Ostry ból głowy – kiedy do neurologa?

„Weekendowe bóle głowy” wydają się pojawiać w sytuacjach paradoksalnych – w czasie, kiedy dochodzi do odprężenia organizmu
Wystąpienie ostrego bólu głowy jest objawem bardzo niepokojącym. Jeśli dodatkowo towarzyszą mu zaburzenia świadomości lub wymioty, może okazać się przejawem bardzo groźnej choroby mózgu lub naczyń mózgowych! Kiedy zatem należy udać się do neurologa?
/ 27.10.2010 12:53
„Weekendowe bóle głowy” wydają się pojawiać w sytuacjach paradoksalnych – w czasie, kiedy dochodzi do odprężenia organizmu

 80 typów bólów głowy

Według klasyfikacji opracowanej przez Międzynarodowe Towarzystwo Bólów Głowy wyróżnia się około 80 typów różnorodnych bólów głowy. Spośród nich najczęściej występują tzw. samoistne bóle głowy, do których zalicza się m.in. migrena i napięciowe bóle głowy. Są to stany nie stanowiące zagrożenia życia.

Zobacz też: Jakie są przyczyny bólu w klat piersiowej?

Bóle objawowe

Nieznacznie rzadsze w populacji są tzw. bóle głowy objawowe. Zalicza się do nich m.in. bóle związane z chorobami naczyniowymi, mózgu oraz bóle pourazowe.

Warto zapamiętać, że ostre bóle głowy są najczęściej przejawem bólów objawowych, czyli ich przyczyna może dotyczyć układu nerwowego, naczyniowego, być wynikiem urazu lub infekcji.

Są to sytuacje o tyle niebezpieczne, że mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia!

Przykładem jest sytuacja, gdy ostremu bólowi głowy towarzyszą silne wymioty i zaburzenia świadomości. Wskazuje to na zwiększenie ciśnienia śródczaszkowego, co może być powikłaniem obrzęku mózgu lub krwawienia śródczaszkowego w wyniku pękniętego tętniaka.

W obydwu przypadkach istnieje realne zagrożenie życia!

Zobacz też: Co zrobić gdy ktoś zemdleje?

Gdy ból głowy jest niebezpieczny

Dlatego szczególną uwagę należy zachować w następujących przypadkach:

  • ostry ból głowy występuje pierwszy raz w życiu;
  • jest związany z wysiłkiem fizycznym, nagłą zmianą pozycji ciała lub kaszlem;
  • jego intensywność narasta w czasie;
  • dodatkowo występują nudności, wymioty, zaburzenia mowy, pamięci, świadomości;
  • występują objawy neurologiczne (opadnięcie kącika ust, porażenia) chory ma powyżej 50 lat;
  • wystąpienia ostrego bólu głowy było poprzedzone urazem.

Są to sytuacje, gdzie może istnieć realne zagrożenie życia. Z tego powodu, jeśli dojdzie do ich wystąpienia, należy zgłosić się na ostry dyżur neurologiczny!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA