advantages and disadvantages of wearing a bra, Humanitas University,
Disproven or Controversial Breast Cancer Risk Factors, American Cancer Society, www.cancer.org,
Is It OK to Wear a Bra While Sleeping?, Johns Hopkins Hospital, www.hopkinsallchildrens.org,
Izabela Sakutova, Pokochaj swoje piersi, Malbork 2020.
Więcej na podobny temat:
5 niezawodnych sposobów na przewiane plecy
Rwa kulszowa - objawy, leczenie, pierwsza pomoc
Przeciwwskazania do masażu. Kto powinien uważać?
Swędzące plecy – przyczyny i metody leczenia
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!