Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu medycznego?

Jak uzyskac orzeczenie o niepełnosprawności?/ fot. Fotolia
Sprzęt medyczny powinien być bezpieczny, posiadać prawidłowe oznakowanie, a jego instrukcja powinna być napisana w sposób zrozumiały. Te wymogi, stawiane producentom, mają uchronić pacjentów przed zakupem wyrobu, którego nieprawidłowe działanie lub użycie mogłoby zagrażać zdrowiu lub życiu.
/ 07.07.2011 09:06
Jak uzyskac orzeczenie o niepełnosprawności?/ fot. Fotolia

Wyrób medyczny

Wyrobami medycznymi są wszystkie narzędzia, przyrządy, urządzenia, oprogramowanie, materiał lub inne artykuły, które używane są w celach diagnostycznych lub terapeutycznych.

Jakich produktów nie powinno być na rynku?

Zgodnie z ustawą o wyrobach medycznych zabronione jest wprowadzanie do użytku, dystrybuowanie oraz używanie wyrobów, które stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa, życia lub zdrowia pacjentów lub innych osób. Producent i dystrybutorzy nie mogą również wprowadzać do obrotu sprzętu, którego czas bezpiecznego używania został przekroczony.

Przeczytaj: W jaki sposób pacjent może uzyskać przedmioty ortopedyczne?

Wprowadzanie w błąd pacjenta

Ustawa zabrania wprowadzenia do obrotu produktów, których nazwa, oznakowanie i instrukcje mogą wprowadzić pacjenta lub użytkownika w błąd. Zakaz dotyczy przypisywania wyrobowi medycznemu właściwości i działań, których nie posiada i sugerowanie, że wyrób medyczny pozwoli zdiagnozować lub wyleczyć chorobę.

Pacjent zawsze musi zostać poinformowany o ryzyku związanym z używaniem wyrobu.

Oznakowania i instrukcje

Wprowadzane na rynek wyroby powinny posiadać certyfikaty zgodności.  Każdy produkt musi mieć również zagwarantowaną jakość. Dlatego powinien być oznakowany - CE. Wyjątek w tym względzie stanowią produkty przeznaczone do badań klinicznych lub produkowane na zamówienie.

Produkty, które mają być stosowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, powinny posiadać instrukcje i oznakowania w języku polskim. Jedynie instrukcje produktów przeznaczonych dla profesjonalistów mogą być w języku angielskim.

Zobacz też: Wózki inwalidzkie - nowości

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA