Domowa plomba do zęba. Kiedy i jak używać tymczasowego wypełnienia ubytku?

Domowa plomba do zęba fot. Adobe Stock, SHOTPRIME STUDIO
Domową plombą potocznie nazywa się tymczasowe wypełnienie ubytku w zębie, które można kupić w aptece. Preparat ma formę samoutwardzalnej pasty i służy do uzupełniania dziury w zębie, gdy wypadła plomba lub ząb się ukruszył. Jest to jednak rozwiązanie krótkotrwałe i nie zawsze można zastosować domową plombę.
/ 03.02.2023 15:37
Domowa plomba do zęba fot. Adobe Stock, SHOTPRIME STUDIO

Spis treści:

  1. Domowa plomba do zęba - co to jest i jak działa?
  2. Kiedy można użyć domowej plomby do zęba?
  3. Domowa plomba do zęba - na co uważać
  4. Jak długo można chodzić bez plomby?
  5. Ile kosztuje tymczasowa plomba?

Domowa plomba do zęba - co to jest i jak działa?

W aptekach można kupić preparat do samodzielnego wypełniania ubytków, tzw. domową plombę, a właściwie tymczasowe wypełnienie zęba. Stosuje się je w przypadku braku możliwości pilnego przyjęcia w gabinecie stomatologicznym. 

Domowa plomba to preparat stomatologiczny, który umieszcza się samodzielnie w ubytku w zębie po to, aby ochronić wrażliwe miejsce przed bakteriami, resztkami jedzenia, drażniącymi czynnikami, takimi jak ciepło czy zimno, albo po to, żeby zabezpieczyć policzki i język przed ostrymi krawędziami szkliwa, gdy doszło np. do ukruszenia zęba.

Preparat ma formę pasty (np. na bazie tlenku cynku), który może mieć właściwości bakteriobójcze, łagodnie przeciwbólowe i ułatwiające gojenie. Masa jest nakładana w miejsce ubytku, po czym należy zagryźć zęby, aby wypełnienie dopasowało się do zgryzu, i poczekać minutę. Masa twardnieje tworząc "plombę".

Domowa plomba nie jest rozwiązaniem długotrwałym. Może wypełniać ząb przez maksymalnie miesiąc, a najlepiej jak najkrócej, do czasu wizyty u stomatologa. 

Kiedy można użyć domowej plomby do zęba?

Tymczasowe wypełnienie zęba może się przydać, kiedy nie ma możliwości szybkiego kontaktu z dentystą, np. podczas weekendu, wyjazdu służbowego albo wakacji w innym kraju, gdy:

  • wypadła plomba,
  • ząb się ukruszył i ma ostre krawędzie, które ranią inne tkanki.

Dzięki temu ząb i okoliczne miejsca zostaną zabezpieczone do czasu wizyty u dentysty. 

Sprawdź: Jak zatruć zęba w domu?

Domowa plomba do zęba - na co uważać

Domowej plomby do zęba nie można stosować na odsłoniętą miazgę lub kiedy rozwinął się stan zapalny miazgi, w przypadku bardzo dużych ubytków, silnego bólu zęba lub dużej ruchliwości zęba. W takich sytuacjach trzeba szybko zgłosić się do dentysty.

Gdy w zębie są resztki pokarmu, to zamknięcie go może doprowadzić do stanu zapalnego i zakażenia. Dlatego mimo takiej awaryjnej plomby, trzeba iść do stomatologa jak najszybciej.

Jak długo można chodzić bez plomby?

A może lepiej zrezygnować z tymczasowego wypełnienia, gdy wypadła nam plomba i poczekać do czasu wizyty u dentysty? Czas, w którym nie mamy w ubytku plomby, powinien być ograniczony do minimum. Odkryte wrażliwe tkanki zębowe są narażone na zakażenie, na dostanie się do środka bakterii i resztek jedzenia. Takie miejsce zawsze należy możliwie szybko zabezpieczyć. Najlepiej oczywiście udać się do stomatologa, który zrobi to profesjonalnie, właściwie oczyści tkanki i użyje trwałych materiałów, jednak jeśli nie jest to możliwe, to domowa plomba jest rozwiązaniem polecanym. 

Ile kosztuje tymczasowa plomba?

Domowa plomba kosztuje około 35 zł i można ją kupić w aptece. Jest to preparat gotowy do użytku i można stosować go na zębach stałych i mlecznych. 

Czytaj także:
9 domowych sposobów na ból zęba. Jak sobie poradzić naturalnie?
Amol na ból zęba - jak go używać? Czy jest bezpieczny w ciąży?
Ten tani środek jest polecany na ból zęba. Prawie każdy ma go w domu
Ból zębów po leczeniu kanałowym. Jakie są powikłania po plombowaniu i wyrwaniu zęba?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA