Wciąż nie wiadomo co jest przyczyną zachorowań na raka piersi. Mówi się, że wiele czynników może predysponować do wystąpienia choroby.
Zatem: Kto jest w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi?
Mówi się, że 5 do 30% wszystkich raków sutka to nowotwory dziedziczne. W celu wykrycia genów odpowiedzialnych za wystąpienie choroby, należy wykonać badania genetyczne.
Przeczytaj o tym: Jak przeprowadzane jest badanie genetyczne?
W przypadku potwierdzenia dziedzicznego charakteru nowotworu, pacjentka powinna pozostać pod stałym nadzorem onkologa, regularnie co roku wykonywać badania obrazowe piersi (pacjentkom poniżej 40 r.ż. zalecane jest wykonanie badania rezonansu magnetycznego, pacjentkom powyżej 40 r.ż. – badania mammograficznego).
Polecamy artykuł: Rak w genach - co robić?
Obowiązkiem każdej kobiety powinno być samobadanie piersi, przynajmniej raz w miesiącu. O tym jak prawidłowo wykonać to badanie można przeczytać w artykule:
Jeśli podczas samobadania piersi lub po wykonaniu badania obrazowego zostanie wykryty guzek, konieczne będzie wykonanie biopsji, w celu potwierdzenia bądź wykluczenia złośliwego charakteru znalezionej zmiany.
Polecamy: Jakim badaniem można potwierdzić diagnozę raka piersi?
W przypadku niepomyślnej diagnozy, o rokowaniu świadczy typ nowotworu. Istotne jest czy jest to rak przewodowy, czy też może zrazikowy. Niezwykle ważna jest informacja o obecności receptorów na powierzchni komórek nowotworowych. Wykonuje się specjalną diagnostykę w celu wykrycia receptorów hormonalnych (estrogenowych, progesteronowych) lub receptorów naskórkowego czynnika wzrostu HER-2. Od ich obecności zależy dobór odpowiedniego schematu leczenia.
Czytaj też: Jaka jest rola receptorów w rozwoju nowotworów?
Stosunkowo dobrze rokują raki HER-2 dodatnie, czyli z obecnymi receptorami naskórkowego czynnika wzrostu HER-2 na ich powierzchni, ze względu na możliwość wdrożenia stosunkowo nowoczesnego, biologicznego leczenia.
O tym w artykule: HER-2 - nadzieja w diagnostyce i leczeniu raka piersi
W momencie konieczności usunięcia piersi, jej odtworzenie będzie możliwe dopiero po zakończeniu leczenia, a w przypadku wieloetapowej radioterapii, trzeba będzie poczekać kilka miesięcy.
Przeczytaj: Kiedy jest możliwa rekonstrukcja piersi?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!