Depresja – objawy fizyczne tej choroby, które mogą zmylić

depresja objawy fizyczne fot. Adobe Stock
Jeśli gruntowna diagnostyka, a nawet wdrożone leczenie nie przynoszą żadnego skutku, być może to, co odczuwasz, to depresja pod postacią somatycznej maski. Jak ją rozpoznać?
Marta Słupska / 11.03.2019 09:55
depresja objawy fizyczne fot. Adobe Stock

Fizyczne objawy depresji mogą przypominać różne dolegliwości chorobowe: ból kręgosłupa, brzucha czy głowy, swędzenie skóry, problemy z trawieniem, sercem czy oddychaniem, brak apetytu, bezsenność, chudnięcie, brak energii... Często pacjenci przez długi czas nie mogą znaleźć przyczyny swoich problemów i dopiero wizyta u psychiatry rozwiewa wątpliwości.

Jak rozpoznać depresję maskowaną? Jak odróżnić ją od innych chorób? Pytamy o to ekspertkę Katarzynę Sass-Stańczak – psycholog, psychoterapeutkę z  Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM (www.razem-fundacja.org).

Czy to prawda, że depresja może się objawiać bólem jakiejś części ciała?

Katarzyna Sass-Stańczak: Tak, jest to prawda. Zamiast charakterystycznych objawów kojarzonych z depresją, takich jak płaczliwość, obniżony nastrój czy spadek aktywności, depresja pojawia się pod postacią somatycznej maski np. w postaci nawracającego bólu. Mówimy wówczas o tzw. depresji maskowanej.

Jakie mogą być fizyczne objawy depresji?

Przede wszystkim warto zapamiętać, że mogą być to objawy nie tylko bólowe. Poza bólami różnych części ciała (bóle głowy, ramion, pleców, serca, stawów itp.), depresja może przybrać również formę wegetatywną. W tym przypadku zastanowić nas mogą takie sygnały wysyłane przez ciało jak: swędzenie, problemy z układem trawiennym, układem krążenia, układem oddechowym itp. Również zaburzenia rytmu dobowego mogą być sygnałem z ciała o depresji. 

Skąd wiadomo, że nawracające bóle głowy czy pleców to depresja, a nie migrena czy problemy z kręgosłupem? Jak je odróżnić?

Podstawą jest w tym wypadku gruntowa diagnostyka pod kątem somatycznych źródeł doświadczanych trudności. Jeżeli badania nie wykazują przyczyn ich występowania, a wdrożone leczenie nie poprawia naszego stanu, wówczas należy skierować swoją uwagę na obszar funkcjonowania naszej psychiki.

Co robić, gdy pojawią się u nas fizyczne objawy depresji?

Po licznych wizytach u kardiologów, gastrologów, dermatologów itd. warto skierować swoje kroki do psychiatry, który zajmuje się tym właśnie schorzeniem. Jeżeli nasza diagnoza się potwierdzi, będziemy mogli w końcu odetchnąć i rozpocząć leczenie przyczyn naszych dolegliwości. Lekarz może zaproponować nam leki przeciwdepresyjne, a także skierować do psychologa bądź psychoterapeuty.

Zobacz też:
Na czym polega leczenie depresji?
Czy leki bez recepty są skuteczne w leczeniu depresji?

sass-stańczakKatarzyna Sass-Stańczak – psycholog i psychoterapeuta integratywny. Pracuje w Mokotowskim Centrum Zdrowia Psychicznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii Warszawie oraz współpracuje z licznymi organizacjami pozarządowymi w zakresie ochrony zdrowia psychicznego i rozwoju osobistego. Autorka licznych publikacji naukowych oraz popularnonaukowych w dziedzinie psychologii.  Współzałożycielka Porozumienia Na Rzecz Wspierania Osób Chorujących Psychicznie.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA