Amol na ból zęba - jak go używać? Czy jest bezpieczny w ciąży?

amol na ból zęba fot. Adobe Stock, Africa Studio
Amol ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe, dlatego jest polecany na różne powszechne dolegliwości. Niektórzy polecają Amol na ból zęba. Wystarczy nasączony płynem wacik przykładać do bolącego miejsca. To jednak tylko doraźny środek. Z bólem zęba zawsze należy udać się do stomatologa.
/ 30.12.2022 05:54
amol na ból zęba fot. Adobe Stock, Africa Studio

Gdy rozboli ząb, zawsze należy skonsultować się ze stomatologiem, ponieważ może to być sygnał choroby infekcyjnej toczącej się w jamie ustnej. Wizyta u lekarza nie zawsze jest możliwa w krótkim czasie, dlatego często szukamy doraźnych domowych sposobów na ból zęba. Z naturalnych środków polecane są goździki, czosnek, płukanki z sody lub ziół (np. szałwii), okłady z imbiru czy alkoholu. Wiele osób poleca na ból zęba popularny ziołowy lek w płynie - Amol. Jak go stosować? 

Spis treści:

 1. Kiedy stosować Amol?
 2. Amol na ból zęba - czy można stosować?
 3. Jak stosować Amol na ból zęba
 4. Amol na ból zęba w ciąży
 5. Przeciwwskazania do stosowania Amolu

Kiedy można stosować Amol?

Amol to tradycyjny ziołowy lek na bazie alkoholu, będący mieszanką  olejków eterycznych:

 • cytronelowego,
 • goździkowego,
 • cynamonowego,
 • cytrynowego,
 • mięty pieprzowej,
 • lawendowego.

Zgodnie ze wskazaniami zawartymi w ulotce Amol przyjmuje się doustnie lub stosuje miejscowo na skórę. Zalecany jest na:

 • dolegliwości trawienne: wzdęcia, niestrawność – przyjmuje się od 10 do 15 kropli leku rozcieńczonych w płynie lub z cukrem, do 3 razy na dobę,
 • złe samopoczucie przy przeziębieniu – niewielką ilość płynu bez rozcieńczania wciera się w bolące miejsce kilka razy na dobę,
 • bóle głowy – niewielką ilością płynu można masować kark lub skronie kilka razy na dobę (ale ostrożnie, gdyż preparatu nie powinno się nakładać blisko oczu),
 • ból mięśni – niewielką ilość płynu wcierać w bolące miejsce, można stosować kilka razy na dobę,
 • ukąszenia i użądlenia owadów (do uśmierzenia swędzenia i bólu) – miejsce po ukąszeniu należy przetrzeć wacikiem nasączonym lekiem. 

Korzystne i wszechstronne działanie Amolu wynika z właściwości poszczególnych składników płynu. 

Amol na ból zęba - czy można stosować?

Amol jest stosowany na różne dolegliwości od pokoleń. Przydaje się w kryzysowych sytuacjach, zwłaszcza przy dolegliwościach bólowych. Amolu nie powinniśmy nakładać na błony śluzowe, jednak wiele osób poleca go na ból zęba. Dzięki zawartości alkoholu i olejków eterycznych działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Najbezpieczniej będzie przed użyciem rozpuścić Amol w niewielkiej ilości w wodzie. Ziołowy lek można również zastosować na skórę w okolicy chorego zęba. Zadziała wtedy rozgrzewająco i może przynieść ulgę w bólu. 

Przeczytaj też: Czy można stosować Amol na ból ucha?

Jak stosować Amol na ból zęba

Amol na ból zęba stosuje się miejscowo. Należy nasączyć wacik płynem (można go rozcieńczyć) i przyłożyć do bolącego miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że jest to tylko doraźny środek, który może złagodzić na pewien czas dolegliwości, ale nie usunie przyczyny problemów z zębami. Aby znaleźć źródło bólu i wyleczyć ewentualną chorobę, należy udać się do stomatologa. 

Amol na ból zęba w ciąży

Dolegliwości ciążowe, w tym refluks czy zmiany hormonalne wpływające na środowisko w jamie ustnej, mogą niekorzystnie oddziaływać na zęby. Kobiety ciężarne często skarżą się na ból zębów. Jednocześnie zaleca się w tym czasie ograniczenie do minimum stosowania środków farmakologicznych, dlatego kobiety poszukują bezpieczniejszej naturalnej alternatywy leczenia.

Czy Amol można używać bezpiecznie na ból zębów w trakcie ciąży? Producent leku odradza jego stosowanie u kobiet ciężarnych i karmiących, ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w tej grupie. Warto pamiętać, że dziąsła w tym czasie są wyjątkowo wrażliwe i często krwawią. Lepszym środkiem doraźnym na ból zęba w ciąży będą zimne okłady lub płukanie ust naparem z szałwii. Podstawą jest jednak wizyta u dentysty.

Przeciwwskazania do stosowania Amolu

Amolu nie należy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia ze względu na brak wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu w tej grupie wiekowej. Używanie leku jest odradzane:

 • przy uczuleniu na którykolwiek składnik Amolu,
 • w astmie oskrzelowej i innych chorobach z silną nadwrażliwością dróg oddechowych,
 • wewnętrznie przy niedrożności dróg żółciowych, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, przewlekłych chorobach wątroby, uzależnieniu od alkoholu,
 • zewnętrznie na uszkodzoną skórę (np. przy oparzeniach, wypryskach i ranach otwartych), na wysypkę, błony śluzowe oraz w okolicach oczu.

Dobrze też pamiętać, że Amolu nie powinno się stosować pod opatrunkiem ani w postaci szczelnych okładów. 

Czytaj także:
Silny ból zęba? Sprawdź, czy i jak można zatruć zęba w domu
Czy wyrywanie zęba boli? Sprawdź, kiedy znieczulenie może nie zadziałać
Ból zębów po leczeniu kanałowym. Jakie są powikłania po plombowaniu i wyrwaniu zęba?
Paradontoza leczenie – sposoby na zapalenie dziąseł
Zioła szwedzkie – zastosowanie, właściwości, skład

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA