Stabilizacja kręgosłupa po wypadku komunikacyjnym/fot. Fotolia

Jak zadbać o bezpieczeństwo gapiów podczas wypadku?

Wypadek drogowy, porażenie prądem, pożar, wyciek substancji toksycznych – w tych i innych sytuacjach należy nie tylko zabezpieczyć bezpośrednie ofiary zdarzenia, lecz także zadbać o gapiów stojących w pobliżu, których życie może być zagrożone. Warto wiedzieć, co zrobić, by nie mnożyć poszkodowanych.
/ 03.11.2011 14:13
Stabilizacja kręgosłupa po wypadku komunikacyjnym/fot. Fotolia

Wypadek samochodowy

Jeśli będziesz miał do czynienia z wypadkiem samochodowym, zadbaj o ustawienie trójkątów ostrzegawczych, które ochronią miejsce zdarzenia. Oprócz poszkodowanych, w przestrzeni tej mogą znajdować się inni pasażerowie pojazdów lub osoby, które zatrzymały się, by pomóc, ale nie wiedzą jak. Warto zebrać gapiów w jednym miejscu i każdemu dać zajęcie lub wyznaczyć opiekuna, który zajmie się człowiekiem w szoku do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Zobacz też: Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Spięcie instalacji elektrycznej

W przypadku wadliwego działania prądu, najlepiej jest wyłączyć całą instalację elektryczną. Powinna to zrobić osoba, która dokładnie zna obsługę wyłącznika.

Pożar jest sytuacją szczególną. Pamiętaj o sprawnej ewakuacji osób biorących udział w pożarze. Powinny one zebrać się w charakterystycznym miejscu. Wyznacz osobę odpowiedzialną za wszystkich, a sam zajmij się najbardziej poszkodowanymi.

Zagrożenia podczas akcji

Okoliczności zdarzenia, jak również sama akcja ratunkowa, mogą wywołać zagrożenie dla osób pomagających i gapiów. Pamiętaj, by wszyscy, którzy dotykają poszkodowanych mieli założone rękawiczki jednorazowe. Jeśli używasz defibrylatora, zawsze dokładnie sprawdzaj, czy któryś z gapiów nie dotyka przypadkowo lub celowo osoby defibrylowanej. Może zdarzyć się to również w czasie szoku wśród lżej rannych, szczególnie jeśli są oni emocjonalnie związani z poszkodowanym.

Zobacz też: Powszechne błędy w udzielaniu pierwszej pomocy (Galeria)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!