Ból zębów po leczeniu kanałowym. Jakie są powikłania po plombowaniu i wyrwaniu zęba?

ból zębów po leczeniu kanałowym fot. Adobe Stock, Friends Stock
Ból zębów po leczeniu kanałowym, wyrwaniu zęba a nawet założeniu plomby może być normalnym objawem. Czasem jednak to znak, że dentysta popełnił błąd lub wystąpiły powikłania.
Diana Ożarowska-Sady / 28.05.2021 08:42
ból zębów po leczeniu kanałowym fot. Adobe Stock, Friends Stock

Ból zębów po leczeniu kanałowym, ból po wyrwaniu zęba oraz dolegliwości po wypełnieniu ubytku to najczęstsze powikłania związane z leczeniem stomatologicznym. Mogą wynikać z błędu dentysty, nieodpowiedniego postępowania pacjenta, ale również z przyczyn niezależnych.

Spis treści:

  1. Ból zębów po leczeniu kanałowym
  2. Ból zębów po leczeniu kanałowym - kiedy do dentysty?
  3. Przyczyny bólu zębów po leczeniu kanałowym
  4. Zapobieganie bólowi zęba po leczeniu kanałowym
  5. Diagnozowanie i leczenie powikłania po leczeniu kanałowym
  6. Powikłania po wypełnianiu ubytków
  7. Powikłania po wyrwaniu zęba

Ból zębów po leczeniu kanałowym

Po leczeniu kanałowym (czyli endodoncji) możesz odczuwać ból zębów lub tkliwość zęba przez 2-3 dni, a czasem nawet miesiąc. To normalne, pod warunkiem, że dolegliwości nie są zbyt dokuczliwe i słabną z czasem.

Ból zębów po leczeniu kanałowym spowodowany jest wielokrotnie podrażnieniem całego aparatu zawieszeniowego zęba. Współczesne leczenie rozpoczynamy i kończymy na jednej wizycie i są to zwykle długie wizyty, podczas których używamy narzędzi maszynowych, intensywnie płuczemy i aktywujemy środki odkażające ultradźwiękami, wypełniamy kanały płynną gutaperką podgrzaną do wysokiej temperatury. Te wszystkie czynniki podrażniają tkanki otaczające korzeń i musi minąć kilka dni zanim sytuacja się unormuje
– mówi dr Irmina Materna, dentysta z warszawskiej kliniki stomatologicznej DeClinic.

Ból zębów po leczeniu kanałowym, który pojawił się po kilku miesiącach albo kilku latach od zakończenia leczenia, jest sygnałem przetrwałego lub nowo powstałego stanu zapalnego tkanki kostnej w okolicy wierzchołka korzenia. Proces chorobowy może ulec zaostrzeniu i przejść w stan ropny. 

Gdy doszło do komplikacji po dłuższym czasie od leczenia kanałowego, ból pojawia się nawet przy samym dotknięciu zęba. Towarzyszyć temu może obrzęk i złe samopoczucie. Zmiany zapalne wykryte zbyt późno, szczególnie te toczące się w okolicy górnych zębów trzonowych, mogą powodować odczyny zapalne ze strony zatok szczękowych, a co za tym idzie leczenie jest dużo bardziej skomplikowane
– mówi dr Irmina Materna.

Przeczytaj też: Ból zęba - jak sobie z nim radzić w domu? 9 naturalnych sposobów na ból zęba

Kiedy iść do dentysty z bólem zębów po leczeniu kanałowym?

Do dentysty z bólem zęba po leczeniu kanałowym zgłoś się koniecznie, jeżeli pojawi się:

  • silny ból zęba – zwłaszcza taki, który się nasila lub nie ustępuje po zażyciu dostępnego bez recepty środka przeciwbólowego,
  • ropień, guzek lub silny obrzęk w okolicy zęba – to zwykle objaw infekcji bakteryjnej, konieczny będzie antybiotyk.

Przyczyny bólu zębów po leczeniu kanałowym

Silny ból zęba po leczeniu kanałowym, który nie mija, może być efektem infekcji, przedostania się materiału wypełniającego kanał do kości, przedziurawienia ścianki lub niedokładnego zaleczenia kanału (i powstania w tym miejscu stanu zapalnego) czy zostawienia w kanale fragmentu złamanego narzędzia. Zależnie od przyczyny dentysta przepisze leki (przeciwzapalne lub antybiotyki) lub ponownie otworzy ząb i opracuje kanały.

Jak zaznacza dr Irmina Materna, zmiany zapalne okołowierzchołkowe zwykle powstają na skutek niepoprawnie wykonanego leczenia kanałowego. Przyczyną infekcji bakteryjnej tej okolicy są zwykle:

  • niedopełnione kanały,
  • nieodnalezione kanały dodatkowe,
  • złamane narzędzia,
  • wykonane stopnie,
  • leczenie bez użycia koferdamu i mikroskopu.

Co ważne, ryzyko infekcji po leczeniu endodontycznym podnosi także zbyt późne lub nieszczelne odbudowanie korony (bakterie mają wtedy ułatwiony dostęp do korzeni).

Niekiedy przyczyną dolegliwości bólowych może być pęknięcie korzenia. Tego typu sytuacja kliniczna zmusza nas do usunięcia zęba
– mówi dr Irmina Materna.

Jak zapobiegać bólowi zęba po leczeniu kanałowym?

Warto pamiętać o odpowiednim dbaniu o ząb po wizycie u stomatologa, co zmniejsza ryzyko powikłań.

Ważne jest, aby wypełnienie, którym kończymy wizytę endodontyczną, było dobrze dopasowane w zgryzie. Ząb nie może być przeciążony, bo dolegliwości będą większe. Starajmy się nie nagryzać leczonym zębem twardych pokarmów przez kilka dni po wizycie. Jeśli ząb boli, zwykle wystarczą ogólnie dostępne leki przeciwbólowe. Jeśli lekarz zalecił leki przeciwzapalne lub antybiotyk, należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami. Jeśli mimo to ból nie ustępuje lub nasila się, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym
– mówi dr Irmina Materna.

Diagnozowanie i leczenie w przypadku powikłania po leczeniu kanałowym

Aby zlokalizować i potwierdzić przyczynę bólu zęba po leczeniu kanałowym, ocenia się stan zęba, przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem i wykonuje się tomografię komputerową.

Te wszystkie informację pozwalają nam na podjęcie decyzji o leczeniu, które zwykle polega na wykonaniu powtórnego leczenia kanałowego (pod mikroskopem) i zaopatrzeniu zęba w szczelną rekonstrukcję (co jest równie ważne jak samo leczenie kanałowe, bowiem szczelna odbudowa zapobiega mikroprzeciekowi bakterii z jamy ustnej do systemu kanałowego). Pamiętajmy, że tego typu zęby należy regularnie kontrolować radiologicznie, zwykle co 6 miesięcy. W większości zmiany zapalne goją się. Jeśli tak się nie dzieje, nasze leczenie kanałowe rozszerzamy o leczenie chirurgiczne
– tłumaczy dr Irmina Materna.

Powikłania po wypełnianiu ubytków

Gdy wypełnienie ubytków (tzw. plombowanie) było prowadzone pod znieczuleniem, jeszcze przez kilka godzin możemy mieć zaburzone czucie w jamie ustne. Do dentysty należy powrócić, jeśli ząb:

  • ma ostry brzeg – może bowiem podrażniać, a nawet kaleczyć język lub wnętrze policzków,
  • jest za wysoki – jeśli to tylko złudzenie, minie w ciągu kilku dni; jeżeli uczucie, ze wypełnienie jest za duże, nie mija, trzeba to zmienić, bo wystający ząb będzie bardziej podatny na uszkodzenia wynikające z nacisku podczas gryzienia; poza tym wpływa na tworzenie się wad zgryzu i bóle żuchwy.

Ważne: Lekarstwo również nie może być włożone do zęba zbyt wysoko. Nim ząb zostanie wypełniony plombą, jest silnie narażony na pęknięcie czy ukruszenie. Aby tego uniknąć, poproś dentystę o obniżenie opatrunku. Pamiętaj, aby do zakończenia leczenia nie gryźć twardych rzeczy.

Powikłania po wyrwaniu zęba

Przez 3-4 dni po ekstrakcji zęba mogą być potrzebne środki przeciwbólowe. Nim dziąsło pokryje i wypełni dziurę, może minąć nawet kilka miesięcy. To normalne. Z pewnością jednak pomoc dentysty po wyrwaniu zęba jest potrzebna, jeżeli:

  • w zębodole nie wytworzył się skrzep (albo np. wypłukał się i dziąsło pokrywa szary nalot) – stan taki określa się mianem suchego zębodołu; typowym objawem tego powikłania jest bardzo silny, promieniujący do ucha ból; leczenie trwa ok. 3 tygodni,
  • skrzep ropieje lub brzydko pachnie – to objaw infekcji i potrzebny będzie antybiotyk,
  • pojawi się silne krwawienie (w ciągu doby lub następnych dni) – to może być efekt np. naruszenia naczynia krwionośnego, słabej krzepliwości czy wypłukania skrzepu.

O ile to możliwe, nie usuwaj zębów podczas upałów, bo wysoka temperatura zwiększa ryzyko infekcji, krwawienia i wystąpienia opuchlizny.

Jeśli leczysz się prywatnie, a problem wynika z błędu dentysty, powinien on go naprawić w ramach wcześniejszej opłaty. W innych wypadkach, a także, gdy pójdziesz do drugiego specjalisty, zapłacisz z własnej kieszeni.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 14.10.2018.

Czytaj także:
Ból zęba po znieczuleniu i inne powikłania
Implant zęba - co to jest, kiedy wstawiać, cena
Zęby mleczne - ile ich jest i kiedy wypadają mleczaki

Irmina Materna
lek.
Irmina Materna
dentysta

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Współwłaścicielka i dyrektor medyczna warszawskiej kliniki stomatologicznej DeClinic, gdzie m.in. kieruje zespołem lekarzy oraz zajmuję się planowaniem wielospecjalistycznych kompleksowych leczeń. Na co dzień przeprowadza zabiegi z zakresu endodoncji mikroskopowej. Wsłuchuje się w potrzeby pacjentów, razem z nimi kreuje ich nowy, wyjątkowy uśmiech. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje, regularnie uczestnicząc w krajowych i zagranicznych szkoleniach.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA