Numer alarmowy 112
W Polsce oraz na terenie całej Unii Europejskiej działa numer alarmowy 112. Telefonując na ten numer dodzwonimy się do najbliższej jednostki straży pożarnej lub policji. Połączenie jest bezpłatne, może być realizowane zarówno z telefonu komórkowego, jak i stacjonarnego. Jest to najszybsza forma wezwania pomocy. Dyspozytor odbierający wezwanie połączy nas z odpowiednią służbą ratunkową (pogotowiem, policją lub strażą pożarną).
Inne ważne numery
997 – policja
998 – straż pożarna
999 – pogotowie ratunkowe
601 100 100 – numer Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (połączenie z każdego telefonu komórkowego bez względu na operatora)
601 100 300 – numer komórkowy Górskiego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
986 - straż miejska
723986112 – SMS do straży miejskiej dla osób głuchoniemych
994 - pogotowie wodociągowo-kanalizacyjne
993 - pogotowie ciepłownicze
992 - pogotowie gazowe
991 - pogotowie energetyczne
Sprawdź: Kiedy wzywać pomoc?
Pamiętaj! Pomoc możesz wezwać przez wszystkie rodzaje telefonów (stacjonarne, komórkowe, automaty miejskie). Wystarczy wybrać sam numer. Nie trzeba wpisywać prefiksów, numerów kierunkowych czy zera.
Połączenia z ogólnodostępnymi numerami alarmowymi są bezpłatne. Dzwoniąc z automatu na ulicy na numery ratunkowe nie potrzebujemy karty telefonicznej – po prostu wybieramy numer i dzwonimy.
Nie bądźmy biernymi widzami. Gdy jesteśmy świadkami wypadku, nie oglądajmy się na innych – natychmiast wezwijmy pomoc. Od szybkiego powiadomienia odpowiednich służb o wypadku, zależy powodzenie akcji ratunkowej.
Polecamy: Apteczka pierwszej pomocy
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!