Odbierz część niewykorzystanego urlopu
Zgodnie z przepisami choroba uniemożliwia pracownikowi skorzystanie z prawa do corocznego, nieprzerwanego i płatnego odpoczynku.
Jeżeli pracownik zachoruje na urlopie, powinien poinformować o tym pracodawcę. Czasem o formie przekazania informacji mówią przepisy zakładowe. Jeśli takich wytycznych nie ma, pracodawcę można poinformować telefonicznie lub przez inną osobę nie później niż w drugim dniu nieobecności.
Zgodnie z art. 166 Kodeksu pracy pracodawca musi udzielić pracownikowi części niewykorzystanego urlopu w późniejszym terminie, nie później jednak niż do końca roku kalendarzowego. Termin ten ustalany jest wspólnie przez obydwie strony. Pracodawca nie może samodzielnie dokonać jego wyboru.
Sprawdź: Jakie dostaniesz wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim?
Wypłata
Podczas urlopu pracownik otrzymuje wynagrodzenie, który przysługuje mu za urlop. Natomiast, w momencie gdy zachoruje otrzymuje on wynagrodzenie należne mu podczas choroby.
Samowolne przedłużanie urlopu
Niedopuszczalne jest, aby pracownik sam przedłużał sobie urlop o niewykorzystane dni. Pracodawca może uznać takie postępowanie za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. W takiej sytuacji ma on prawo do rozwiązania umowy o pracę.
Zobacz też: Umowa zlecenie a zasiłek chorobowy
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!