„Nigdy się nie poddawać” – ta zasada ma szczególne znaczenie w walce ze szpiczakiem mnogim/ fot. Fotolia

Na czym polega remisja, a na czym progresja w chorobie nowotworowej?

Przebieg choroby nowotworowej jest najczęściej falowy. Okresy wyciszenia są przeplatane uaktywnieniem się procesu chorobowego. Czy remisja oznacza wyleczenie, a progresja pogorszenie?
/ 18.01.2019 14:45
„Nigdy się nie poddawać” – ta zasada ma szczególne znaczenie w walce ze szpiczakiem mnogim/ fot. Fotolia

O remisji mówimy najczęściej w przypadku chorób przewlekłych, których nie można wyleczyć za pomocą obecnie dostępnych metod. Dotyczy głównie chorób onkologicznych i hematologicznych, na przykład białaczek czy chłoniaków, również psychiatrycznych, jak depresja, czy neurologicznych, jak stwardnienie rozsiane. Przebieg takich chorób jest wielofazowy. Wycofanie się objawów jest przerywane okresami pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta. Te zaostrzenia choroby nazywane są progresją.

Remisja nowotworu oznacza, że komórki nowotworowe są niewykrywalne standardowymi, dostępnymi metodami badawczymi. Potocznie mówimy o „cofnięciu się” choroby, o braku jej objawów, ale nie oznacza to „braku choroby”. Remisja nie jest synonimem wyleczenia. Do remisji może dojść w sposób samoistny lub pod wpływem stosowanej terapii.

Pojęcie to używane jest również w przypadku niektórych zakażeń wirusowych, na przykład wirusem opryszczki czy wirusem zapalenia wątroby. Materiał genetyczny wirusa po przedostaniu się do organizmu człowieka pozostaje w nim do końca życia. Namnaża się okresowo, dając objawy choroby, bądź pozostaje w uśpieniu.

Sprawdź: Co powinniśmy wiedzieć o przewlekłym WZW typu C?

Czym różni się remisja częściowa od całkowitej?

Oceniając bezpośrednią odpowiedź na leczenie, mówi się o remisji częściowej i całkowitej. Ustąpienie wszystkich objawów nowotworu i jego klinicznych ognisk, które zostało potwierdzone w dwóch kolejnych badaniach przeprowadzonych w odstępie 4 tygodni, nazywane jest remisją całkowitą (complete remission, CR). Jeżeli oznaki nowotworu nie ustąpią całkowicie, ale ulegną zmniejszeniu, na przykład obniży się pierwotna masa guza i jego największe wymiary o przynajmniej 30 procent, to stan taki określany jest remisją częściową (partial remission, PR).

Używa się również pojęcia stabilizacja choroby (stabilization of the disease, SD). Oznacza to, że oznaki nowotworu ani nie nasilają się, ani nie ulegają cofnięciu. Może natomiast dojść do niewielkiego zmniejszenia się pierwotnej masy guza. Inna sytuacja jest, kiedy wielkość guza zwiększa się przynajmniej o 20% lub pojawiają się nowe ogniska nowotworu. Oznacza to progresję choroby (progression of the disease, PD). Wznowa nowotworu polega na pojawieniu się objawów nowotworu po okresie całkowitej remisji.

Czytaj: Rak płuca - gdzie szukać przerzutów?

Czas trwania odpowiedzi na zastosowane leczenie jest bardzo istotny. Korzystniejsza dla chorego jest długotrwała stabilizacja choroby, uzyskana dzięki mało toksycznemu leczeniu, niż trwająca krótko remisja obarczona niekorzystnymi efektami ubocznymi silnych leków. W ocenie przebiegu choroby ważną rolę odgrywa obiektywna ocena działań niepożądanych i subiektywna ocena jakości życia dokonana przez samego chorego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/29.04.2013 10:11
z tego co mówią najnowsze badania to clostridium można wyleczyć tak by nie było nawrotów, wiem też że na bakteryjną biegunkę najlepsza jest fidaxomycyna
/23.04.2013 10:29
czy remisja może mieć miejsce w przypadku clostridium difficile?
/27.02.2013 16:59
progresja w medycynie to rozwinięcie się choroby a remisja -cofanie
POKAŻ KOMENTARZE (2)