rumianek na oczy fot. Adobe Stock

Rumianek na oczy i inne okłady

Rumianek na oczy łagodzi ból i zaczerwienienie, świetlik pomaga na zapalenie spojówek i jęczmień na oku. Ziołowe okłady na oczy z ziela świetlika, rumianku i kopru włoskiego pomogą też na piekące oczy.
Marta Wilczkowska / 19.02.2021 14:34
rumianek na oczy fot. Adobe Stock

Gdy oczy pieką, szczypią i bolą, dolegliwości zmniejszą ziołowe okłady. Połóż rumianek na oczy lub zrób kompres z ziela świetlika albo kopru włoskiego.

Spis treści:

  1. Rumianek na oczy
  2. Okłady na oczy z ziela świetlika
  3. Okłady na oczy z kopru włoskiego

Rumianek na oczy

Lecznicze właściwości rumianku znane są od lat. Rumianek na oczy łagodzi stany zapalne (np. przy zapaleniu spojówek), działa antybakteryjnie i przeciwstarzeniowo.

Okłady z rumianku poprawiają także wygląd skóry oczu, działając rozświetlająco. Jeśli twoim problemem są cieni i worki pod oczami, przygotuj okłady z rumianku:

  1. Łyżkę suszu zalej szklanką wrzątku.
  2. Odczekaj 15 minut, zanurz w naparze waciki i połóż je na 20 minut na oczy.

Napar z rumianku na oczy powinien być ciepły, ale nie gorący. Rumianek jest składnikiem wielu kosmetyków, m.in. kremów pod oczy i w tej formie też warto go stosować.

Okłady na oczy z ziela świetlika

Ziele świetlika zmniejsza zmęczenie i zaczerwienienie oczu, warto je stosować w przypadku alergii, zapalenia spojówek, jęczmienia na oku.

Okłady z ziela świetlika na oczy zmniejszą widoczność naczynek i rozjaśnią cienie.

  1. Łyżeczkę suszonego ziela zalej szklanką wrzątku.
  2. Parz 10 minut, zanurz waciki i przyłóż je do oczu.
  3. Po 15 minutach zdejmij je i umyj twarz.

Okłady na oczy z kopru włoskiego

Na sińce pod oczami, opuchliznę i inne podobne dolegliwości, pomoże koper włoski. Ziołowy okład z kopru włoskiego nawilża, odżywia i łagodzi.

  1. Łyżkę suszonego kopru zalej wrzątkiem.
  2. Zagotuj, wystudź.
  3. Zanurz wacik i połóż na powieki na 15 minut.

Artykuł został pierwotnie opublikowany 25.04.2013 na zlecenie Edipresse na podstawie tekstu zamieszczonego w Pani Domu”.

Czytaj więcej:
Przekrwione oczy - przyczyny i leczenie
Domowe sposoby na opuchnięte powieki

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!