Reklama

Oznacza to, że wyjeżdżając na narty możemy w krajach UE korzystać z pomocy medycznej i tych samych usług związanych z leczeniem, jakie bezpłatnie przysługują obywatelom danego kraju członkowskiego. Można, więc liczyć na pomoc ograniczoną do poziomu bezpłatnego lecznictwa w danym państwie.
Przeczytaj: EKUZ dla niewidzących
Jednak dokładne reguły pokrycia kosztów naszego leczenia na terytoriach UE reguluje prawo krajowe państwa, w którym po ewentualnym wypadku na stoku, będziemy poddawani leczeniu. Analizując te przepisy stwierdzić należy, że istnieje szereg ograniczeń, z którymi w zakresie ochrony zdrowotnej oferowanej przez publiczną służbę zdrowia potencjalny poszkodowany narciarz może się spotkać, bowiem:

Reklama
  1. Prawo unijne nie zapewnia pokrycia kosztów transportu sanitarnego do Polski, co często może okazać się bardzo wysokim obciążeniem finansowym dla poszkodowanego.
  2. Zakres świadczeń realizowanych przez publiczną służbę zdrowia w poszczególnych państwach UE jest oferowany w bardzo zróżnicowanym standardzie. Polski obywatel za granicą będzie otrzymywał zakres świadczeń medycznych, jaki jest przewidywany dla obywatela państwa zdarzenia, co w praktyce może oznaczać dużo wyższy lub niższy standard tych świadczeń. Często także zakres świadczeń może nie obejmować wszystkich usług medycznych, które będą dostępne za dodatkowa opłatą.
  3. Dyrektywy unijne mówią o prawie do opieki zdrowotnej i jej udzielaniu jedynie w przypadkach koniecznych świadczeń w natychmiastowych sytuacjach np. zagrożenia życia, co może w praktyce powodować, że nie wszystkie sytuacje zagrożenia zdrowia będą objęte ochroną w ramach pomocy medycznej.
  4. Nie wszystkie usługi medyczne są dostępne od razu, a dla potencjalnych poszkodowanych istotna może okazać się kwestia okresu oczekiwania na nie.
  5. Prawo UE dotyczy leczenia w placówkach publicznych, natomiast możliwym jest, iż leczenie poszkodowanego narciarza będzie przebiegać w placówce prywatnej, której leczenie jest w pełni lub w znacznej części odpłatne.
Reklama

Przeczytaj: Koszty leczenia w kraju i za granicą podczas urlopu
Osoby, które pragną skorzystać ze świadczeń publicznej służby zdrowia przed wyjazdem powinny bezwzględnie zaopatrzyć się w Oddziale Wojewódzkim NFZ lub jego delegaturze w odpowiedni dokument przeznaczony m.in. dla osób wyjeżdżających turystycznie, który w przypadku leczenia będzie stanowić podstawę do refundacji jego kosztów. Należy w tym celu złożyć wniosek o wydanie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego: który można pobrać na stronie internetowej NFZ oraz w siedzibach oddziałów i delegatur NFZ.
Źródło: www.rzu.gov.pl

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!