Co robić, gdy ktoś się czymś zatruje?
W przypadku zatrucia postępuj według poniższego schematu.
- Podstawowym zadaniem jest przede wszystkim sprawienie, by poszkodowany nie był dłużej narażony na niebezpieczeństwo, np. poprzez wyniesienie go z miejsca skażenia.
- Następnie trzeba zadbać o podtrzymanie podstawowych czynności życiowych.
- Kolejnym etapem jest usunięcie tej pozostałości trucizny, która się jeszcze nie wchłonęła, poprzez m.in.: obfite przemywanie skażonej skóry lub spojówek, prowokowanie wymiotów w przypadku pewnych rodzajów trucizn spożytych drogą doustną, podanie środków przeczyszczających.
- Na końcu należy poszkodowanego zawieźć do szpitala lub wezwać pogotowie. Zabiegi wykonywane na etapie szpitalnym mają na celu przyspieszyć usuwanie trucizny z organizmu, a mogą obejmować takie czynności jak:
- płukanie żołądka,
- diureza forsowana,
- dializa otrzewnowa,
- dializa zewnątrzustrojowa (hemodializa),
- hemoperfuzja,
- plazmafereza.
Nie wolno prowokować wymiotów u osób nieprzytomnych, z drgawkami, w przypadku zatruć substancjami łatwo pieniącymi się (mydła, szampony, detergenty), substancjami żrącymi czy rozpuszczalnikami organicznymi.
Zobacz też: Zatrucia i trucizny - vademecum
Ośrodki ostrych zatruć
Ośrodki ostrych zatruć (regionalne ośrodki toksykologiczne) to placówki zajmujące się udzielaniem informacji toksykologicznej oraz leczeniem przypadków ciężkich zatruć. Znajdują się w dużych miastach Polski i pełnią całodobowe dyżury informacyjne, lekarskie oraz laboratoryjne.
Zobacz też: Czym są trucizny?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!