Obowiązek zachowania tajemnicy w transplantologii

Dane biorcy i dawcy przeszczepu objęte są tajemnicą
Dlaczego obowiązek zachowania tajemnicy w przypadku przeszczepów jest tak istotny? Co mogłoby się wydarzyć, gdyby biorca poznał tożsamość dawcy, a dawca tożsamość biorcy?
/ 02.02.2011 20:33
Dane biorcy i dawcy przeszczepu objęte są tajemnicą

Dane osobowe zarówno dawcy, jak i biorcy bez względu na to, czy jest to przeszczep od osoby żyjącej, czy zmarłej, podlegają ochronie zgodnie z przepisami o tajemnicy zawodowej i służbowej oraz przepisami o dokumentacji medycznej prowadzonej przez zakłady opieki zdrowotnej.

Przeszczep od osoby zmarłej

W przeszczepach dokonywanych od osób zmarłych zarówno biorca jak i rodzina dawcy nie może uzyskać żadnych informacji, które mogłyby ujawnić tożsamość jednego lub drugiego. Mogłoby to bowiem postawić jedną lub drugą stronę w niekomfortowej sytuacji lub służyć nadużyciom.

Przeczytaj: W jaki sposób wyrazić zgodę na pobranie narządów i tkanek po śmierci?

Przeszczep od dawcy żyjącego

W przypadku komórek i tkanek przeszczepianych między osobami nie spokrewnionymi dane osobowe objęte są tajemnicą. W przypadku transplantacji narządów od osób żyjących zakaz ujawniania danych osobowych biorcy i dawcy nie ma dużego znaczenia, gdyż najczęściej są to osoby spokrewnione lub sobie bliskie.

Zobacz też: Czy w Polsce można sprzedać narząd?

Kary za naruszenie przepisów o zachowaniu tajemnicy

W przypadku naruszenia przepisów dotyczących zachowania tajemnicy, lekarz odpowiada za swój czyn na podstawie kodeksu karnego lub cywilnego. Jeżeli ujawniona przez lekarza informacja narazi pacjenta na poniżenie w opinii publicznej lub utratę zaufania, lekarz może odpowiedzieć za zniesławienie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA