Ile czasu odrasta paznokieć? Pierwsza pomoc przy zerwanym paznokciu

ile odrasta paznokieć fot. Adobe Stock, tomatoko
Zerwany lub naderwany paznokieć to częste powikłanie po urazie, zmiażdżeniu, zahaczeniu o jakiś przedmiot podczas upadku. W większości przypadków paznokieć z czasem odrasta. Na nowy paznokieć trzeba poczekać od pół roku do ponad roku. Okolica uszkodzonego paznokcia jest narażona na groźne infekcje, dlatego uraz trzeba opatrzyć, a często konieczna jest wizyta u lekarza.
/ 16.05.2024 08:55
ile odrasta paznokieć fot. Adobe Stock, tomatoko

Spis treści:

 1. Ile czasu odrasta paznokieć?
 2. Postępowanie przy zerwanym paznokciu
 3. Jak zabezpieczyć palec bez paznokcia?
 4. Zerwany paznokieć - kiedy jechać do lekarza?
 5. Czy zerwany paznokieć odrośnie?
 6. Rana po zerwanym paznokciu – jak długo się goi?
 7. Naderwany paznokieć – jak postępować?
 8. Jak wygląda palec bez paznokcia?

Ze względu na swoje umiejscowienie, paznokcie są narażone na różne rodzaje urazów. Do zerwania paznokcia dochodzi, gdy zaczepi on o jakiś przedmiot i zostanie gwałtownie pociągnięty (na przykład podczas upadku i próby chwycenia się). Do odwarstwienia się paznokcia może doprowadzić również uraz zmiażdżeniowyRzadziej do tego typu powikłań dochodzi przy odcięciu paznokcia za pomocą noża lub urządzenia mechanicznego. 

Ile czasu odrasta paznokieć?

Paznokieć może odrosnąć, jeśli nie ma poważnych zmian w jego podstawie. Czas odrastania paznokcia u ręki to ok. 6 miesięcy. Dłużej odrasta paznokieć palca stopy. W tym przypadku czas do pełnego wyrośnięcia to kilkanaście miesięcy (czasami dłużej niż rok). Przy czym trzeba pamiętać, że czas odnowy paznokcia zależy od różnych czynników np. wieku, rodzaju urazu  czy stanu zdrowia.

Postępowanie przy zerwanym paznokciu

Jeśli uraz paznokcia jest niewielki i nie towarzyszy mu skaleczenie lub złamanie, może być opatrzony w domu.

 1. W pierwszej kolejności trzeba usunąć z palców biżuterię, szczególnie pierścionki i bransoletki, które w przypadku rozwinięcia obrzęku będą zaburzać ukrwienie ręki.
 2. Jeżeli wystąpiło krwawienie, powinniśmy zatamować je jałowym gazikiem przez delikatny ucisk, a następnie dokładnie ocenić ranę.
 3. Leczenie przeciwbólowe zazwyczaj ogranicza się do dostępnych bez recepty leków (np. paracetamol).
 4. Zranioną kończynę należy trzymać powyżej poziomu serca, by zmniejszyć ryzyko rozwoju obrzęku.

Jak zabezpieczyć palec bez paznokcia?

Jeśli paznokieć został całkowicie zerwany, należy udać się do lekarza. Ważne jest dbanie o ranę, żeby zapobiec infekcji. Palec po zerwaniu paznokcia należy przed wizytą u specjalisty właściwie zabezpieczyć:

 • Ranę można opłukać pod bieżącą wodą.
 • Jeżeli wystąpiło krwawienie, to można zatamować je gazikiem lub bandażem uciskowym.
 • Następnie ranę należy posmarować maścią antybiotykową i zabandażować palec używając nieprzywierającego bandaża.
 • Bardzo ważna jest ochrona rany, ponieważ łatwo dochodzi do zakażenia w takich przypadkach. Podstawą jest zmienianie opatrunku codziennie. 
 • Przez 2 dni należy unikać działania wody w tym miejscu.
 • Kiedy widać, że rana się zmniejsza i goi prawidłowo, wystarczy opatrywać tylko czubek palca.

Zerwany paznokieć - kiedy jechać do lekarza?

Na ostry dyżur do najbliższego szpitala należy się zgłosić, jeśli wystąpiło całkowite oderwanie paznokcia, krwawienie nie ustaje, pojawiają się objawy zakażenia (obrzęk, stale nasilony lub rosnący ból, ropna wydzielina) lub jeśli rozwija się duży krwiak pod paznokciem. Również każda deformacja powinna zostać obejrzana przez fachowca, by można było wykluczyć złamanie.

 Oderwane części paznokcia lub palca trzeba owinąć w mokry, czysty ręcznik papierowy, włożyć do torebki plastikowej, a torebkę do lodu. Następnie zawieźć pakunek na ostry dyżur. Kończynę należy wcześniej owinąć w czysty ręcznik, by ograniczyć krwawienie.

W przypadku pogryzienia przez zwierzę, które spowodowało oddzielenie paznokcia, również trzeba się skonsultować z lekarzem. Ważnym punktem działania jest sprawdzenie aktualności szczepionki przeciwtężcowej.

Czy zerwany paznokieć odrośnie?

Zerwany paznokieć może zostać naprawiony przez lekarza i wszczepiony ponownieCzasem zdarza się, że nie jest to możliwe i wówczas należy poczekać na odrośnięcie paznokciaZerwany paznokieć nie zawsze odrasta. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeżeli doszło do znacznego uszkodzenia macierzy paznokcia, czyli struktury ukrytej pod wałem paznokciowym, z której wyrasta nowy paznokieć. Jeśli po zerwaniu paznokcia, zauważasz jaśniejszą lub białą tkankę na dole paznokcia, to jest dobry znak i może świadczyć o tym, że macierz nie została uszkodzona – nowy paznokieć może odrosnąć. Tak czy inaczej, w zdecydowanej większości przypadków paznokieć po zerwaniu odrasta.

Rana po zerwanym paznokciu – jak długo się goi?

Rana po zerwaniu paznokcia goi się przez 7-10 dniPoczątkowo na palcu tworzy się krwawiąca rana. To normalny stan rzeczy, lecz może niepokoić. Aby zmniejszyć krwawienie, można delikatnie uciskać miejsce krwawienia czystą gazą lub chusteczką. Palec po zerwaniu paznokcia jest bolesny, może być obrzęknięty. 

Naderwany paznokieć – jak postępować?

W przypadku wystąpienia częściowego oddzielenia fragmentu paznokcia, można go delikatnie usunąć. Gdy paznokieć jest luźny, ale nadal pozostaje w łożysku, można go z powrotem przykleić, jeśli nie ma zanieczyszczenia pod paznokciem. Odradzane jest ciągnięcie za paznokieć i próby usuwania go z łożyska, jeżeli w dużej mierze został naderwany. Należy zastosować maść antybiotykową i opatrunek. 

Jak wygląda palec bez paznokcia?

Na początku po zerwaniu paznokcia na palcu pojawia się rana, która może krwawić. Z czasem w miejscu urazu powstaje blizna, płaska lub wypukła. Jeżeli paznokieć nie odrasta, tworzy się nowa tkanka. Należy pamiętać, że łożysko paznokcia, które jest odsłonięte (nie chroni go płytka paznokciowa) w trakcie gojenia jest szczególnie narażone na infekcje. Dlatego ważne jest zabezpieczenie rany, regularne zmienianie opatrunków oraz higiena tego miejsca. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 15.07.2019.

Czytaj także:
Łuszczyca paznokci – objawy, leczenie i pielęgnacja
Grzybica paznokci – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie, (zdjęcia)
Sprawdź, czy masz grzybicę paznokci!
Onycholiza – od urazu do choroby paznokcia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA