Jakim typem nowotworu jest rak trzonu macicy?
Wiadomo, że każdy rak stwarza zagrożenie dla naszego organizmu. Jednakże wiele kobiet bardzo obawia się akurat raka endometrium. Jak złośliwy jest to rak i jakie są rokowania w jego przebiegu?
Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie?
Rak endometrium jest najlepiej rokującym nowotworem u kobiet. Jednakże wiadomo też, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto wiedzieć, które kobiety są w grupie podwyższonego ryzyka.
Więcej na ten temat: Które kobiety mogą zachorować na raka endometrium?
Co za dużo estrogenu, to nie zdrowo
Otyłość czy cukrzyca mają wpływ na produkcję estrogenu, którego nadmiar ma wpływ na występowanie raka endometrium. Jeżeli chcesz się dowiedzieć o innych czynnikach, które sprzyjają hiperestrogenizmowi, przeczytaj:
Jakie stany predysponują do wystąpienia raka endometrium?
Objawy
Coraz częściej rak endometrium jest wcześnie wykrywany. Poza tym wiadomo, że przy niskim stopniu zróżnicowania (jeśli stwierdza się, że w badaniu mikroskopowym komórki nowotworowe są podobne do normalnych komórek endometrium) jest łatwiej się go pozbyć. Dlatego warto zdawać sobie sprawę z rożnych objawów, które mogą wskazywać właśnie na ten nowotwór.
Zatem przeczytaj: Jak może objawiać się rak endometrium?
Rokowanie
Pomimo tego, że często rokowanie w raku endometrium jest pozytywne, zależy m.in. od wielkości guza, stopnia zróżnicowania jego komórek, obecności przerzutów czy występowania innych chorób (np. otyłość czy cukrzyca). Jeśli chcesz więcej wiedzieć na ten temat to przeczytaj:
Jakie jest rokowanie w raku endometrium?
Podstawą jest leczenie chirurgiczne
Pacjentki z rakiem endometrium mogą być poddane leczeniu operacyjnemu, które zależy m.in. od stopnia zaawansowania nowotworu czy też wieku. Jeśli interesuje Cię ten temat, zobacz:
Jak przebiega leczenie operacyjne raka endometrium?
Hormonoterapia
Wiadomo, że rozwój raka endometrium jest zależny od hormonów. Dlatego jednym z punktów leczenia może być hormonoterapia, o której więcej przeczytasz w artykule:
Na czym polega hormonoterapia w leczeniu raka endometrium?
Agnieszka Gonciarska
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!