Czy depresja zależy od płci? Depresja u kobiet i mężczyzn

Czy depresja zależy od płci? Depresja u kobiet i mężczyzn
Depresja jest jedną z najbardziej demokratycznych chorób na świecie: dotyka kobiet i mężczyzn, starych i młodych, szczęśliwie zakochanych i samotnych, chorych i zdrowych, bogatych i biednych. 
/ 17.12.2018 12:45
Czy depresja zależy od płci? Depresja u kobiet i mężczyzn

Wiadomo, że ryzyko zapadnięcia na depresję rośnie z wiekiem, więc więcej chorych znajdzie się w grupie osób starszych. Także osoby cierpiące na inne dolegliwości są bardziej narażone na depresję.

Kiedy na depresję chorują mężczyźni?

Mężczyźni częściej niż kobiety popadają w depresję z powodu utraty pracy lub przejścia na emeryturę. Psychologowie dopatrują się przyczyn takiego stanu rzeczy w fakcie, że kobiety zawsze mają jeszcze „drugi etat”, czyli dbanie o ognisko domowe. Mężczyźni nie odnajdują się w sytuacji nagłego nadmiaru wolnego czasu, nie potrafią zapełnić go niańczeniem wnucząt, a jeśli nie mają hobby, które mogliby kontynuować w czasie wolnym, popadają niejednokrotnie w apatię i odrętwienie aż do depresji.

Trzeba zauważyć, że mężczyźni częściej uważają, że powinni poradzić sobie z tym problemem sami, nie proszą o pomoc bliskich, nie szukają porady specjalisty. Mężczyźni także częściej popełniają samobójstwa.

Kobiety częściej mają depresję?

Jednak kobiety statystycznie częściej zapadają na depresję niż mężczyźni. Częściej też szukają pomocy wśród bliskich, w literaturze i u lekarzy. Trudno jednak powiedzieć, czy ta przewaga wynika z faktycznie częściej występującej u kobiet depresji czy z faktu, że częściej zgłaszają się z nią do lekarza, dzięki czemu są uwzględnione w statystykach diagnostycznych.

Depresja kobiet

Istnieje grupa czynników, które są związane z depresją i dotyczą wyłącznie kobiet. Należą do nich:

  • PMS/PMDD,
  • poród,
  • menopauza.

PMS i PMDD to dwa zespoły wiążące się z cyklem płodności kobiety. Zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz przedmiesiączkowy zespół dysforyczny dotyczą dużej liczby kobiet i występują cyklicznie. Trwają od kilku godzin do kilku dni, a jednym z objawów są stany depresyjne z myślami samobójczymi włącznie.

Poród i depresja poporodowa są zjawiskami szeroko omawianymi. Teoretycznie matka, gdy rodzi dziecko w szpitalu, znajduje się w warunkach sprzyjających szybkiemu rozpoznaniu i opanowaniu depresji poporodowej, z drugiej jednak strony, poród i atmosfera szpitalna mogą obfitować w dodatkowe, całkowicie zbędne stresory, sprzyjające wyzwoleniu depresji.

Menopauza, czyli okres, w którym kobieta w sposób naturalny przestaje być płodna, również może wiązać się z depresją.

W każdym z tych przypadków możliwe i wskazane jest rozpoznanie i leczenie depresji.

Zobacz też:
Jakie są najlepsze leki na depresję?
Zioła na depresję

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA