Rumianek na oczy – jak działa i jak przygotować okłady?

rumianek na oczy fot. Adobe Stock, udra11
Stosowanie rumianku na oczy łagodzi ból, obrzęk i zaczerwienienie, pomaga przy zapaleniu spojówek, jęczmieniu i gradówce. Roślina jest znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych i kojących. Rumianek w postaci okładów na oczy jest bezpieczny, chociaż może wywoływać reakcje alergiczne. Rumianek na oczy może być stosowany u dzieci i dorosłych.
/ 31.07.2023 08:16
rumianek na oczy fot. Adobe Stock, udra11

Spis treści:

 1. Rumianek na oczy – na co pomaga?
 2. Okłady z rumianku na oczy – właściwości
 3. Jak przygotować okłady z rumianku na oczy?
 4. Czy rumianek stosowany na oczy jest bezpieczny?
 5. Rumianek na oczy – stosowanie u dziecka. Czy pomoże na zapalenie spojówek?
 6. Inne okłady na oczy zamiast rumianku

Rumianek na oczy – na co pomaga?

Lecznicze właściwości rumianku znane są od lat. Ta roślina zielna jest ceniona przede wszystkim za działanie przeciwzapalne i kojące. Stosowanie rumianku na oczy może pomóc w takich dolegliwościach, jak:

Rumianek potencjalnie może wspomagać leczenie różnych stanów zapalnych i podrażnień w obrębie oczu. Może być przydatny przy urazach, kiedy ktoś trafi nas piłką czy twardym przedmiotem w okolice oka. 

Okłady z rumianku na oczy – właściwości

Rumianek stosowany na oczy:

 • łagodzi stany zapalne (np. przy zapaleniu spojówek, jęczmieniu, gradówce),
 • działa antybakteryjnie,
 • działa przeciwgrzybiczo,
 • przyspiesza gojenie ran,
 • zmniejsza obrzęk,
 • niweluje cienie pod oczami,
 • działa przeciwstarzeniowo.

Okłady z rumianku zmniejszą dolegliwości takie jak pieczenie, szczypanie i ból oczu. Okłady z rumianku poprawiają także wygląd skóry oczu, działając rozświetlająco. 

Jak przygotować okłady z rumianku na oczy?

Oczy można przemywać rumiankiem lub położyć okłady z naparu. Przygotowanie okładów z rumianku na oczy jest bardzo proste. Można użyć gotowych ekspresówek lub suszonych kwiatów rumianku. 

 1. Dwie torebki rumianku albo dwie łyżki suszu zalej 150 ml wrzątku. 
 2. Zaparzaj pod przykryciem przez 5 minut.
 3. Zanurz w naprze dwa sterylne gaziki i delikatnie wyciśnij.
 4. Połóż okłady z rumianku na zamknięte oczy.
 5. Pozostaw rumianek na oczach przez 15-20 minut.

Napar z rumianku na oczy powinien być ciepły, ale nie gorący. Można także stosować zimne okłady z rumianku, jeśli zależy nam na zmniejszeniu obrzęku. Wówczas trzeba napar schłodzić w lodówce. Rumianek jest składnikiem wielu kosmetyków, m.in. kremów pod oczy i w tej formie też warto go stosować.

Czy rumianek stosowany na oczy jest bezpieczny?

Rumianek stosowany na oczy zazwyczaj nie szkodzi i jest uważany za bezpieczny. Zdarzają się jednak reakcje uczuleniowe. W jednej z prac opublikowanych w piśmie Annals of Allergy, Asthma & Immunology wskazano, że przemywanie oczu herbatą rumiankową może wywołać alergiczne zapalenie spojówek. Objawy to: pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie oczu, ich świąd, nadwrażliwość na światło i obrzęk. Jeśli po stosowaniu rumianku na oczy objawy się nasilają albo pojawiają nowe, to należy przerwać kurację i udać się do lekarza. 

Rumianek na oczy – stosowanie u dziecka. Czy pomoże na zapalenie spojówek?

Rumianek może być bezpiecznie stosowany u dzieci, jednak zdarzają się reakcje uczuleniowe, dlatego wskazana jest czujność. W przypadku zapalenia spojówki lub ropnej wydzieliny z oka u dziecka można przemyć oczy naparem z rumianku. Nie stosować, gdy objawy się nasilą. Do przemywania oczu używa się też roztworu soli fizjologicznej. Najlepiej skontaktować się z pediatrą. 

Inne okłady na oczy zamiast rumianku

Z powodzeniem można stosować też inne rośliny zielne w formie okładów na oczy. Sprawdzą się świetlik, mniszek, szałwia, arnika, koper włoski, a nawet zwykła czarna herbata. 

Okłady na oczy z ziela świetlika

Ziele świetlika zmniejsza zmęczenie i zaczerwienienie oczu, warto je stosować w przypadku alergii, zapalenia spojówek, jęczmienia na oku.

Okłady z ziela świetlika na oczy zmniejszą widoczność naczynek i rozjaśnią cienie.

 1. Łyżeczkę suszonego ziela zalej szklanką wrzątku.
 2. Parz 10 minut, zanurz waciki i przyłóż je do oczu.
 3. Po 15 minutach zdejmij je i umyj twarz.

Okłady na oczy z kopru włoskiego

Na sińce pod oczami, opuchliznę i inne podobne dolegliwości, pomoże koper włoski. Ziołowy okład z kopru włoskiego nawilża, odżywia i łagodzi.

 1. Łyżkę suszonego kopru zalej wrzątkiem.
 2. Zagotuj, wystudź.
 3. Zanurz wacik i połóż na powieki na 15 minut.

Okłady z czarnej herbaty

Czarna herbata ma działanie antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe, a także przeciwzapalne. Pomoże na zmęczone oczy i łagodne stany zapalne. 

 1. Łyżkę suszonej herbaty zalej 150 ml wrzątku i zaparzaj przez 5 minut.
 2. Zanurz waciki w naparze i połóż na zamknięte oczy.
 3. Pozostaw okłady na oczach przez 15-20 minut.

Źródła:

Chamomile, National Center for Complementary and Integrative Health, www.nccih.nih.gov/health/chamomile,

Subiza J, Subiza JL, Alonso M, Hinojosa M, Garcia R, Jerez M, Subiza E. Allergic conjunctivitis to chamomile tea. Ann Allergy. 1990 Aug;65(2):127-32,

Srivastava JK, Shankar E, Gupta S. Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future. Mol Med Rep. 2010 Nov 1;3(6):895-901. doi: 10.3892/mmr.2010.377,

McKay DL, Blumberg JB. A review of the bioactivity and potential health benefits of chamomile tea (Matricaria recutita L.). Phytother Res. 2006 Jul;20(7):519-30. doi: 10.1002/ptr.1900

Czytaj także:
Domowe sposoby na jęczmień – 6 polecanych metod
Domowe sposoby na gradówkę. Jak pozbyć się guzka na powiece?
Przyczyny bólu oka. Poznaj 10 możliwych dolegliwości i metody ich leczenia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA