Tracheotomia - co to za zabieg i kiedy się go robi?

tracheotomia fot. Adobe Stock
Tracheotomię wykonuje się, aby udrożnić drogi oddechowe. Polega na rozcięciu tchawicy i umieszczeniu w szyi rurki umożliwiającej oddychanie. Ten zabieg często ratuje życie np. ofiarom wypadków.
Małgorzata Germak / 15.01.2020 10:31
tracheotomia fot. Adobe Stock

Na skróty:

Co to jest tracheotomia?

Tracheotomia zaliczana jest do zabiegów otolaryngologicznych. Jest jedną z najstarszych interwencji chirurgicznych - wzmianki o tej technice sięgają starożytności. Jako pierwszy wykonał ją Asklepiades. Dziś jest popularną metodą udrożniania dróg oddechowych, najczęściej zabieg wykonywany jest w szpitalu.

Rodzaje tracheotomii:

  • nagła - zabieg w trybie pilnym wykonuje się, aby ratować zagrożone życie,
  • nienagła - to zabieg planowany.

W zależności od miejsca nacięcia tchawicy tracheotomia może być górna, dolna lub środkowa.

Tracheotomia - jak wygląda zabieg?

Nacina się skórę szyi poniżej chrząstki krtani, potem przecina się mięśnie, odsłaniając tchawicę. Następnie skalpelem robi się niewielki otwór w chrząstce, przez który wprowadzana jest tracheotomijna rurka.

Celem zabiegu jest zapewnienie dopływu powietrza do płuc, pomijając nos i gardło. Gdy niezbędne jest prowadzenie sztucznego oddychania, rurkę umieszcza się w respiratorze (zobacz, jak wykonać sztuczne oddychanie).

Zabieg tracheotomii wykonuje się u osób z oparzeniami dróg oddechowych, ciężkimi urazami twarzoczaszki, porażeniem fałdów głosowych, zalegającą wydzieliną oskrzelową, obrzękiem krtani, czyli generalnie w sytuacjach, gdy pacjent nie może samodzielnie oddychać przez nos i usta.

Powikłania po tracheotomii

Choć jest to zabieg ratujący życie, może też mieć groźne dla zdrowia i życia powikłania. W wyniku tracheotomii może dojść do:

  • uszkodzenia lub zwężenia tchawicy,
  • uszkodzenia nerwu krtaniowego,
  • odmy,
  • przetoki przełykowej,
  • nadmiernego krwawienia z tchawicy,
  • wysunięcia rurki,
  • zakażenia bakteryjnego.

Więcej o zabiegach ratujących życie:Resuscytacja krążeniowo-oddechowa - zobacz, jak udzielić pomocyEpilepsja – czego nie robić w trakcie napadu padaczkowego?Jak pomóc, gdy ktoś ma wstrząs anafilaktyczny?Wypadek samochodowy - pierwsza pomoc w 4 krokach

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA