Badanie lekarskie/ fot. Fotolia

Rak endometrium - vademecum

Rak endometrium jest dość specyficznym nowotworem, ponieważ jest hormonozależny. Oprócz tego znajduje się na czwartej pozycji na liście zachorowalności kobiet na raka złośliwego. Jednakże jest też dobra wiadomość - zazwyczaj dobrze rokuje.
Badanie lekarskie/ fot. Fotolia

Jakim typem nowotworu jest rak trzonu macicy?

Wiadomo, że każdy rak stwarza zagrożenie dla naszego organizmu. Jednakże wiele kobiet bardzo obawia się akurat raka endometrium. Jak złośliwy jest to rak i jakie są rokowania w jego przebiegu?

Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie?

Rak endometrium jest najlepiej rokującym nowotworem u kobiet. Jednakże wiadomo też, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto wiedzieć, które kobiety są w grupie podwyższonego ryzyka.

Więcej na ten temat: Które kobiety mogą zachorować na raka endometrium?

Co za dużo estrogenu, to nie zdrowo

Otyłość czy cukrzyca mają wpływ na produkcję estrogenu, którego nadmiar ma wpływ na występowanie raka endometrium. Jeżeli chcesz się dowiedzieć o innych czynnikach, które sprzyjają hiperestrogenizmowi, przeczytaj:

Jakie stany predysponują do wystąpienia raka endometrium?

Objawy

Coraz częściej rak endometrium jest wcześnie wykrywany. Poza tym wiadomo, że przy niskim stopniu zróżnicowania (jeśli stwierdza się, że w badaniu mikroskopowym komórki nowotworowe są podobne do normalnych komórek endometrium) jest łatwiej się go pozbyć. Dlatego warto zdawać sobie sprawę z rożnych objawów, które mogą wskazywać właśnie na ten nowotwór.

Zatem przeczytaj: Jak może objawiać się rak endometrium?

Rokowanie

Pomimo tego, że często rokowanie w raku endometrium jest pozytywne, zależy  m.in. od wielkości guza, stopnia zróżnicowania jego komórek, obecności przerzutów czy występowania innych chorób (np. otyłość czy cukrzyca). Jeśli chcesz więcej wiedzieć na ten temat to przeczytaj:

Jakie jest rokowanie w raku endometrium?

Podstawą jest leczenie chirurgiczne

Pacjentki z rakiem endometrium mogą być poddane leczeniu operacyjnemu, które zależy m.in. od stopnia zaawansowania nowotworu czy też wieku. Jeśli interesuje Cię ten temat, zobacz:

Jak przebiega leczenie operacyjne raka endometrium?

Hormonoterapia

Wiadomo, że rozwój raka endometrium jest zależny od hormonów. Dlatego jednym z punktów leczenia może być hormonoterapia, o której więcej przeczytasz w artykule:

Na czym polega hormonoterapia w leczeniu raka endometrium?

                                                                                                                         Agnieszka Gonciarska

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!