Jak rozpoznać objawy syndromu widzenia komputerowego?
Objawy pojawiają się po kilku godzinach spędzonych przed monitorem. Zwykle są to:
- przesuszenie śluzówki oka,
- bóle głowy,
- niewyraźne widzenia,
- ból szyi i barków.
Dolegliwości te wywołuje zarówno ciepło wydzielane przez komputer jak i emitowane przez niego pole elektrostatyczne. Do tego dochodzi nieprawidłowa pozycja w czasie pracy i złe oświetlenie. To wystarczy, by przesiadywanie przed monitorem zmieniło się w koszmar. Całkiem niepotrzebnie! Bo wystarczy kilka prostych zasad, by uniknąć tych dolegliwości.
Sprawdź: prawidłowa postawa przy komputerze
Jak pokonać syndrom widzenia komputerowego?
Stosuj krople nawilżające
Czyli tzw. sztuczne łzy – do kupienia bez recepty w każdej aptece. Zakraplaj nimi oczy zawsze gdy poczujesz szczypanie. Jeśli regularne stosowanie tego typu preparatu nie przyniesie ulgi, idź do okulisty. Trzeba sprawdzić, czy oczy wydzielają odpowiednią ilość łez i czy ich skład jest właściwy.
Zmniejsz odblask
Jeśli na wyłączonym monitorze widzisz odbicia światła, to znaczy, że jest on źle ustawiony i oczy szybko męczą się, gdy czytasz informacje z ekranu. Zmień więc kąt ustawienia monitora, zasłoń okna lub wyłącz jaskrawe oświetlenie itp.
Patrz jak trzeba
Czasami problemem jest zła technika korzystania z ekranu, m.in. nadmierne wpatrywanie się w niego. Jeśli chcesz oszczędzać oczy, co kilka minut przenoś wzrok na jakiś przedmiot, który jest w oddali. I mrugaj! To nawilża i oczyszcza oczy oraz rozluźnia mięśnie twarzy i czoła.
Patrz w ciemność
2-3 razy dziennie wykonuj takie ćwiczenie: zasłoń oczy środkiem dłoni (tak, by palce skrzyżowały się na czole). Siedź z łokciami opartymi o stół. Poczekaj, aż zobaczysz czerń.
Zadbaj o dietę
Sięgaj po preparaty zawierające np. wyciąg z borówki czernicy, która zmniejsza zmęczenie spowodowane pracą z ekranem.
Więcej o o zdrowiu oczu:
9 najczęstszych przyczyn bólu oczu
Co robić, gdy coś wpadnie do oka?
Jak wyczytać chorobę z tęczówki oka?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!