ból zeba, wizyta u dentysty, kobieta na fotelu u dentysty, leczenie kanałowe fot. Adobe Stock

Ból zęba po leczeniu kanałowym + powikłania po ekstrakcji i plombowaniu

Byłaś u dentysty, ale ząb nadal sprawia ci problemy? Czy to normalne? Jak często się zdarza i przede wszystkim, które objawy trzeba po prostu przeczekać, a które świadczą o tym, że potrzebujesz jednak ponownej wizyty? Przeczytaj i działaj, bo samo zażycie środków przeciwbólowych ie zawsze wystarczy.
Diana Ożarowska-Sady / 22.07.2019 08:42
ból zeba, wizyta u dentysty, kobieta na fotelu u dentysty, leczenie kanałowe fot. Adobe Stock

Powikłania związane z leczeniem stomatologicznym mogą wynikać z błędu dentysty, nieodpowiedniego postępowanie pacjenta, ale również z przyczyn niezależnych. Oto tego najczęstsze tego przykłady.

Na skróty:

1. Ból po leczeniu kanałowym

Po endodoncji (czyli leczeniu kanałowym) możesz odczuwać ból zęba lub jego nadwrażliwość przez kilka dni, a czasem nawet miesiąc. To normalne, pod warunkiem, że dolegliwości nie są zbyt dokuczliwe i coraz bardziej słabną.

Ból po leczeniu endodontycznym może pojawić się po kilku miesiącach, a niekiedy po kliku latach od jego zakończenia i jest on sygnałem przetrwałego lub nowo powstałego stanu zapalnego tkanki kostnej w okolicy wierzchołka korzenia. Proces chorobowy toczący się w jego okolicy może ulec zaostrzeniu i przejść w stan ropny. Wówczas dolegliwości bólowe pojawiają się nawet przy samym dotknięciu zęba, towarzyszyć temu może obrzęk i złe samopoczucie. Zmiany zapalne wykryte zbyt późno, szczególnie te toczące się w okolicy górnych zębów trzonowych, mogą powodować odczyny zapalne ze strony zatok szczękowych, a co za tym idzie leczenie jest dużo bardziej skomplikowane
– mówi dr Irmina Materna, dentysta z warszawskiej kliniki stomatologicznej DeClinic.

Do dentysty zgłoś się koniecznie, jeżeli pojawi się:

 • dotkliwy ból – zwłaszcza taki, który się nasila lub nie ustępuje po zażyciu dostępnego bez recepty środka przeciwbólowego. To może być efekt  infekcji, przedostania się materiału wypełniającego kanał do kości, przedziurawienia ścianki lub niedokładnego zaleczenia kanału (i powstania w tym miejscu stanu zapalnego) czy zostawienia w kanale fragmentu złamanego narzędzia. Zależnie od przyczyny dentysta zapisze ci leki (przeciwzapalne lub antybiotyki) lub ponownie otworzy ząb i opracuje kanały;
 • ropień, guzek lub silny obrzęk – to zwykle objaw infekcji bakteryjnej, konieczny będzie antybiotyk.

Ważne: Ryzyko infekcji po leczeniu endodontycznym podnosi także zbyt późne lub nieszczelne odbudowanie korony (bakterie mają wtedy ułatwiony dostęp do korzeni).

Przyczyny bólu

Jak zaznacza doktor Irmina Materna, zmiany zapalne okołowierzchołkowe zwykle powstają na skutek niepoprawnie wykonanego leczenia kanałowego. Przyczyną infekcji bakteryjnej tej okolicy są zwykle:

 • niedopełnione kanały,
 • nieodnalezione kanały dodatkowe,
 • złamane narzędzia,
 • wykonane stopnie,
 • leczenie bez użycia koferdamu i mikroskopu.

Niekiedy przyczyną dolegliwości bólowych może być pęknięcie korzenia. Tego typu sytuacja kliniczna zmuszą nas do usunięcia zęba
– dodaje dr Irmina Materna.

Kiedy ból powinien skłonić do wizyty u lekarza?

Dolegliwości bólowe po leczeniu mogą trwać 2-3 dni, a czasem przedłużają się do 2-3 tygodni.

Pozabiegowe dolegliwości bólowe spowodowane są niczym innym jak podrażnieniem całego aparatu zawieszeniowego zęba. Wiemy, że współczesne leczenie rozpoczynamy i kończymy na jednej wizycie i są to zwykle długie wizyty, podczas których używamy narzędzi maszynowych, intensywnie płuczemy i aktywujemy środki odkażające ultradźwiękami, wypełniamy kanały płynną gutaperką podgrzaną do wysokiej temperatury. Te wszystkie czynniki podrażniają tkanki otaczające korzeń i musi minąć kilka dni zanim sytuacja się unormuje
– mówi dr Irmina Materna.

Warto też pamiętać o odpowiednim dbaniu o ząb po wizycie u stomatologa.

Ważne jest, aby wypełnienie, którym kończymy wizytę endodontyczną, było dobrze dopasowane w zgryzie. Ząb nie może być przeciążony, bo dolegliwości będą większe. Starajmy się nie nagryzać nim twardych pokarmów przez kilka dni po wizycie. Jeśli dolegliwości bólowe mają miejsce, zwykle wystarczą ogólnie dostępne leki przeciwbólowe. Jeśli lekarz zalecił leki przeciwzapalne lub antybiotyk, należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami. Jeśli mimo to ból nie ustępuje lub nasila się, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym
– mówi dr Irmina Materna.

Diagnozowanie i leczenie

Aby zlokalizować i potwierdzić problem, ocenia się stan zęba, przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem i wykonuje się tomografię komputerową.

Te wszystkie informację pozwalają nam na podjęcie decyzji o leczeniu, które zwykle polega na wykonaniu powtórnego leczenia kanałowego (w dzisiejszym czasach pod mikroskopem) i zaopatrzenia zęba w szczelną rekonstrukcję (co jest równie ważne jak samo leczenie kanałowe, bowiem szczelna odbudowa zapobiega mikroprzeciekowi bakterii z jamy ustnej do systemu kanałowego). Pamiętajmy, że tego typu zęby należy regularnie kontrolować radiologicznie, zwykle co 6 miesięcy. W większości zmiany zapalne goją się. Jeśli tak się nie dzieje, nasze leczenie kanałowe rozszerzamy o leczenie chirurgiczne
– tłumaczy dr Irmina Materna.

2. Kłopot z wypełnieniem

„Czy nic pani nie przeszkadza?” – pytają dentyści po dopracowaniu plomby. Jeśli jednak byłaś leczona pod znieczuleniem, jeszcze przez kilka godzin możesz mieć zaburzone czucie w jamie ustne. To utrudnia udzielenie prawidłowej odpowiedzi. Powinnaś jednak wrócić do dentysty, jeśli ząb:

 • ma ostry brzeg – może bowiem podrażniać, a nawet kaleczyć język lub wnętrze policzków;
 • jest za wysoki – jeśli to tylko złudzenie, minie w ciągu kilku dni. Nadal czujesz, że wypełnienie jest za duże? Trzeba to zmienić, bo wystający ząb będzie bardziej podatny na uszkodzenia wynikające z nacisku podczas gryzienia. Poza tym wpływa na tworzenie się wad zgryzu i bóle żuchwy.

Ważne: Zbyt wysoko nie może być włożone nawet samo lekarstwo. Nim ząb zostanie wypełniony plombą, jest bowiem wybitnie narażony na pęknięcie czy ukruszenie. Aby tego uniknąć, poproś dentystę o obniżenie opatrunku. Pamiętaj, aby do zakończenia leczenia nie gryźć twardych rzeczy.

3. Awaria po wyrwaniu

Przez 3–4 dni po ekstrakcji mogą być ci potrzebne środki przeciwbólowe. Nim dziąsło pokryje i wypełni dziurę, może minąć nawet kilka miesięcy. To normalne. Z pewnością jednak pomoc dentysty jest potrzebna, jeżeli:

 • w zębodole nie wytworzył się skrzep (albo np. wypłukał się i dziąsło pokrywa szary nalot) – stan taki określa się mianem suchego zębodołu. Typowym objawem tego powikłania jest bardzo silny, promieniujący do ucha ból. Leczenie trwa ok. 3 tygodni;
 • skrzep ropieje lub brzydko pachnie – to objaw infekcji! Potrzebny będzie antybiotyk;
 • pojawi się silne krwawienie 
(w ciągu doby lub następnych dni) – to może być efekt np. naruszenia naczynia krwionośnego, słabej krzepliwości czy wypłukania skrzepu.

Ważne: O ile to możliwe, nie usuwaj zębów podczas upałów, bo wysoka temperatura zwiększa ryzyko infekcji, krwawienia i wystąpienia opuchlizny.

Pamiętaj! Leczysz się prywatnie? Jeśli problem wynika z błędu dentysty, powinien on go naprawić w ramach wcześniejszej opłaty. W innych wypadkach, a także, gdy pójdziesz do drugiego specjalisty, zapłacisz z własnej kieszeni.

Polecamy!
5 pytań o zatrucie zeba
Jak dobrze myć zęby szczoteczką elektryczną

Irmina Materna
lek.
Irmina Materna
dentysta

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Współwłaścicielka i dyrektor medyczna warszawskiej kliniki stomatologicznej DeClinic, gdzie m.in. kieruje zespołem lekarzy oraz zajmuję się planowaniem wielospecjalistycznych kompleksowych leczeń. Na co dzień przeprowadza zabiegi z zakresu endodoncji mikroskopowej. Wsłuchuje się w potrzeby pacjentów, razem z nimi kreuje ich nowy, wyjątkowy uśmiech. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje, regularnie uczestnicząc w krajowych i zagranicznych szkoleniach.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)