W jaki sposób zamówić leki przez Internet?

Do rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego dochodzi najczęściej po lub w trakcie leczenia antybiotykiem./ fot. Fotolia.pl
Od 2007 roku można w Polsce dokonać zakupu leków przez Internet. Sprzedaż wysyłkowa dotyczy jednak jedynie leków wydawanych bez recepty. Zobacz, w jak sposób zamówić i odebrać lek? Czy istnieje możliwość zwrotu zamówionego leku?
/ 08.02.2011 09:20
Do rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego dochodzi najczęściej po lub w trakcie leczenia antybiotykiem./ fot. Fotolia.pl

Zanim złożymy zamówienie

Najpierw należy się zapoznać z regulaminem apteki, który zawiera szczegółowe informacje dotyczące zamawiania produktów.
Sprawdź, czy na stronie internetowej znajdują się dane adresowe apteki oraz numer telefonu. Klient apteki wysyłkowej musi mieć możliwość kontaktu telefonicznego z apteką w godzinach pracy placówki oraz przez dwie godziny po ustalonych godzinach dostaw w zakresie dotyczącym jakości i bezpieczeństwa stosowania zamawianego leku. 

Przeczytaj: Leczenie i lekarstwa - co warto wiedzieć?

Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi zabezpieczeń i polityki prywatności.

Przed złożeniem zamówienia warto upewnić się czy numer karty kredytowej oraz dane osobowe będą chronione.

Podmiot prowadzący sprzedaż wysyłkową leków musi poinformować pacjenta o:

1) nazwie, siedzibie przedsiębiorcy, adresie placówki oraz organie, który wydał zezwolenie na prowadzenie placówki, i numerze zezwolenia;
3) sposobie zapłaty;
4) kosztach przesyłki oraz terminie i sposobie dostawy;
5) kosztach wynikających z korzystania ze środków porozumiewania się na odległość, jeżeli są one skalkulowane inaczej niż wedle normalnej taryfy;
6) terminie, w jakim oferta lub informacja o cenie mają charakter wiążący;
7) minimalnym okresie, na jaki ma być zawarta umowa o świadczenia ciągłe lub okresowe;
8) możliwości odstąpienia od umowy w terminie 10 dni od dnia dostawy produktu leczniczego, bez ponoszenia kosztów innych niż bezpośrednie koszty zwrotu.

Zobacz też: W jaki sposób można reklamować leki?

Złożenie zamówienia

Zamówienie na konkretne leki możemy złożyć:

- telefonicznie,
- faksem,
- za pomocą poczty elektronicznej,
- specjalnego formularza umieszczonego na stronie internetowej apteki.

Transport leków

Zgodnie z prawem wysyłający ma obowiązek zapewnić takie warunki transportu, które uniemożliwią dostęp do produktów leczniczych osobom nieupoważnionym. W czasie transportu produkt podlega kontroli temperatury. Podczas transportu leki muszą być zabezpieczone przed mikroorganizmami oraz szkodnikami. W żadnym wypadku nie może dojść do pomieszania leków i skażenia produktów leczniczych.

Zwrot towaru

Jeżeli zamówiony medykament posiada wadę jakościową lub został wydany w niewłaściwy sposób, możemy zwrócić go w terminie 10 dni od dnia dostawy. Nie ponosimy z tego tytułu kosztów, z wyjątkiem kosztów zwrotu przesyłki.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 marca 2008 r. w sprawie warunków wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza.

/ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA