Jak działa GOPR?
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, czyli GOPR, to stowarzyszenie, które dba o bezpieczeństwo turystów na terenie polskich gór.
Każdy turysta, zanim wybierze się w góry, powinien wiedzieć jak wezwać pomoc.
Przede wszystkim musi znać ratunkowy numer telefonu (601 100 300) oraz poznać międzynarodowy sygnał wzywania pomocy, który polega na sześciokrotnym powtarzaniu dowolnego sygnału dźwiękowego lub optycznego w ciągu minuty. O innych ważnych informacjach przeczytasz w poniższym artykule.
Sprawdź: Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – jak działa GOPR?
Czym jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR)?
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe to instytucja ratownictwa medycznego świadcząca usługi lotniczego transportu sanitarnego. LPR jest wysyłane w przypadkach, kiedy potrzebna jest błyskawiczna pomoc lub miejsce wypadku jest trudno dostępne. O wezwaniu LPR-u decyduje lekarz opiekujący się pacjentem.
W skład zespołu wchodzą:
- pilot,
- lekarz,
- ratownik medyczny lub pielęgniarka.
Sprawdź: Jak działa lotnicze pogotowie ratunkowe?
Jak działa Brzegowa Stacja Ratownicza?
Brzegowe Stacje Ratownicze podlegają Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa.
Ratownicy dyżurują przez całą dobę i są gotowi w każdej chwili ruszyć na ratunek.
Do zadań ratowników należą:
- udzielanie pierwszej pomocy osobom, które miały wypadek na morzu lub obszarze przybrzeżnym,
- poszukiwanie rozbitków,
- pomoc osobom, które np. utknęły na mieliźnie,
- usuwanie zanieczyszczeń.
Sprawdź: Na czym polega praca brzegowej stacji ratunkowej?
Jakie są oznaczenia karetek?
Karetki są oznaczone symbolami literowymi. Pozwala to kierowcom i pacjentom na ich szybkie zidentyfikowanie. W ostatnich latach dokonano zmiany w oznaczeniach, dlatego obecnie możemy spotkać karetki oznaczone wg starych i nowych zasad. Według nowych zasad karetki są oznaczone następująco:
- karetki specjalistyczne – „S”, wysyłane są w stanach nagłego zagrożenia życia;
- karetki podstawowe – „P”, w ich składzie osobowym nie ma lekarza, przeznaczone do przewozu pacjentów i podstawowych akcji ratunkowych;
- karetki neonatologiczna – „N”, służy do przewozu dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia.
Sprawdź: Kto pomaga, czyli rodzaje zespołów pogotowia ratunkowego
Co warto wiedzieć o psach ratowniczych?
Pomoc psów ratowniczych w poszukiwaniu ludzi jest nieoceniona. Potrafią odnaleźć człowieka przysypanego lawiną śnieżną nawet na głębokości 6 metrów. Jednak szkolenie psów ratowniczych jest procesem długotrwałym. Nie każdy pies może zostać ratownikiem.
Po pierwsze psy lawinowe wybierane są spośród takich ras, jak np. bernardyny czy owczarki niemieckie. Po drugie psy muszą przejść test Campbella, którego pozytywny wynik pozwala na rozpoczęcie szkolenia. Więcej informacji o psach ratowniczych można znaleźć w poniższym artykule.
Sprawdź: Pies ratowniczy, czyli nadzieja na czterech łapach
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!