Gdy rozboli ząb, zawsze należy skonsultować się ze stomatologiem, ponieważ może to być sygnał choroby infekcyjnej toczącej się w jamie ustnej. Wizyta u lekarza nie zawsze jest możliwa w krótkim czasie, dlatego często szukamy doraźnych domowych sposobów na ból zęba. Z naturalnych środków polecane są goździki, czosnek, płukanki z sody lub ziół (np. szałwii), okłady z imbiru czy alkoholu. Wiele osób poleca na ból zęba popularny ziołowy lek w płynie - Amol. Jak go stosować?
Spis treści:
- Kiedy stosować Amol?
- Amol na ból zęba - czy można stosować?
- Jak stosować Amol na ból zęba
- Amol na ból zęba w ciąży
- Przeciwwskazania do stosowania Amolu
Kiedy można stosować Amol?
Amol to tradycyjny ziołowy lek na bazie alkoholu, będący mieszanką olejków eterycznych:
- cytronelowego,
- goździkowego,
- cynamonowego,
- cytrynowego,
- mięty pieprzowej,
- lawendowego.
Zgodnie ze wskazaniami zawartymi w ulotce Amol przyjmuje się doustnie lub stosuje miejscowo na skórę. Zalecany jest na:
- dolegliwości trawienne: wzdęcia, niestrawność – przyjmuje się od 10 do 15 kropli leku rozcieńczonych w płynie lub z cukrem, do 3 razy na dobę,
- złe samopoczucie przy przeziębieniu – niewielką ilość płynu bez rozcieńczania wciera się w bolące miejsce kilka razy na dobę,
- bóle głowy – niewielką ilością płynu można masować kark lub skronie kilka razy na dobę (ale ostrożnie, gdyż preparatu nie powinno się nakładać blisko oczu),
- ból mięśni – niewielką ilość płynu wcierać w bolące miejsce, można stosować kilka razy na dobę,
- ukąszenia i użądlenia owadów (do uśmierzenia swędzenia i bólu) – miejsce po ukąszeniu należy przetrzeć wacikiem nasączonym lekiem.
Korzystne i wszechstronne działanie Amolu wynika z właściwości poszczególnych składników płynu.
Amol na ból zęba - czy można stosować?
Amol jest stosowany na różne dolegliwości od pokoleń. Przydaje się w kryzysowych sytuacjach, zwłaszcza przy dolegliwościach bólowych. Amolu nie powinniśmy nakładać na błony śluzowe, jednak wiele osób poleca go na ból zęba. Dzięki zawartości alkoholu i olejków eterycznych działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Najbezpieczniej będzie przed użyciem rozpuścić Amol w niewielkiej ilości w wodzie. Ziołowy lek można również zastosować na skórę w okolicy chorego zęba. Zadziała wtedy rozgrzewająco i może przynieść ulgę w bólu.
Przeczytaj też: Czy można stosować Amol na ból ucha?
Jak stosować Amol na ból zęba
Amol na ból zęba stosuje się miejscowo. Należy nasączyć wacik płynem (można go rozcieńczyć) i przyłożyć do bolącego miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że jest to tylko doraźny środek, który może złagodzić na pewien czas dolegliwości, ale nie usunie przyczyny problemów z zębami. Aby znaleźć źródło bólu i wyleczyć ewentualną chorobę, należy udać się do stomatologa.
Amol na ból zęba w ciąży
Dolegliwości ciążowe, w tym refluks czy zmiany hormonalne wpływające na środowisko w jamie ustnej, mogą niekorzystnie oddziaływać na zęby. Kobiety ciężarne często skarżą się na ból zębów. Jednocześnie zaleca się w tym czasie ograniczenie do minimum stosowania środków farmakologicznych, dlatego kobiety poszukują bezpieczniejszej naturalnej alternatywy leczenia.
Czy Amol można używać bezpiecznie na ból zębów w trakcie ciąży? Producent leku odradza jego stosowanie u kobiet ciężarnych i karmiących, ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w tej grupie. Warto pamiętać, że dziąsła w tym czasie są wyjątkowo wrażliwe i często krwawią. Lepszym środkiem doraźnym na ból zęba w ciąży będą zimne okłady lub płukanie ust naparem z szałwii. Podstawą jest jednak wizyta u dentysty.
Przeciwwskazania do stosowania Amolu
Amolu nie należy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia ze względu na brak wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu w tej grupie wiekowej. Używanie leku jest odradzane:
- przy uczuleniu na którykolwiek składnik Amolu,
- w astmie oskrzelowej i innych chorobach z silną nadwrażliwością dróg oddechowych,
- wewnętrznie przy niedrożności dróg żółciowych, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, przewlekłych chorobach wątroby, uzależnieniu od alkoholu,
- zewnętrznie na uszkodzoną skórę (np. przy oparzeniach, wypryskach i ranach otwartych), na wysypkę, błony śluzowe oraz w okolicach oczu.
Dobrze też pamiętać, że Amolu nie powinno się stosować pod opatrunkiem ani w postaci szczelnych okładów.
Czytaj także:
Silny ból zęba? Sprawdź, czy i jak można zatruć zęba w domu
Czy wyrywanie zęba boli? Sprawdź, kiedy znieczulenie może nie zadziałać
Ból zębów po leczeniu kanałowym. Jakie są powikłania po plombowaniu i wyrwaniu zęba?
Paradontoza leczenie – sposoby na zapalenie dziąseł
Zioła szwedzkie – zastosowanie, właściwości, skład
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!